Da biste uspeli da odgajite srećno, zdravo dete koje će se lepo ponašati i živeti u domu u kome su disciplinovanje i kazne nepotrebne, potrebno je da pre svega ostvarite sjajan odnos. Tajna je u zbližavanju i povezivanju sa vašim detetom.
To znači da vaša veza sa detetom treba da bude vaš najveći prioritet. Ljubav kroz akciju znači zaista obraćati pažnju na sve što se dešava između nas, sagledavanje situacije iz ugla deteta i uvek imati na umu da smo to dete, koje nas nekada izluđuje, dočekali u naručje sa toliko nade.
Vašem odnosu sa detetom potrebna je pozitivna pažnja da bi se razvijao. Pažnja = Ljubav. Kada poklonite pažnju vašem detetu ono cveta. Naravno, takva vrsta pažnje zahteva vreme. Možete multitaskovati dok spremate večeru, ali tajna prisne veze je da se svakog dana u jednom određenom periodu posvetite samo detetu.
Započnite kako treba da biste postavili dobru osnovu
Prisnost veze između roditelja i deteta kroz život pokazuje koliko su se roditelji povezali sa bebom od samog početka. Na primer, istraživanja pokazuju da otac koji je ostao kući nedelju ili više po rođenju, ima bliskiju vezu sa detetom u svakoj fazi života, uključujući tinejdžersko i studentsko doba.
Da li ovo funkcioniše po principu uzroka i posledice? Teoretičari prisnosti kažu da će otac, ako se poveže sa novorođenčetom, ostati prisniji sa njim čitavog života. Međutim, ne morate da verujete da je povezivanje sa novorođenčetom presudno da biste shvatili da će čovek, koji smatra svoju bebu dragocenom i gaji novog člana porodice, verovatno to raditi tokom čitavog detinjstva.
Upamtite da je za sve veze potrebno vreme
Dobra veza između roditelja i deteta se ne ostvaruje tako lako. Za nju je potrebno isto koliko i za dobar brak. Priroda nam je dala prednost – da nismo prirodno programirani da volimo novorođenčad, ljudska rasa bi odavno izumrla. Međutim, kako deca rastu, moramo raditi na toj prirodnoj vezi ili će je, u suprotnom, izazovi modernog života narušiti.
Na svu sreću, i deca po prirodi vole svoje roditelje. Sve dok to ne uprskamo, možemo održavati jaku vezu sa njima.
Neka vreme sa vašim detetom bude prioritet
Znajte da ćete morati da uložite dosta vremena kako biste izgradili dobar odnos sa svojim detetom. Kvalitetno vreme je mit, jer ne postoji prekidač kojim se uključuje bliskost. Zamislite da stalno radite i da ste odvojili veče za supruga, koga jedva da ste videli u prethodnih šest meseci. Da li na znak počinje da vam priča šta ga sve tišti? Ne baš.
U vezama, ako nema kvantiteta, nema ni kvaliteta. Ne možete očekivati dobru vezu sa svojom ćerkom ukoliko provodite sve vreme na poslu, a ona sa svojim prijateljima. Koliko god da je teško pod pritiskom posla i svakodnevnog života, ukoliko želimo bolju vezu sa našom decom, moramo pronaći slobodno vreme kako bismo to ostvarili.
Počnite sa poverenjem, osnovom svake dobre veze
Poverenje se uspostavlja još na rođenju, kad vaša beba uči da može da računa na vas i da ćete je uzeti u naručje onda kad ste joj potrebni. Dok beba ne napuni godinu dana, moguće je proceniti da li je razvila odnos poverenja sa svojim roditeljima. To poverenje podrazumeva uverenje da će roditelj ispuniti njene emotivne i fizičke potrebe.
Vremenom pridobijamo poverenje dece na razne načine: kada odigramo sa njima igru koju smo obećali da ćemo igrati, ne izneverimo poverenje, dolazimo po njih u dogovoreno vreme i sl. Istovremeno, ulivamo im poverenje tako što očekujemo od njih najbolje i verujemo u njihovu urođenu dobrotu i potencijal. Verujemo da, bez obzira na to šta urade, uvek ima prostora za pozitivan napredak.
Poverenje ne znači slepo verovati svemu onome što vam tinejdžeri govore. Poverenje znači ne odustajati od svog deteta, bez obzira na ono što uradi. Poverenje znači nikada ne dovesti u pitanje vezu zbog frustracije, jer verujete da ste detetu potrebni i da ćete naći način da izgladite stvari.
Ohrabrenje, ohrabrenje, ohrabrenje
Mislite o svom detetu kao o biljci koju je priroda programirala da raste i razvija se. Ako vidite da biljka ima braon lišće, razmislićete o mogućnosti da joj je možda potrebno više svetla, više vode, više đubriva. Nećete je grditi, vikati na nju i reći joj da se ispravi i raste pravilno.
Deca formiraju ideju o sebi u svetu svakodnevno. Potrebna im je vaša podrška da bi sebe videli kao dobre ljude koji su sposobni da rade dobre stvari. Potrebno im je da znaju da ste na njihovoj strani. Ako je većina onoga što iz vaših usta izlazi kritika ili ispravka, neće se osećati dobro i neće vas smatrati za saveznika. Vi ćete izgubiti svoju moć, a oni gube nešto što je svakom detetu potrebno: da imaju uz sebe odraslu osobu koja o njima misli najbolje.
Upamtite da poštovanje mora biti uzajamno
Očigledno, zar ne? Ipak, često ovo zaboravimo u odnosu sa decom, jer znamo da smo mi ti koji treba da budemo šefovi. Još uvek možete postaviti granice (i morate), ali ako to uradite s poštovanjem i saosećajnošću, vaše dete će naučiti i da ukazuje drugima poštovanje i da očekuje da bude poštovano.
Gledajte na vezu kao na lagani porast dnevnih interakcija
Ne morate uraditi ništa specijalno da biste ostvarili vezu sa svojim detetom. Dobre vesti – loše vesti – svaka interakcija stvara vezu. Kupovina, parkiranje i kupanje znače mnogo, kao i ozbiljni razgovori kada se pojavi neki problem. Ne želi da deli igračke sa drugima, ode u krevet ili da uradi domaći? Kako ćete postupiti tada predstavlja samo jednu ciglu u temelju vaše trajne veze, kao i detetove ideje o svim vezama.
Uzmite u obzir ovo u svim situacijama koje se ponavljaju i idu vam na živce, i primenite kako biste se sledećeg puta postavili drugačije. Interakcije koje se ponavljaju teže tome da se pretvore u obrazac. Gunđanje i kritikovanje nisu dobra osnova za vezu sa nekim koga volite. Uostalom, život je suviše kratak da biste ga proveli nervozni.
Slika: george.bremer/flickr.com
Komunikacioni obrasci se formiraju rano
Slušate li je kada razglaba o svojim prijateljima iz vrtića čak i kada imate važnijeg posla? Onda je verovatnije da će vam pričati o momcima kada napuni četrnaest.
Teško je obratiti pažnju kada jurite u kupovinu za večeru, ali ako niste obratili pažnju, dve stvari se mogu desiti. Propuštate priliku da učite o svom detetu i da ga naučite, a ono uči da ga ne slušate pažljivo, tako da nema ni poente da vam bilo šta priča.
Ne doživljavajte sve lično
Vaš tinejdžer je zalupio vratima sobe. Vaš desetogodišnjak se duri: „Mama ti nikada to nećeš razumeti!” Vaš četvorogodišnjak viče: „Mrzim te, tata!” Šta je najvažnija stvar koju treba da upamtite? NE DOŽIVLJAVAJTE TO LIČNO! Ovde se ne radi o vama, već o njima, njihovim složenim osećanjima, poteškoćama da se kontrolišu, nezrelosti da shvate i izraze svoje emocije. Ukoliko doživljavate to lično, povrediće vas, što znači da ćete uraditi ono što svi radimo kada smo povređeni: zatvorićemo se, uzvratiti, ili oboje. To samo pogoršava situaciju za sve uključene.
