Da li ste vi jedan od roditelja koji traži balans između vemena posvećenog detetu i vremena posvećenog sebi?
Moguće je da osetite ozbiljnu krivicu ako ne uspevate da nađete dovoljno vremena koje ćete provesti sa detetom jedan na jedan igrajući se, pomažući mu oko domaćeg zadatka, slušajući njegove brige.
I pored toga što je zajedničko vreme provedeno sa detetom jako bitno za njegov pravilan razvoj, istu važnost ima i samostalnost deteta. Za vaše dete dobro je da što pre nauči da se igra i samo. Neke od prednosti samostalne igre su:
Podstiče razvoj mašte i kreativnosti
Dete će biti kreativnije kada nema odraslih da ga usmeravaju tako što će mu govoriti šta treba da radi. Tada postoji manje potrebe da se prilagođava uobičajenim pravilima ili da objašnjava svoju igru nekoj drugoj osobi. Dete jednostavno može da se opusti u igri i ode gde god ga njegova mašta odvede.
Slika: Jeff/flickr.com
Obezbeđuje detetu njegovo mirno vreme
TV, kompjuter, telefon i ostala elektronska čuda ne dozvoljavaju detetovom mozgu da provodi vreme u miru, tišini i da se opusti. Samostalna igra kao što je lego ili crtanje mogu da obezbede mir, a nekada i da budu meditacija za dete kako bi se opustilo od napetog dana koje je provelo.
Slika: salsaboy/flickr.com
Dete stiče upornost i veštine rešavanja problema
Ako nema odraslih da pomognu ili upadnu sa sugestijama u određenim situacijama, dete može da eksperimentiše sa rešavanjem problema na svoj način. Takođe, veće su šanse da na taj način nastavi da pokušava da rešava problem sve dok ne dođe do rešenja.
Slika: nicocavallotto/flickr.com
Uči strpljivosti i izdržljivosti
Bitno je da dete nauči da roditelji ne mogu uvek da budu tu kad god mu nešto zatreba. Znajući kako da se igra samostalno čekaće dok neko ne bude slobodan da mu pomogne. Takođe, tako će naučiti da bude stpljivije i izgradiće samopouzdanje zbog kog će neke stvari i samo završavati.
Slika: donnieray/flickr.com
Razvija kognitivne veštine (izvršne funkcije)
Studije pokazuju da se deca koja igraju igre „kobajagi“ razvijaju kognitivne veštine tj.izvršne funkcije. Ova sposobnost pomaže u samoregulaciji, što znači da će dete moći da kontroliše svoje emocije i ponašanje, da se odupre impulsu, i pokaže samokontrolu i disciplinu. Ovo su sve važne stvari za zdrav, bezbedan i uspešan život.
Slika: donnieray/flickr.com