Kako se izboriti sa nepoštovanjem kod dece

3min
Ako smatrate da je vaše dete drsko, bezobrazno i pokazuje nepoštavanje prema vama verovatno ne znate šta da radite. Postoje veoma efikasne tehnike za smanjenje ovakvog ponašanja od kojih smo...

Ako smatrate da je vaše dete drsko, bezobrazno i pokazuje nepoštavanje prema vama verovatno ne znate šta da radite. Postoje veoma efikasne tehnike za smanjenje ovakvog ponašanja od kojih smo izdvojili 15.

 

Imajte na umu da ne deluju sve podjednako na svako dete i da se odnose na različite situacije pa ih zato pročitajte sve i primenite one koje najbolje odgovaraju vašoj situaciji. Videćete veliko poboljšanje u ponašanju.

Pozitivan podsticaj

Deca pozitivno reaguju i bolje se ponašaju kada znaju da će na kraju i ona “izvući nešto”. Ovo naravno ne znači da treba da ih nagrađujete za svaku dobru ocenu ili svaki put kada vas poslušaju. Dovoljno je da mogu da očekuju neku povlasticu zato što su bili konstantno dobri u školi ili što su ispunili svoje obaveze. Povremene povlastice će im pokazati da vidite i cenite njihov trud.

 

Slika: D Sharon Pruitt/flickr.com

<===End of Page===>

Ignorisanje

Generalno bi roditelji trebalo da ignorišu blago nepoštovanje koje sva deca povremeno ispoljavaju (prevrtanje očima, mrmljanje da nije fer, dramsko uzdisanje pa čak i lupanje vratima ako niko nije u opasnosti i sl.)

 

Slika: greekadman/flickr.com

<===End of Page===>

Realna kazna

Prva rekacija roditelja za nedolično ponašanje u školi je kazna. Ali, isto kao što je detetu potrebno pokazati šta je u redu a šta ne potrebno je i dobro odmeriti kaznenu meru. Naime, kazna treba da bude racionalna, roditelji treba da znaju da je izrečena kazna pod njihovom kontrolom i sl. Na primer, “kažnjen si, nema izlazaka mesec dana” neće imati nikakvog efekta jer je preterana. Dete će se na kraju sigurno iskrasti da bude sa društvom, vi ćete ga zatim uhvatiti i opet kazniti i tako u nedogled. Bolja kazna bi u ovom slučaju bila oduzimanje telefona.

 

Slika: martinak15/flickr.com

<===End of Page===>

Primena kazne

Pretnje nisu dovoljne. Morate biti spremni da primenite pretnju koju ste izgovorili ako se nedozvoljeno ponašanje ponovi. Ako ste pretili oduzimanjem telefona morate ga stvarno i oduzeti kada bude trenutak.

 

Slika: Phoebe/flickr.com

<===End of Page===>

Uspostavljanje pravila

Nekada je osnovni problem brige roditelja nedostatak jasnog dogovora. Umesto što brinete sve vreme jer dete ne dolazi i postajete poznati u društvu kao “luda mama” koja malo malo pa zove potrudite se da uspostavite osnovna pravila. I uvek ponovite detetu da mora da saopšti bilo kakvu promenu plana, da odgovori na vašu poruku i sl. Radite na tome da pravila postanu rutina kako bi svako znao šta treba da radi i šta može da očekuje.

 

Slika: Lars Plougmann/flickr.com

<===End of Page===>

Privilegije se zaslužuju

Vašem detetu treba da obezbedite krov nad glavom, hranu i  vašu ljubav. Sve ostalo – mobilni telefoni, video igrice, kompjuter, internet, kablovsku, pare za izlazak itd. – su privilegije. Možda vam ne izgleda uvek ovako ali čim shvatite da je većina stvari vašeg deteta samo “hir” a ne realna potreba bićete u mogućnosti da mu ponudite izbor. Ako se ono prema ukućanima ophodi sa poštovanjem ima pravo na ove privilegije. Ako izabere da se ponaša drsko pokazuje da nije dovoljno zrelo i da ove privilegije mogu biti ukinute.