Umesto toga, udahnite duboko, odbacite povređenost, podsetite se da vas dete zapravo voli, ali u ovom trenutku ne može da se poveže sa tim osećanjem. Svesno smirite glas i promislite kako da odgovorite na miran i konstruktivan način. I dalje možete uspostaviti granice, ali to učinite što je mirnije i bolje moguće. Vaše dete će vam biti duboko zahvalno, čak iako to ne može sada da prizna. Neka svaki postupak tokom postavljanja granica bude iz ljubavi, a ne iz besa. Ako ste previše ljuti da tog trenutka delujete iz ljubavi, pričekajte.
Oduprite se impulsu da kaznite dete
Kako biste se postavili prema nekom ko vas je povredio, zapretio ili ponizio, „za vaše dobro”? Deci su potrebne smernice, ali kažnjavanje deteta uvek podriva vašu vezu, što tera dete da se još gore ponaša. Pozitivnom disciplinom se može reagovati bolje na bes i mogu se postaviti efikasne granice.
Ne dozvolite da se mali razdori gomilaju
Ako nešto nije u redu među vama, pronađite način da to spomenete i radite na tome pozitivno. Izborom da se povučete (osim privremeno, strateški) kada vaše dete vidno želi od vas da se udalji, UVEK je greška. Svaka poteškoća je prilika da se ili približite ili udaljite.
Slika: Leonid Mamchenkov/flickr.com
Iznova se povežite nakon svakog perioda rastavljenosti
Roditelji prirodno predstavljaju sidro i kompas oko kojeg će deca ostati i orijentisati se. Kada smo razdvojeni, potrebna im je zamena za nas, tako da se okreću ka učiteljima, trenerima, elektronici ili vršnjacima. Kada se susretnemo, moramo se ponovo povezati sa njima na emotivnom planu.
Slika: Abby Bischoff/flickr.com
Ostanite dostupni
Većina dece nema utvrđenu agendu i ne planira da razgovara o određenim temama na dogovorenom sastanku. A ništa ne doprinosi toliko da se zatvore i zaćute, kao pritisak da pričaju. Deca govore onda kad im se nešto dešava, naročito ako ste se pokazali kao dobar slušalac, ali kao slušalac koji ne zahteva da se otvore pred vama.
Ukoliko ste prisutni kada se vraćaju kući, to je siguran način da čujete šta se desilo novo tokom dana mlađoj deci, a često i odrasloj. Sa odraslom decom, time što ste se našli u istoj sobi i radite nešto, može stvoriti priliku za razgovor. Ukoliko spremate večeru, a ono radi domaći ili kada ste sami u kolima na primer, postoji šansa da razgovor započne. Naravno, ako je jedno od vas zaokupljeno kompjuterom, interakcija će biti ograničena. Nađite način da budete u blizini deteta, gde ćete oboje biti dostupni jedno drugome za razgovor, a da ipak ne potencirate na njemu. Sve ovo deluje očigledno, ali reći da ste slobodni za razgovor je vrlo poželjno, posebno sa tinejdžerima.
Najvažnije je vaše stanje uma. Dete će osetiti kada ste emocionalno dostupni. Roditelji koji imaju blisku vezu sa svojim tinejdžerima često govore da, kako im deca rastu, u stanju su da ostave sve ukoliko deca pokažu signal da žele da razgovaraju. Ovo može da bude teško ukoliko imate zahtevan posao i druge obaveze. Međutim, deca koja osećaju da su roditeljima važnije druge stvari, često se okreću na drugu stranu kako bi zadovoljili svoje emotivne potrebe. To je podjednako naš gubitak, kao i njihov.
Slika: Anna Pruzhevskaya/flickr.com
Izvor: www.ahaparenting.com
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.