Kako efikasno vaspitavati decu? Ovo pitanje sebi postavlja svaki roditelj koji zna koliko teška može da bude svakodnevica sa detetom koje ne sluša. Čak se i onim najstrpljivijima desi “da polude” u nekim trenucima. Šta raditi?
U pomoć pristiže pozitivno roditeljstvo koje stavlja akcenat na uzajamno poštovanje i koristi pozitivne instrukcije. Fokusira se na učenje (za budućnost) umesto na kažnjavanje (iz prošlosti). Različite studije pokazuju da upotreba ovog načina discipline ima bolje rezultate što se tiče detetovog ponašanja, emotivnog rasta, akademskog uspeha i mentalnog zdravlja.
Evo 8 saveta kako da primenite osnove pozitivne discipline:
Fokusirajte se na razloge nekog ponašanja
Uvek postoji razlog detetove neposlušnosti, iako on može da bude smešan roditeljima. On je detetu ipak veliki i zato se ono tako ponaša. Ako roditelji mogu da reše taj problem, čak i kada dete ne dobije ono što želi, ono će osećati da su njegove potrebe zadovoljene i moćiće da nastavi dalje bez nestašluka. Može biti ljuto ali neće biti neposlušno ako oseti da je shvaćeno.
Poznavanje uzroka može roditeljima da pomogne da se neposlušnost unapred izbegne. Na primer, ako dete udari batu ili seku jer su mu uzeli igračku može da bude sprečeno ako se dete nauči da pita kada želi od nekoga nešto.
Primenjujte nežnu i nepokolebljivu disciplinu
Budite nežni da biste detetu pokazali kako i ono da bude nežno prema drugima. Ono uči od vas i ako se vi derete ili ga zovete pogrdnim imenima ono će naučiti da je to normalno ponašanje kada se oseća nervoza. Važi i obrnuto, ako je roditelj nežan i obraća se detetu sa poštovanjem, ono će usvojiti ovu vrstu ponašanja kao normalnu reakciju u teškim momentima. Ovakvo ponašanje će mu pomoći i da se lakše smiri, bude razumno i raspoloženije za saradnju.
Nežnost ne znači da ste odustali i da dopuštate detetu da radi šta god hoće. Možete čvrstim ali nežnim tonom reći detetu da ne može da dobije ono što želi. Nema potrebe za dranjem, upotrebom zlobnog tona i sl. Čvrsto i smireno NE je jako efektno.
Mislite na sebe
Odvojite vreme za sebe kad god vam je to potrebno. Neizbežno je da roditelji nekada osećaju umor i nervozu i da ih iritira dečija neposlušnost.
Situaciju rešite tako što ćete čim osetite napetost reći detetu da vam je potrebno malo vremena da se smirite. Možete otići u drugu sobu dok vas ne prođe, udahnite duboko i razbistrite glavu. Ovo će vam dati i malo vremena da bolje razmislite šta da radite.
Budite roditelj koji ne kažnjava
Kazna kod deteta izaziva ogorčenost, pobunu i ljutnju. Ona često ne može da zaustavi loše ponašanje a ne uči ni koje je dobro ponašanje.
Pozitivna disciplina je efikasnija u smirivanju deteta. Na primer, umesto da koristite tzv. “tajm-aut” kao kaznu, upotrebite ga samo da biste odvojili dete od situacije koja ga iritira. Cilj je da bude na mirnom i sigurnom mestu. Može da ima omiljenu igračku sa sobom, može i da se mazi sa vama. Zapamtite da nije u kazni.
Kada se smiri objasnite mu šta nije bilo u redu i pomozite da sledeći put bolje odreaguje.
Budite jasni, konzistentni i ispunite rečeno
Odlučite i jasno objasnite detetu koje su posledice neposlušnosti pre nego što ga kaznite. Osim toga, morate biti kozistentni u primenjivanju određenih mera, inače će doći do zabuna. Dete će nastaviti da ispituje granice kako bi videlo šta još može da se desi.
Ispuniti rečeno znači da ne treba da kažete nešto osim ako stvarno tako i ne mislite i ako to stvarno nećete da uradite. Prazne pretnje ničemu ne služe.
Upoznajte se sa razvojnim fazama da biste znali šta da očekujete
Deca pre treće godine nisu dovoljno razumna zato što još uvek nemaju razvijen deo mozga koji je odgovoran za razumevanje posledica i razumno rasuđivanje. Za decu ovog uzrasta bolje je koristiti preusmeravanje pažnje na nešto drugo nego ubeđivanje i oslanjanje na to da će ona da razumeju situaciju.
Starijoj deci ćete pomoći da razviju svoje kognitivne veštine objašnjavanjem i pružanjem izbora.
Neka sve bude prilika za učenje
Kada su deca dovoljno velika da razumeju situaciju (znači starija od 3 godine), svaka neposlušnost ili loše ponašanje se može pretvoriti u važnu životnu lekciju.
Na primer, šta će dete da nauči ako polomi igračku? Da ne može sa njom više da se igra. Ako mu se neka igračka više ne sviđa može da je da drugima da u njoj uživaju. Ako je slomilo igračku iz nervoze, pomozite mu da nađe druge načine ispoljavanja besa. Poradite i na rečniku vezanom za osećanja da zna da opiše šta oseća (Ljut sam zato što…) i sl. Ovako mu pomažete da razvije i svoje komunikativne veštine.
Budite strpljivi i ne očajavajte
Pozitivna disciplina neće dovesti do željenih promena preko noći. Cilj i ne terba da budu brzi rezultati već da dete vremenom nauči koja su odgovarajuća ponašanja. Potrebno je vreme jer dete mora sve da vidi po nekoliko puta i mogu da prođu nedelje i meseci. Ali, kada se desi promena u detetovom ponašanju bićete ponosni a dete će usvojiti važne životne veštine.