5 PAMETNIH saveta za bolju komunikaciju sa detetom od najranijeg detinjstva

3min
Stručnjaci stalno naglašavaju koliko je važna komunikacija sa decom čak i kad su ona mala. Skupili smo na jednom mestu nekoliko veoma korisnih saveta koji će vam pomoći da poboljšate...

Stručnjaci stalno naglašavaju koliko je važna komunikacija sa decom, čak i kad su ona mala. Skupili smo na jednom mestu nekoliko veoma korisnih saveta koji će vam pomoći da poboljšate komunikaciju a time i vašu vezu sa detetom.

 

Dobra komunikacija će vam pomoći da izgradite odnos pun poverenja i pomognete detetu da razvije samopouzdanje i dobre odnose i sa drugima. Zato, počnite odmah.

 

Uvek obratite pažnju na razdaljinu između vas i deteta

Ovo će zavisiti i od uzrasta jer mala deca vole da budu blizu roditelja. Dobra razdaljina je par koraka između vas da ne biste ugrozili ono što se naziva ličnim prostorom. Blizina je dobra za maženje i grljenje ali ulazak u lični prostor nije povoljan za razgovor. Ovo znači i da nema dranja iz druge sobe, iz kuhinje ili sa kompjutera.

 

Slika: elizabeth pfaff/flickr.com

 

<===End of Page===>

Ne zahtevajte vizuelni kontakt

Verovali ili ne, vaše dete vas čuje čak i kad vas ne gleda u oči. Za gledanje u oči je potrebna koncentracija, isto kao i za slušanje. Za dete je teško da radi obe ove stvari istovremeno. Uostalom, i u normalnoj konverzaciji sagovornici se ne gledaju sve vreme u oči i tako je i kod dece. Zahtev “gledaj me u oči” odvlači pažnju sa poruke koju želite da saopštite.

 

Slika: elizabeth pfaff/flickr.com

 

<===End of Page===>

Spustite se na detetovu visinu

Neka vam oči budu na istoj visini, čak i ako vas dete ne gleda u oči. Da bi poruka stigla do deteta bolje je da se spustite na njegovu visinu ili da sednete jedno preko puta drugog.

 

<===End of Page===>

Imajte u vidu detetovu pažnju

Zapamtite da dete može da misli samo na jednu stvar. Kada je zauzeto igranjem, teško da će da prebaci pažnju na vas. Imajte na umu i da deca ne vole da ih prekidaju u igri, isto kao što ni vi ne volite da vas prekidaju u nekoj aktivnosti.

 

Slika: ThomasLife/flickr.com

 

<===End of Page===>

Ne zapovedajte već razgovarajte

Obraćajte se detetu tako što ćete da razgovarate sa njim a ne samo da zapovedate (“Stavi kapu”, “Prosućeš to”). Nemojte misliti da su naredbe jedini način komunikacije sa detetom i da ono još uvek nije “na nivou odraslih” za pravi razgovor. Niko, pa ni dete, ne voli da mu konstantno zapovedaju. Razgovor sa detetom treba da bude dvosmeran – kažete mu šta želite i onda saslušate šta ono ima da kaže. Stvaranje ove navike razgovora sa decom će biti posebno korisno kada postanu tinejdžeri.

 

Slika: elizabeth pfaff/flickr.com

 

Koliko i kako vi razgovarate sa vašim detetom?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *