Deca su neuredna i znaju da naprave veliki lom, svaka mama to zna. Međutim, decu je moguće naučiti svemu, čak i sređivanju. Uostalom, ako ih mi ne učimo da skupljaju stvari za sobom i budu organizovana, dok žive sa nama neće ih ni sklanjati.
Ali, kako da naša lekcija bude uspešna? Evo nekoliko ideja:
Odredite mesto za svaku stvar
Ako želite da dete skupi stvari za sobom morate biti sigurni da ono zna gde koja stvar stoji. Odvojite mesto za igračke, knjige, odeću i sl.i dobro objasnite detetu gde šta ide. Potrebno je da postoji određena organizacija kako bi posao slaganja bio olakšan.
Slika: kellyv/flickr.com
Učite dete kroz igru
Počnite da ih učite igrajuću se. Već tada im objasnite da treba skloniti igru koja je gotova pre nego što se započne nova. Moraćete ovo da ponovite puno puta ali vremenom će dete zapamtiti pravilo. Podsećajte dete nekoliko puta u toku dana da skupi igračke. Sasvim je u redu da ne želite da vaša kuća bude u haosu i takođe je u redu da tražite od vašeg deteta da skupi stvari za sobom. Vi ste mama, ne spremačica.
Slika: beeteeoh/flickr.com
Uključite ih u posao
Deca vole da učestvuju u stvarima koje radi odrasli, vole da im posvetite pažnju i da ih nešto i naučite. Osim toga, ona još uvek ne znaju da većina ljudi ne voli da čisti kuću i što se njih tiče sređivanje može da bude zabavno. Dovoljno je da im zadate zadatak koji će biti dovoljno zanimljiv za njih kako bi uživali dok vam pomažu. Deca mogu da slažu čarape, zalivaju biljke, tresu jastuke, brišu prašinu, postave sto, slažu namirnice i sl. Ako počnete dovoljno rano da im zadajete zadatke i podsećate da skupljaju za sobom to će za njih postati sasvim normalno. Ako počinjete sa starijom decom ceo proces može biti teži ali ne i nemoguć. Pročitajte Zašto su kućni poslovi važni za razvoj deteta.
Slika: tienvijftien/flickr.com
Liste obaveza
Još jedan dobar način da motivišete dete je i da napravite listu zadataka. Možete ih zvati „poslići“ i kontrolisati uveče da li je sve urađeno. Ako je sve obavljeno na kraju nedelje možete im dati i njihov zarađeni džeparac. Tako, umesto da samo dobijaju novac mogu da nauče da ga je ipak potrebno zaraditi.
Slika: Hobbies on a Budget/flickr.com
Večernje sređivanje
Naučite decu da svako veče pre spavanja prošetaju po kući i pogledaju da nisu negde nešto zaboravili. Pošaljite ih u potragu za igračkama, stvarima, knjigama i sl.koje možda leže okolo. Možete uvesti pravilo da sve što ostane za mamu nestaje na jedan ili nedelju dana (zavisno od uzrasta deteta). Ako mogu da iznesu sve te igračke mogu i da ih vrate na mesto. Veoma brzo će naučiti da skupljanje nije toliko teško.
Slika: Clintus McGintus/flickr.com
Nagradite ih
Decu koja pomažu u kući je važno i nagraditi za jačanje motivacije. Naravno, nagrade ne treba da budu preterane, sladoled sa mamom i tatom ili još jedan kratak crtani su sasvim u redu. Šta god da je nagrada važno je da im naglasite da uživaju u toj privilegiji jer vi stvarno cenite to što vam pomažu u kući. Naglasite im koliko ste ponosni na njih što pomažu i oni će biti još srećniji. Potrudite se da obratite pažnju i na stvari koje rade a vi niste tražili od njih kako biste im stavili do znanja da primećujete svaki putkada pomognu.
Slika: Shawn Econo/flickr.com
Budite primer
Osnovno pravilo roditeljstva je učenje po modelu. Ista pravila važe i kod sređivanja: važno je da i vi radite isto ono što tražite od deteta. Ako vi ostavljate nered po kući učite dete da je to sasvim u redu. Pokušajte zato da budete dobar primer. Uvedite i vi večernje skupljanje stvari i biće vam lakše kada se ujutru probudite u urednoj kući.
Ne odustajte
Svaki navedeni korak funkcioniše i deca mogu da nauče da pomažu ali roditelji ne treba da odustanu. Sve ovo će veoma brzo dati odlične rezultate. I sav uložen trud će vam se veoma isplatiti kada deca porastu a vi ne budete morali konstantno da podsećate da skupljaju za sobom.
Ne morate biti savršeni
Niko nije savršen, ne morate ni vi da očekujete od sebe savršenstvo. Biće puno dana kada ćete zaboraviti da pogledate da li su svi “poslići” obavljeni ili da zaboravite na večernje skupljanje. Ali, dobro objašnjena pravila deca zapamte i mogu vas upravo ona i iznenaditi skupljanjem kada to od njih i ne tražite.
Slika: sean dreilinger/flickr.com
Da li vi uspevate da naučite dete da sređuje za sobom?