Velika većina ljudi nije spremna za sve obaveze koje sa sobom donosi roditeljstvo. Odgovornost roditelja je ogromna i previše zadataka može lako da izazove osećanje neispunjenosti. Izdvojili smo savete za odgajanje dece koji će vam pomoći da ovo osećanje nestane.
Budite ispunjen roditelj i uživajte u životu sa vašom decom! Evo kako:
Obratite pažnju na dobre stvari koje dete radi
Koliko puta ste u stanju da opomente dete tokom dana? Najverovatnije ga mnogo češće kritikujete nego što zastanete da mu udelite kompliment. Čak i ako su dobronamerne, vaše opaske su negativne. Mnogo je efikasnije detetu uputiti pohvalu za nešto što je uradilo a da vi niste morali da mu kažete. Pohvalite ga ako namesti krevet, složi cipele, uradi odmah domaći i sl. Potrudite se da svakodnevno uputite neku pohvalu i budite velikodušni sa zagrljajima i lepim rečima. Ubrzo ćete primetiti kako se dobra ponašanja sve više ponavljaju.
Slika: TownePost Network/flickr.com
Postavite granice i budite dosledni u vaspitanju
Cilj discipline je da pomogne deci da biraju bolje ponašanje i nauče se samokontroli. Kao takva potrebna je svakoj porodici. Naravno, deca će ispitivati granice ali su im one neophodne da bi izrasli u odgovorne ljude. Postavljanje pravila će deci pomoći da shvate šta se od njih očekuje ali i da izgrade somokontrolu. Odredite kada se radi domaći, da nema udaranja, zadirkivanja i sl. Isto tako morate imati sistem delanja u slučaju neposlušnosti. Objasnite detetu da nakon drugog upozorenja sledi posledica – gubitak neke privilegije. I nemojte odustajati, morate biti dosledni i uvek kazniti ružno ponašanje da bi ono prestalo. Ako jednom kaznite a drugi put ne, dete vas neće shvatiti ozbiljno.
Slika: rolands.lakis/flickr.com
Budite svesni svojih nedostataka
Ne postoje savršeni roditelji. I vi sigurno to niste. Sigurno imate dobre strane, ali i mane. Budite iskreni prema sebi i pohvalite se za ono što dobro radite i isto tako se potrudite da poradite na vašim nedostacima. Nemojte pokušavati da rešavate i radite sve odjednom. Ne morate ni sve da znate. Priznajte sebi kada ste umorni i odvojite vreme za stvari koje vas ispunjavaju kao osobu. Posvećivanje sebi ne znači da ste sebični, već da brinete o sebi. Još jedna veoma važna stvar koju i deca treba da nauče.
Slika: rolands.lakis/flickr.com
Radite na samopoštovanju vašeg deteta
Deca budno prate ton vašeg glasa, govor tela i vaše izražavanje. Vaše reči i akcije imaju ogroman uticaj na razvoj njihovog samopouzdanja. Pohvale njihovih dostignuća, koliko god ona bila mala, će ih ispuniti ponosom. Dopuštanje da samostalno rade stvari će učiniti da se osete sposobnim i jakim.
Slika: dabdiputs/flickr.com
Pokažite bezuslovnu ljubav
U situacijama u kojima morate da kaznite dete ili se sa njim sukobite, izbegavajte optužbe, kritike, ponižavajuće komentare, koji samo umanjuju detetovo samopouzdanje i izazivaju ogorčenje u njemu. Izbegavajte da koristite reči kao oružje. Birajte ih pažljivo i pokažite empatiju i saosećanje. Pokažite detetu da svi nekada grešimo i da ga volite bez obzira na sve, čak i onda kada vam se ne sviđa njegovo ponašanje.
Slika: rolands.lakis/flickr.com
Odvojite vreme za dete
Ono što dete najviše želi jeste da bude sa vama i radi stvari sa vama. To ne mora biti ništa preterano ali sitnice vam mogu pomoći da izgradite jak odnos. Pobudite se 10 minuta ranije ujutru da biste mogli da doručkujete zajedno, prošetajte posle večere ako vam vreme to dozvoljava i sl. Deca koja ne dobijaju dovoljno pažnje postaju često neposlušna kako bi bila primećena. Pronađite načine da se povežete. Ako je dete u tinejdžerskom uzrastu imaćete manje prilika, dete neće zahtevati toliko pažnje ali ga nemojte gubiti iz vidika. Neka učestvuje u porodičnim aktivnostima, idite zajedno na koncerte i upoznajte njegove drugare. I nemojte osećati krivicu ako radite. Sve se zasniva na malim stvarima koje radite i kojih će dete da se seća.
Slika: Wiertz Sébastien/flickr.com
Neka vam komunikacija bude prioritet
Ne možete očekivati od deteta da radi sve samo zato što ste vi to rekli. Njima su potrebna objašnjenja isto koliko i vama. Dopustite im da shvate razloge stvari. Neka im bude jasno šta se traži od njih. Razgovarajte otvoreno o problemima koji postoje, iskažite osećanja i potražite zajedno rešenja situacije. Nudite mu izbor i budite otvoreni za njegove predloge, pregovarajte. Deca koja učestvuju u donošenju odluka su motivisana da te odluke i sprovedu.
Slika: rolands.lakis/flickr.com
Budite fleksibilni i spremni na prilagođavanje
Ako konstantno osećate razočarenje u vašem roditeljstvu to može da bude i zato što su vaša očekivanja nerealna. Ako spadate u roditelje koji stalno razmišljaju kako bi dete do sada trebalo da zna “ovo i ovo” možda bi bilo dobro da se posavetujete as pedijatrom. Imajte u vidu da okolina tiče na detetovo ponašanje. Zato, ako, na primer, morate stalno vašem dvogodišnjaku da ponavljate “ne to, ne to” dobro pogledajte okolinu i smanjite potencijalne opasnosti. To će izazvati manje frustracije i vama i detetu.
Još jedna važna stvar je i da znate da ćete, kako dete raste, morati vaše roditeljstvo da prilagođavate njegovoj ličnosti. Nešto što sada funkcioniše verovatno neće funkcionisati za par godina. Kako vaše dete bude sticalo nezavisnost i vaše roditeljstvo mora da se menja.
Slika: Chicagos North Shore Conventions & Visitors Burea/flickr.com
Budite dobar uzor
Dobro zapamtite – dete uči kako da se ponaša gledajući vas. Što su mlađi to vas više posmatraju i imitiraju. Zapitajte sebe nekada da li se ponašate onako kako biste hteli da se vaše dete ponaša i budite svesni da ste pod lupom. Studije pokazuju da agresivna deca obično imaju uzor kod kuće. Budite roditelj koji će detetu pokazati šta znače poštovanje, iskrenost, ljubaznost, tolerancija.
Slika: rolands.lakis/flickr.com
Da li se vi osećate ispunjeno kao roditelj?