 

Slika: greekadman/flickr.com

<===End of Page===>

Budite osoba od poverenja

Ne možete očekivati da vam dete priča sve iz svog života isto kao što ne možete da znate gde se tačno nalazi u svakom trenutku. Ako budete prešli granicu koja njima odgovara biće sve zatvoreniji i nepristupačniji. Ako želite da imaju puno poverenje u vas zaboravite na njuškanje po njihovoj sobi i stvarima. Pokušajte sa kucanjem pre nego što uđete i ne prekidajte ih dok su na telefonu. Imajte na umu da je svakome potreban određeni prostor.

 

Slika: martinak 15/flickr.com

<===End of Page===>

I tačka…

Ne može sve da se raspravi do kraja i nekada je sasvim prihvatljivo okretanje leđa. Ako vaš drski tinejdžer započinje svađu ili pokušava da ispadne da je u pravu u vezi nečega budite jasni i čvrsti u saopštavanju svoje odluke, naglasite da nema rasprave i udaljite se. Možda ćete morati da se zatvorite u sobu da se ne bi video vaš bes ali i to je bolje nego da nastavite beskonačnu raspravu.

 

Slika: TheeErin/flickr.com

<===End of Page===>

Pravila zlata vrede

Nepoštovanje je najveće u porodicama u kojima nedostaju čvrsta pravila ponašanja. Decu koja ne znaju dobro šta je prihvatljivo a šta nije obično nazivamo razmaženom. To su ona deca koja stalno izazivaju i ispituju granice jer im one nisu jasne. Ona jednostavno ne znaju drugačije i mogu da budu zbunjena nedoslednošću u vaspitanju, a prvi način protesta je loše ponašanje. Najbolji savet u ovakvim slučajevima je biti čvrst ali i fer prema detetu još od malena. Kada su osnovna pravila jasna dozvoljena je fleksibilnost. Uveravajte se konstano u to da dete zna koji je pravi način da se nešto traži, pravi način da se pokaže neslaganje sa nečim ili nekim i kako se izboriti sa problemima. Ove odbrambene veštine će tako postati rutina u ponašanju i doprineti jačanju njihovog samopouzdanja.

 

Slika: PJMixer/flickr.com

<===End of Page===>

Bez osuđivanja

Tinejdžeri imaju svoje probleme i još uvek ih ne zanimaju svakodnevna životna pitanja. Za njih nije drama nemogućnost da se odmah plati pristigao račun. Isto tako, oni mogu da se suočavaju sa problemima na koje ste vi odavno zaboravili, kao što su prvi polni odnos i svađa sa drugaricom. Pokažite im da ste tu za njih bez osuđivanja i naglašavanja da je sve što se vama mota po glavi mnogo važnije.

 

Slika: Ardinnn/flickr.com

<===End of Page===>

Nekad se ne radi o nepoštovanju

Poštovanje, nepoštovanje i poslušnost su pitanja koja se konstantno prepliću između roditelja i dece. Mame i tate imaju pravo da očekuju poštovanje i poslušnost od deteta koje živi sa njima, čak i ako ono ima 25 godina. Međutim, često dolazi do sukoba usled detetove prirodne želje za samostalnošću. Sukob nastaje upravo u momentu kada dete želi nezavisnost a roditelji poslušnost. Naime, kada dete pokaže neposlušnost roditelji osećaju nepoštovanje i naprave grešku da to osećanje shvate lično. I dok obe strane moraju da nauče da rešavaju probleme na kontsruktivan način roditelji treba da obrate pažnju na činjenicu da se puno puta radi o želji za nezavisnošću a ne o nepoštovanju.

