Za pravljenje glavnog obroka (ručka ili večere) koristite kombinaciju namirnica, na primer meso ili sočivo sa pirinčem ili pasiranim krompirom i nekim drugim povrćem.
Za užinu dajte hranljive namirnice u obliku štapića koje su zgodne, lako se pripremaju, a bebe mogu same da ih jedu. Na primer, možete da date komadiće voća ili hleba ili humusa (leblebija). Komadići voća ili povrća su bolji izbor od keksa, koji može da sadrži dosta šećera i da zasiti vašu bebu ne dajući joj hranljive sastojke koji su joj potrebni.
Vaša beba bi trebalo da se navikava da žvaće mlevene ili seckane namirnice koje jede i cela porodica. Trebalo bi da počne i da koristi kašiku da nahrani sama sebe.
Kako čvrsta hrana bude postajala veći deo ishrane vaše bebe, važno je da joj ponudite raznovrsne namirnice sa svim vitaminima i mineralima koji su joj potrebni. Pokušajte da joj dajete namirnice bogate gvožđem kao što su meso, riba ili tamno zeleno povrće.
Vaša beba bi još uvek trebalo da sisa ili da pije adaptirano mleko kao i ranije. Ali ako ima dobar apetit za čvrstom hranom i dobro jede, videćete da neće toliko tražiti mleko.
Ako dojite, nastavite da nudite svoje mleko i dozvolite bebi da odluči koliko joj treba. Ako je hranite na flašicu, videćete da možete da prestanete da dajete jedan ili dva dnevna obroka, ali nastavite da dajete detetu adaptirano mleko dok ne napuni godinu dana.
Koje namirnice davati bebi?
Dajte bebi sledeće namirnice svakog dana, mlevene ili seckane:
Hleb, pirinač i krompir
Skrobne namirnice kao što su krompir, slatki krompir, pirinač, hleb, testenine, kuskus, banana za pečenje, zelena banana i nezaslađene cerealije.
Uvek dajte bebi gore navedene skrobne namirnice sa sledećim vrstama namirnica, a ne samo običan pirinač ili običnu testeninu:
Voće i povrće
- Povrće dajte za ručak i večeru, ako je moguće dodajte u užinu.
- Voće dajte za užinu i posle ručka ili večere. Pokušajte da dodate i jednu porciju voća za doručak.
Mleko i mlečni proizvodi
- Majčino ili adaptirano mleko.
- Mlečni proizvodi (jogurt, sveži mladi sir, manje količine sira, jela na bazi mleka). Izaberite punomasne verzije i nemojte da koristite verzije sa niskim procentom masti, sa malo kalorija ili dijetalne. Pokušajte da izaberete proizvode bez dodatog šećera ili sa manjom količinom šećera.
Meso, riba i mahunarke
- Meso, piletina i riba. Meso i masna riba su dobri izvori gvožđa. (Ne zaboravite da izvadite sve koštice).
- Mahunarke, sočivo, varivo i tvrdo kuvana jaja. U njima ima dosta gvožđa pa ih dajte bebi dva puta dnevno ukoliko joj ne dajete meso ili ribu.
Ove namirnice možete i dalje da dajete u obliku komadića, s tim što možete da počnete da ubacujete i kockice sira ili komade svežeg povrća kao što su paprika, krastavac i šargarepa.
Vitamini
- Vitaminske kapi se bebi obično daju tokom prve godine života. Kada dete malo poraste i bude pilo više od 500 ml veštačkog mleka dnevno porazgavarajte sa vašim pedijatrom da li da i dalje nastavite sa kapima iz razloga što adaptirana mleka sadrže vitamine i minerale.
- Vitaminske kapi sa vitaminima A i D možete da kupite u vašoj lokalnoj apoteci. Proverite uvek etiketu da budete sigurni da odgovaraju uzrastu vašeg deteta.