Intuitivna ishrana ili kako da decu naučite zdravim navikama u jelu

3min
Tokom kreiranja svojih navika, deca se ugledaju na vas. Vi im služite kao model. Jedite intuitivno i pomoćićete deci da razviju zdrav odnos prema hrani za ceo život. Ali šta to zapravo znači i...

Tokom kreiranja svojih navika, deca se ugledaju na vas. Vi im služite kao model. Jedite intuitivno i pomoćićete deci da razviju zdrav odnos prema hrani za ceo život. Ali šta to zapravo znači i kako to uraditi?

 

Intuitivna ishrana se bazira na premisi da je osluškivanje tela i signala prirodne gladi efikasniji način da postignete zdravu težinu, za razliku od vođenja računa o mastima i kalorijama u hrani. To je proces koji za cilj ima da stvori zdrav odnos prema hrani, telu i umu.  Ovde su instikt i zdrav razum važniji od strogih pravila. Pogledajte ovih sedam preporuka:

 

Slika: Sal/flickr.com

Isključite televizor dok jedete

U doba koje sa sobom nosi i sve više gojazne dece i mnogo nezdrave ponude hrane, najbolji način da zaštitite decu jeste da im pomognete da nauče da obraćaju pažnju na to kako se njihovo telo oseća – kada su gladni a kada su siti. To ne mogu da rde sa uključenim televizorom.

<===End of Page===>

Pričajte o važnim stvarima

Pokažite deci da je večera vreme za druženje i razmenu mišljenja i ideja u prijatnoj atmosferi. Deca koja to nauče neće kasnije tražiti utehu u čokoladi jer su naučila da komuniciraju ono što im je važno rečima a ne kroz hranu.

<===End of Page===>

Naučite decu da posmatraju ono što jedu

Pričajte sa decom o ukusu, mirisu i izgledu hrane. Deca treba da znaju da za jelo spremate ono za šta verujete da će ih održati zdravim i jakim, pričajte im zašto je to tako. Decu treba da intersuje hrana, da istražuju, kako bi  donosili zdrave odluke. Starijoj deci možete dati i zadatak da istraže zaštu su neke namirnice dobre za njih. Mogu vam to ispričati tokom sledećeg obroka.

<===End of Page===>

Neka deca kažu šta im je ukusno

Ukusu su različiti, i o njima ne treba raspravljati, zato budite fleksibilni. Nemojte da terate decu da jedu kada im se nešto ne dopada. Ponudite im zdrave opcije i ohrabrite ih da učestvuju u odabiru hrane za porodicu. Deca tako uče da slušaju svoje telo, preuzmu odgovornost za svoj izbor hane i kritički razmišljaju o tome šta žele da jedu. Pored toga, pokazujete ima da cenite njihovo mišljenje a što je odlično za samopouzdanje!

<===End of Page===>

Igrajte se sa hranom

Zabave radi, organizujte obrok tokom kog će dete praviti ukuse za testiranje. Neka eksperimentiše sa raznim kombinacijama hrane a vi probajte na kašiku. Neće vam ništa faliti ni ako nije baš preukusno a i pripremite se da ćete probati kečap na grisinama ili nešto malkice ljigavo. Istraživanje uči decu da ona mogu da imaju kontrolu nad onim što jedu. Savetujemo da u rezervi imate spremnu i neku „dobru hranu“, za svaki slučaj.

<===End of Page===>

Slušajte svoje telo

Ako ste bili na velikom poslovnom ručku i uveče niste gladni, jedite lagan obrok. Ako slušate svoje telo a ne jedete po časovniku, naučićete decu da je jelo lična stvar. Ako poštujete sebe, učite i decu da rade isto. To će im dobro doći u životu.

<===End of Page===>

Uživajte u hrani i u svojoj porodici

Intuitivna ishrana i znači uživati u hrani. Kada uživate u onome što unosite u telo, sporije jedete, efikasnije varite hranu, i prirodno unosite sastojke koje vaše telo traži i koji su mu potrebni. Sa druge strane, malo odugovlačenje večere pokazuje deci i da uživate u njihovom društvu. Kombinujući užitak zdravog jela sa uživanjem u vrmenu samo za porodicu, decu ćete „hraniti“ na više načina. Na kraju krajeva, nekad je i topao zagrljaj savršen dezert.

 

Slika: H is for Home/flickr.com

 

Da li ste čuli za intutitivnu ishranu i šta mislite o tom konceptu? Kakav primer ishrane vi dajete deci?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *