9 navika koje treba da promenite da biste bili uzoran roditelj

3min
Deca uče gledajući roditelje, oni su njihov najvažniji uzor. Deca uče o osećanjima o svom telu, svojim sposobnostima, samopoštovanju i sl. iz onoga što roditelji rade i govore. Imitiranje...

Deca uče gledajući roditelje, oni su njihov najvažniji uzor. Deca uče o osećanjima o svom telu, svojim sposobnostima, samopoštovanju i sl. iz onoga što roditelji rade i govore.

 

Imitiranje roditelja je vrlo verovatno pa je zato najmoćniji način da decu naučite zdravim navikama vaš pozitivan model, a ne nagrada ili kazna.

 

Evo 9 navika koji bi svaki roditelj trebalo da promeni kako bi bio dobar uzor:

 

Kritikovanje sopstvenog izgleda

Kritikovanje sopstvenog izgleda detetu šalje poruku da samopoštovanje treba da se bazira na tome kako vam stoji haljina ili koliko imate kilograma.

 

Deca, a posebno devojčice, mogu da budu pod jakim uticajem onoga što njihove majke govore. To može čak i da ih natera da ne vole ono što vide u ogledalu i prouzrokuje probleme sa samopoštovanjem i negativno mišljenje o sopstvenom telu. Ove stvari mogu da izazovu loše navike kao što su yo-yo dijete i povećaju rizik od poremećaja u ishrani.

 

Neka vas dete čuje da se sebi obraćate lepim rečima.

 

Slika: bloody marty mix/flick.rcom

<===End of Page===>

Stalno prepiranje i svađa

Ako ste u konstantnom sukobu sa partnerom vaša deca uče da je sasvim normalno tako se ponašati. Najčešći izazivač sukoba je stres. Da li znate da se izborite sa stresom? Svađa je trenutno rešenje koje će samo doprineti da se kasnije ružno osećate. Stres iz svađa ima negativan uticaj i na dete.

 

Konkretne načine za borbu protiv stresa i umora pogledajte u članku Sindrom sagorevanja kod mama.

 

Slika: zubrow/flickr.com

 

<===End of Page===>

Ogovaranje

Kritikovanje nečijeg izgleda ili ponašanja može da bude znak niskog samopoštovanja. Zato, pre nego što počnete da ogovorate sledeći put, dobro razmislite. Zapitajte se koji je pravi razlog vaše potrebe da pričate loše o drugima i ako uvidite da je to iz čiste navike zaustavite se.

 

Isto važi i za previše slušanja i čitanja o životima poznatih ličnosti. Umesto toga, pokažite deci kako da se brinu o sebi na zdrav način. Izađite u šetnju ili se poigrajte.

 

Slika: missusdoubleyou/flickr.com

 

<===End of Page===>

Emocionalno prejedanje

Ako vam hrana služi kao lek da se osećate bolje kada ste tužni ili razočarani prenosite vašem detetu nezdrave poruke. Na ovaj način im govorite da treba da jedu kada imaju emotivne probleme.

 

Umesto toga, pronađite druge načine da se izborite sa vašim osećanjima. Neka vas dete vidi da razgovarate sa prijateljima ili idete da se “izduvate” napolju u šetnji da bi vam bilo bolje.

 

Slika: John K/flickr.com

 

<===End of Page===>

Konstantno poređenje i takmičenje sa drugima

Naglašavanje da druga deca (komšije, drugari iz razreda, braća i sestre) više trče, bolji su u školi, pomažu stalno roditeljima i sl. je retko kada dobar motivator za poboljšanje. Umesto toga, pokušajte pozitivno ohrabrenje.

 

Pohvalite dete kada daje sve od sebe. Pomozite mu da se skoncentriše na to da se napolje ide zbog zabave ili da treba samo da se takmiči sa samim sobom i vidi napredak. Ako želite da se više kreće pomozite mu da nađe aktivnost koja mu se stvarno dopada, ako želite da bude bolje u školi razgovarajte o teškoćama i nađite pomoć. Razgovarajte i tražite rešenje.

 

Slika: tanya_little/flickr.com

 

<===End of Page===>

Previše vremena na telefonu

Nije fer govoriti deci da se ne dopisuju sa drugarima za vreme večere ako se onda vi obavezno javite na telefon ili odgovorite na poruku koja vam je upravo stigla. Ono što radite šalje detetu glasniju poruku od onoga što kažete. Postavite porodična pravila za elektronske uređaje koja svi, uključujući roditelje, moraju da poštuju.

 

Previše vremena ispred ekrana izaziva probleme sa nesanicom, ugrožava uspeh u školi i utiče na probleme sa težinom.

 

Slika: Heather Durdil/flickr.com

 

<===End of Page===>

Davanje prevelikog značaja materijalnim stvarima

Svaka devojčica voli da se igra preoblačenja ali stručnjaci naglašavaju da treba paziti koliko se vremena posvećuje manikiru i šminkanju u odnosu na druge igre.

 

Umesto da svaki put lakirate nokte možete ustaliti neku zdraviju naviku kao što je šetnja ili neki sport. Vaša devojčica će tako naučiti da je snažna i moćna. Uz to će otkriti i da je aktivan način života velika pomoć protiv stresa. Ne zaboravite da joj govorite i da je pametna i dobra u istoj meri koliko joj govorite da je lepa.

 

Slika: Kimberly Janisch/flickr.com

<===End of Page===>

Posezanje za alkoholom kad naiđu brige

Ako posle napornog dana govorite “moram nešto da popijem” šaljete vašem detetu poruku da je alkohol dobar način za olakšavanje stresa. Isto važi i za uzimanjem tona kafe za više energije.

 

Nađite bolji način da povratite energiju. Probajte vežbanje, meditaciju ili neki opuštajući hobi. Uključite celu porodicu.

 

Slika: Annie Becker/flickr.com

 

<===End of Page===>

Neobraćanje pažnje na sopstvene navike

Ako uhvatite sebe da radite nešto negativno u blizini deteta, nemojte se praviti da oni ne primećuju. Kažite da ste pogrešili. Iskoristite momenat i pretvorite ga u važnu lekciju.

 

Možete reći deci da vam ona pomognu da prestanete. Sigurno će biti presrećna da vam skrenu pažnju sledeći put. Istraživanja pokazuju da porodice lakše uspevaju u svojim namerama ako imaju podršku svih članova porodice.

 

Slika: Sean Drealinger/flickr.com

 

Koje navike bi vi trebalo da promenite da biste bili dobar uzor?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *