Uspeh se gradi za porodičnim stolom

3min
Da li je moguće uspostaviti vezu između dečijeg uspeha u školi i vašeg porodičnog stola u kući? Stručnjaci kažu da jeste. Međutim, u današnje užurbano vreme, sa roditeljima koji sve duže...

Da li je moguće uspostaviti vezu između dečijeg uspeha u školi i vašeg porodičnog stola u kući? Stručnjaci kažu da jeste. Naime, pre trideset godina bilo je normalno sedeti za stolom i večerati zajedno sa (mnogobrojnom) porodicom. Većina je nekada odrastala na taj način. Međutim, u današnje užurbano vreme, večernji porodični obrok se polako gubi. Sa roditeljima koji danas sve duže ostaju na poslu i decom koja su uključena u više različitih aktivnosti, porodični obrok je postao mnogo ređi. A koliko je zapravo važno vreme provedeno za stolom?



Rutinske pripreme i zajedničko deljenje obroka stvaraju osećaj jedinstva porodice. Važno je da obezbedite vreme kada ćete sesti zajedno. Đaci koji češće imaju obroke sa svojom porodicom imaju više šansi da postignu dobar uspeh u školi, budu emocionalno ispunjeni, imaju niži nivo stresa, pozitivne odnose sa vršnjacima, zdravije navike u ishrani, ne puše, ne konzumiraju alkohol i droge i veruju da se njihovi roditelji ponose njima.


Ima neka tajna veza

Istraživanja ukazuju na različite prednosti porodičnih obroka za dečiji emocionalni razvoj i akademski uspeh. Evo nekih od njih:


  • Bolji rezultati na kontrolnim zadacima

Studija univerziteta u Ilinoisu, od 120 dečaka i devojčica uzrasta od 7 do 11 godina pokazala je da su dobre rezultate na testovima postizala deca koja su imala redovne obroke sa svojom porodicom.


  • Više ocene

Istraživanjima na Univerzitetu Kolumbija ustanovljen je jak odnos između učestalosti porodičnih obroka i ocena. Deca koja tokom nedelje večeraju manje od tri puta sa svojom porodicom imaju slabije ocene.


  • Veća akademska dostignuća

Obradom i analizom istraživanja u kojim je učestvovalo više od 2000 roditelja upoređena su akademska dostiguća sa porodičnim karakteristikama. Iznenađujuće je da veći uticaj na akademski uspeh imaju zajednički obroci nego to da li deca žive sa jednim ili oba roditelja.


  • Bogatiji rečnik i bolje čitanje

Studija  dr. Catherine Snow na Harvardu pokazala je da razgovor u vreme obroka ima veći efekat na dečiji vokabular od čitanja. Ona je pratila 65 porodica tokom 15 godina posmatrajući kako razgovori tokom obroka sa porodicom imaju ključnu ulogu u učenju jezika i vode do bogaćenja rečnika i boljeg savladavanja čitanja.


Svi za sto!

Važno je zapamtiti da je za porodičan obrok manje bitna prezentacija hrane koja se služi a više vreme koje se provodi zajedno. Ovo vreme treba koristiti za priču i međusobno povezivanje. Započnite razgovor, postavite otvorena pitanja i potrudite se da saslušate dete od početka do kraja. Predložite detetu da pozove prijatelje da se pridruže porodičnom okupljanju za stolom. Jednostavna činjenica da ste svi zajedno na okupu pruža deci sigurnost.


Kakva je situacija kod vas? Koliko puta nedeljno jedete zajedno?


Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *