Deca počinju da zasnivaju važna prijateljstva već sa 4-5 godina sa decom iz obdaništa, komšiluka, među rodbinom i drugim klincima koje upoznaju kroz prijateljstva sopstvenih roditelja.
U ovom uzrastu dete uči od roditelja kako da započne i kako da neguje drugarstva. Isto tako uči i kako da bude dobar drug. Za ovo su potrebne važne veštine. Deca koja imaju podršku roditelja i mogu da računaju na njihov savet od malena su uspešnija u odnosima sa drugim ljudima.
Evo šta treba da naučite dete kako bi ono bilo dobar prijatelj i znalo šta da očekuje od drugih:
Važno je imati zajednička interesovanja
Možda se vaše dete druži sa decom sa treninga, iz razreda, iz komšiluka i sl. Ove zajedničke stvari mogu da stvore odličnu priliku za upoznavanje ali su zajednička interesovanja – ljubav prema crtanju, muzika, vožnja skejta i sl. – biti ono što će ih spajati svakodnevno.
Pomozite detetu da zajedno sa drugarima istraži interesovanja i tako pronađe njihove zajedničke tačke i stvari u kojima će uživati zajedno.
Prijatelji se podržavaju međusobno
Drugovi podržavaju jedno drugo kada su tužni, ljuti, povređeni, uplašeni ali i srećni i uzbuđeni zbog postignutog uspeha. Dobar drug je uvek tu da ponudi rame za plakanje, pokaže razumevanje u teškim vremenima i podršku u onim dobrim.
Naučite vaše dete da slavi uspehe drugih i navija za njih.
Nema ogovaranja
Dobri prijatelji su odani što znači da ne pričaju loše jedni o drugima, nikada. Ovo može da bude teško pod pritiskom vršnjaka i naročito za decu školskog uzrasta jer može da bude teško ne pridružiti se grupici koja govori loše o nekome.
Naučite dete da ne govori loše o drugima, naročito ne o svojim drugarima, tako što ćete mu reći da uvek prvo razmisli kako bi se ono osećalo da čuje svog drugara da govori loše umesto da ga odbrani.
Drug zna da pozajmi stvari
Drug rado deli svoje lične stvari ali i osećanja, iskustva, kuću i život sa svojim prijateljima. Ako vaše dete ima problema sa ovim aspektom prijateljstva savetujte da prvo drugarima da jasna uputstva kako njegove stvari funkcionišu i koja pravila važe. Pokažite mu zatim kako da postavlja pitanja drugarima kako bi se bolje upoznali i bili otvoreniji jedno prema drugom.
Prijatelji otvoreno razgovaraju
Sasvim je prirodno za drugare da se povremeno ne slažu, baš kao što se to dešava i u braku i sa braćom i sestrama. Međutim, važno je da uvek nastave da komuniciraju.
Možda će nekada biti potrebno da vi kao roditelj pomognete u konverzaciji kako bi deca bolje shvatila gde je nastao problem. Potrudite se da pomognete da se oba deteta izraze kako bi problem bio potpuno rešen.
Prijateljstva se šire
Zabavno je upoznavati nove ljude i stvarati nove krugove prijatelja, ali naglasite detetu da u ovim situacijama ne zaboravi na “stare” drugare.
Kada dete sklapa nova prijateljstva pobrinite se da ne odbaci odmah stare prijatelje ili da ih odmah manje vrednuje. Podsetite ih da i pričaju lepo o svojim starim drugarima i uključe ih u grupu.
Roditelji su od velike pomoći
Kao roditelj možete puno da pomognete vašem detetu u stvaranju prijateljstava. Naučite ga kako da se predstavi drugoj deci već od malena, vežbajte šale i igre koje može da proba sa drugom decom. Imajte u vidu interesovanja vašeg deteta kada ga upisujete na neku aktivnost jer tamo može da sretne drugu decu sa kojom će se odlično složiti.
Srećno druženje!