Roditelji imaju tendenciju da o svemu što njihovo dete radi, govori i proživljava pričaju sa prijateljima i ljudima van porodice. Međutim, nije sve za javnost. Iznenadili biste se šta sve deca uopšte ne žele da drugi čuju ili znaju, čak ni vi. Svakom detetu je potrebna privatnost u toku odrastanja i važno je poštovati je, naravno u okviru određenih granica koje odgovaraju njegovom uzrastu.
Evo kako da pronađete ravnotežu i ojačate međusobno poverenje i poštovanje:
Razgovarajte o privatnosti
Jasno objasnite detetu koja su vaša očekivanja i dozvolite mu da slobodno iskaže svoja osećanja. Neka vam jasno stavi do znanja kada i zašto misli da neki članovi porodice narušavaju njegovu privatnost.
Slika: Your Dream Touch Photography/flickr.com.
Znajte da su detetove stvari njegove privatne stvari
Detetova soba, telefonske poruke i telefonski razgovori treba da budu privatni. Dajte detetu malo prostora i pokažite da mu verujete tako što nećete baš svuda “zabadati nos”. Neke stvari vam neće reći, i to je sasvim normalno. Ono što treba da uradite je da mu jasno stavite do znanja da će ako izneveri vaše poverenje morati dosta da radi da ga ponovo zaradi i neće imati pravo na sve povlastice koje sada ima (u koje spada telefon, na primer).
Slika: Jason Lander/flickr.com.
Ispravljajte dete u četiri oka
Kada dete nešto pogreši dok ste u grupi nije neophodno da ga ispravljate pred svima. Ispoštujte ga tako što ćete otvoreno razgovarati nasamo. Tada će i ono biti skoncentrisano na ono što mu pričate i znaće da ceni vaš postupak.
Slika: mateus/flickr.com.
Imajte u vidu da su detetovi problemi privatni problemi
Koliko god vama izgledao mali, problem vašeg deteta nije za komentarisanje sa drugim ljudima. Pokažite detetu da može uvek da vam se poveri i porazgovara sa vama. Tako ćete izgraditi jak odnos koji će trajati celog života.
Slika: Dhaval Jani/flickr.com.
Ne ismejavajte dete ispred drugih zbog njegovih grešaka
Svakome se desi da nekad pogreši i potpuno je bespotrebno te greške naglašavati. Vama se mogu činiti slatkim i zabavnim, ali dete može da se oseća osramoćeno i izgubi poverenje u vas.
Slika: flickrized/flickr.com.
Ne poredite detetovo ponašanje sa ponašanjem drugih
Ako vaše dete odreaguje različito od drugih u određenom trenutku to ne znači da se ono “uvek žali a Maja ne” ili da “nikada ne sluša a Marko da”. Sigurno se dešava i obrnuta situacija, upravo zbog toga poređenje samo vodi ka uvredi. Porazgovarajte lepo, objasnite bolje i saslušajte dete. Uz malo strpljenja i saradnja je bolja.
Slika: woodleywonderworks/flickr.com.
Ne vređajte dete
Ne upotrebljavajte uvrede ili pogrdna imena za opisivanje detetovih sposobnosti. Ako dete ne zna nešto da uradi ili ne shvati odmah šta se od njega traži ponovite mu, objasnite, pokažite. Budite dobar primer i poštujte ga da bi i ono poštovalo vas.
Slika: GabrielaP93/flickr.com.
Nadgledajte detetove zabavne aktivnosti
Budite u toku sa omiljenim televizijskim emisijama vašeg deteta, informisani o tome šta čita i koje filmove gleda kako biste znali šta uči iz medija. Postavite granice i ograničite vreme provedeno na internetu, instalirajte “family safety” opcije i objasnite detetu da uvek treba da znate sa kim razgovara. Otvorena briga za bezbednost deteta nije isto što i narušavanje privatnosti.
Slika: Candace Nast/flickr.com.
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.