“Kao roditelj verujem da je jedan od najboljih komplimenata koji mogu da primim taj da imam lepo vaspitanu decu. A još lepše može zvuči ako me pitaju „koja je vaša tajna tako dobrog vaspitanja?“” – kaže mama Šeril Butle (Cheryl Butle), koja piše pod nadimkom Mighty Mommy i majka je osmoro dece.
Ona još i dodaje: “Za 23 godine koliko sam mama, mogu da se pohvalim da sam čula više puta ove komplimente. Ne mogu da kažem da imam neku veliku tajnu ili magičnu formulu za podizanje deteta koje je puno poštovanja prema svima i lepo se ponaša. Ali, ono što znam jeste da roditelji imaju veliku ulogu u tome.”
Evo njenih šest saveta koji će i vama pomoći da imate lepo vaspitano dete:
Pružite im jasna očekivanja
Deca mogu uspešno da napreduju ako roditelji imaju jasna očekivanja i ako su dosledni u njihovom sprovođenju. Doslednost postavlja delo iza reči i pokazuje deci da roditelji misle ono što i kažu.
Tačno utvrdite očekivanja vezana za vašu decu, od učenja, vannastavnih aktivnosti, odmora, ponašanja u kući, za stolom pa do toga koje reči nikako ne bi smele da se koriste. Budite konkretni u postavljanju pravila a zatim razjasnite detetu i koje posledice može da očekuje ako ih prekrši.
Budite nežni
Vašem detetu mnogo znači kada čuje od vas rečenice kao što su „volim te“, „kako si“, ili kada primeti da mu se posvećujete sa punom pažnjom i obraćate sa velikim osmehom. To važi i za srednjoškolce i decu na fakultetu, samo što bi retko ko od njih to i priznao.
Kada ste nežni prema detetu i prema ostalim članovima vaše porodice, to im je potvrda koliko vam znače i time im šaljete pozitivnu poruku. Ovo je čvrsta osnova za učenje poštovanja i održavanje važećih pravila u kući. Kada sve što radite, radite sa ljubavlju, vaša deca će se uvek truditi da rade sve samo da bi zadržala vaše poštovanje.
Budite uzor primerenog ponašanja
Sigurno želite da se vaša deca prema drugima ophode sa poštovanjem i ljubaznošću. Ali, kakav im uzor dajete? Kako vi reagujete u situacijama kada vas neko iznervira? Na primer, kako se ponašate u situaciji kada neko upadne ispred vas u redu na kasi u supermarketu? Da li legnete na trubu kada vas neko iznervira u saobraćaju ili ga čak i opsujete?
Ne zaboravite da uvek imate publiku kada je dete sa vama. Naravno, svi smo mi ljudi, umemo nekada da se iznerviramo, da kažemo ružnu reč ili grubo odreagujemo. Međutim, u takvim situacijama obavezno se izvinite detetu i dajte mu do znanja da znate da ste pogrešili i da takvo ponašanje ne odobravate. Dobro bi bilo da kažete nešto kao „Jako mi je žao što sam ovako odreagovala zbog tete koja nije poštovala pravila u saobraćaju. I pored toga što je ona napravila grešku, ja nisam trebala tako da odreagujem“. Time što pokazujete detetu da vam je žao, vi mu pokazujete i da svako treba da preuzme odgovornost za svoje postupke.
Slika: Steve Baker/flickr.com
Dozvolite detetu da rešava probleme
Problematične situacije koje omogućavaju detetu da pronalazi rešenje problema omogućiće mu da nauči mnoge veštine koje će mu biti od značaja za ceo život.
I pored toga što dete zahteva postavljanje granica i striktnost, potrebno je i da oseti nezavisnost. To možete da mu pružite još od najranijeg perioda i to tako što će samo odlučivati šta će da obuče ili koju ćete mu knjigu čitati pred spavanje. To će biti odličan način da gradite njihovu samostalnost. Nastavite to da praktikujete u svakodnevnim jednostavnim situacijama kao što su izbor jogurt ili mleko, crtanje sa drvenim bojicam ili flomasterima i slično, i tako ćete detetu pomoći da se oseća nezavisnim. Kako raste tako će imati sve više odluka i izbora koje treba da donese, a to će mu biti od koristi i kasnije prilikom samostalnog rešavanja problema.
Učite o ponašanju tokom igre
Svakodnevna igra predstavlja odličnu priliku za učenje lepog ponašanja.
Zabranite prozivanja: Saosećanje se uči uz ono što je prihvatljivo i ono što nije. Na primer, ako čujete da tokom igre vaše dete zove drugara ne tako lepim nadimkom odmah reagujte. I ako je naziv možda čak više smešan nego nepristojan ipak treba da date detetu do znanja da je lepo ponašanje prema drugima osnovno pravilo.
Istaknite ljubaznost: Ako primetite lepo ponašanje kod deteta obavezno ga pohvalite. Na primer, ako doda loptu drugaru u parku recite mu „baš si dobar prijatelj/ica“ ili „ veoma si pažljiv/a“. Vremenom će shvatiti da je lepo ponašanje, prema drugarima, rođacima, komšijama i ostalima, ono što se ceni.
Zahtevajte poštovanje
Ako vaša dete nauči da poštuje sebe i druge, steći će veštine koje će mu pomoći da upravlja frustracijama i stresom tako da ni fizički ni psihički ne maltretira druge.
Na primer, ako neko dolazi u goste, tražite uvek od deteta da bude ljubazno i da se osmehuje. Ako zaboravi, vi ga opomenite diskretno sa „Da li se sećaš našeg rođaka Marka?“. Što više dete nauči o poštovanju u sopstvenom domu, biće mu mnogo lakše da ga primeni van kuće.
Da li vi već primenjujete neku od ovih strategija u vaspitavanju vašeg deteta?