 

Slika: martinak15/flickr.com

<===End of Page===>

Osvojite ih ljubaznošću

Mame i tate imaju tendenciju da detetovo gunđanje shvate kao direktan napad na njihov autoritet dok je za tinejdžere iskaljivanje “besa” jedini način da budu iskreni a da se ne osećaju ranjivo. Adolescentu nije lako da razgovara sa roditeljima o ličnim stvarima i neki to nikada neće ni uraditi. Umesto da ih silite da razgovaraju sa vama i postavljate svakodnevna pitanja tipa “kakav ti je bio dan” pokušajte da usmerite vaše pitanje ka njihovim potrebama. Na primer, ako se žale kako im je teška matematika ponudite vašu pomoć. Ako se deru po kući da im je život nikakav i da je uvek dosadno ponudite se da ih zajedno sa drugarima odvedete u bioskop. Sve u svemu, osvojite ih ljubaznošću.

 

Slika: emdot/flickr.com

<===End of Page===>

Bes dolazi i od bola

Ponekad nepoštovanje prema roditeljima proizilazi iz sopstvenog bola i patnje. Decu mogu da muče problemi kojih roditelji uopšte nisu ni svesni iako budu oni krivi jer su jedini u blizini. Dete možda matretiraju u školi, možda nema drugara i sl. Nepoštovanje može da bude pokazatelj da detetu nešto nedostaje u svakodnevnom životu. Najbolji način da se izborite sa ovim je da otvoreno razgovarate o njihovoj svakodnevici, da nenametljivo pokažete interesovanje za njihov život. Budite strpljivi i sačekajte da i oni budu spremni. Pokažite osećajnost kada su neobjašnjivo ćutljivi ili zabrinuti i budite tu za njih kad god osetite da ste im potrebni.

 

Slika: Kimberly Mahr/flickr.com

<===End of Page===>

Pokažite razumevanje

Iako se sigurno plašite i pomisli da vaš adolescent može da stupi u seksualni odnos, dođe u kontakt sa drogom i sl. postoje stvari koje jednostavno ne možete da izbegnete. Zaboravite zato na zabrane tipa “nemoj da imaš seks” ili “droga je loša” već pristupite ovim pitanjima na pravi način. Na primer: objasnite detetu šta može da mu se desi ako ima nezaštićen polni odnos ili ako proba drogu. Možete imati pozitivan uticaj na vašeg tinejdžera ako ga informišete. Ne samo da ćete izbeći neželjene reakcije na vaše izjave već ćete ih i naučiti da misle na sebe. Može vam pomoći slika neke seksualno prenosive bolesti ili razgovor o neželjenoj trudnoći sa vašom devojčicom. Ako znate da je vaše dete seksualno aktivno dobro se uverite da koristi zaštitu. Naravno da nije lako ali ne možete se praviti da seks ne postoji da bi vam bilo lakše u ovom trenutku. I znajte da nije dovoljno da popričate jednom već se postarajte da vaše dete bude odlično informisano o svim vidovima zaštite. Ako očekujete da “nema odnosa” ili sve svedete na jedan razgovor bićete samo još jedna odrasla osoba u njihovom životu koja ih uopšte ne razume.

 

Slika: Sean Molin Photography/flickr.com

<===End of Page===>

Budite primer

Iznenađujuće veliki broj roditelja se žali na ponašanje svog deteta a onda i oni sami reaguju neprimereno. Ako dete vrišti i dere se na vas, da li vi odgovarate dranjem? Da li se proderete “kažnjena si” i zalupite vrata? Komunikacija je važna u svakom odnosu. Pokušajte da pokažete poštovanje koliko god njihovo ponašanje bilo neprimereno, ostane smireni i racionalni koliko god je to moguće. Ako ništa drugo bar ćete ih navesti da se malo smire i shvatiće da ih u stvari slušate i da ne odgovarate besmislene komande.

 

Slika: Lara064/flickr.com

 

Da li vi imate utisak da vas dete ne poštuje dovoljno?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *