Tinejdžeri ne zahtevaju previše fizičkog rada (ne morate da ih hranite, češljate, oblačite i sl.), ali znaju da budu pravi mentalni izazov za roditelje. Iako mislite da je dete poraslo, tinejdžerski uzrast nije vreme da se povučete iz života deteta, naprotiv.
Ovaj period između detinjstva i odraslog doba predstavlja period pun hormonalnih turbulencija. Glavni cilj ovog perioda je da pripremi dete za zrelo doba. Imajte to uvek na umu.
Nije lako pronaći ravnotežu između pomaganja deci da odrastu i želje da ostanu uz nas. Biće trenutaka u kojima se ponašaju kao klinci i oni u kojima donose mudre odluke. Evo šta je svakom tinejdžeru potrebno od njegovih roditelja da bi se razvilo u srećnu, zdravu i odgovornu odraslu osobu:
Da čuju ohrabrenje i kompliment
Vašem tinejdžeru je potrebno da čuje više od negativnih reči. Biće puno prilika za korekcije ili kazne, ali tražite dobro stvari i redovno udeljujte komplimente vašem detetu. Da li je uradilo sve domaće zadatke ove nedelje? Da li se setilo da navije sat i ustane na vreme? Da li se posebno potrudilo da pomogne drugaru ili drugarici? Rečenice tipa “to je tako zrela odluka” ili “uradio/la si pravu stvar” mogu da budu veliko ohrabrenje za vaše dete. Tražite prilike da udelite kompliment što češće možete.
Da dobiju savet
Tinejdžeri znaju da budu jako emotivni. Obratite pažnju kada je vaše dete tužno, ljuto, povređeno ili samo tiho. Postavite mu pitanja da biste saznali šta ga muči. Kad vam se otvori, pokušajte da identifikujete njegovo osećanje i razmislite kako je vama bilo kada ste osećali isto. Ispričajte šta ste radili i budite iskreni sa vašim tinejdžerom. Nemojte samo pričati o uspesima već i o trenucima u kojima ste zabrljali i koje su bile posledice tih odluka. Saveti bazirani na emocijama i iskustvima iz stvarnog života će vašem rtinejdžeru pomoći da se identifikuje i poveže sa vama.
Da vaša kuća bude otvorena za druženje
Ohrabrite vašeg tinejdžera da redovno poziva drugare kući. Ponudite se da pripremite veče za njih – neka igraju igrice ili gledaju filmove. Naručite pizu, napravite kokice, pripremite grickalice i sl. Cilj je da stvorite bezbedno mesto za druženje. Kad stignu drugari dočekajte ih, predstavite se i poželite dobrodošlicu svakom posebno. Dok su tu budite im na raspolaganju i proverite s vremena na vreme da je sve ok, samo nemojte da im konstantno visite nad glavom.
Da im pokažete da vas zanimaju njihova interesovanja
Kao roditelj, treba iskreno da budete zainteresovani za ono što važno vašem tinejdžeru. Ne morate da budete ekspert u svakom hobiju ili temu, dovoljno je da učestvujete koliko god možete. Ako vaš tinedjžer samo želi da igra igrice, igrajte ih sa njim. Postavljajte mu pitanja o toj igri da biste znali šta je to što ga privlači i što mu se dopada. Ako je sve vreme na telefonu povedite razgovor o omiljenim aplikacijama, tražite neku preporuku. Ako se zanima za fitnes, vežbajte zajedno. Bilo šta da radi vaš tinejdžer, nađite način da se povežete sa njim u najmanje jednoj stvari koju voli.
Slika: Jc Olivera/flickr.com
Da provodite vreme zajedno
Stvorite tradicije sa vašim tinejdžerom tako što ćete redovno planirati aktivnosti koje se oboma sviđaju. Možete da idete na kampovanje svake godine, kod pedikira jednom mesečno, igrate društvene igre svakog petka, nedeljom ručate u restoranu ili imate mesečni porodični izlazak u bioskop. Pored ovih planiranih obezbedite vreme i za spontane izlaske tokom vikenda, noćenja van kuće, jutarnji film, koncerte ili izlazak u šoping. Stvarajte prilike da provedete zajedničko vreme.
Da uvek ima dovoljno hrane
Tinejdžeri su uvek gladni. Konstantno su u pokretu i puni su energije, zbog toga im je potrebno puno “goriva”. Stara izreka kaže da put do srca vodi preko stomaka i to važi i za tinejdžere. Važno je da u kući ima dovoljno hrane za užinu. Možete odrediti deo u frižideru ili ormanu sa namirnicama za užinu koje dete može da uzme bilo kad. Pripremite raznovrsnu hranu ili redovno dopunjujte. Tako ćete imati određenu kontrolu nad onim što jede a vaš tinejdžer dovoljno izbora za užinu.
Slika: amanda tipton/flickr.com
Da ih pitate o njihovima planovima za budućnost
Umesto da im kažete da prave dugoročne planove, pitajte ih. Postavljajte direktna pitanja kao “Šta planiraš da radiš ovog leta?” ili “Na koji fakultet ćeš da konkurišeš?”. Neka pitanja budu otvorenog tipa (da na njih ne može da se odgovori sa da ili ne) kako bi vaš tinejdžer imao prostora da priča. U suprotnom ćete dobiti kratak odgovor – da ili ne.
Da im date određen nivo nezavisnosti
Dajte vašem tinejdžeru određeni nivo slobode kako bi samostalno upravljao svojim vremenom. Pomerite vreme odlaska u krevet, dajte mu sat vremena duže za izlazak ili možda novac za odlazak u šoping bez vas. Razgovarajte o nezavisnosti, odgovornosti i poverenju. Dajte sve od sebe da vaš tinejdžer shvati da je nivo nezavisnosti koji ima u direktnoj vezi sa nivoom odgovornosti koji mogu da preuzmu na sebe. Ako iznevere vaše poverenje ili pokvare ocene, izgubiće deo njihove nezavisnosti.
Ceo ovaj proces može da bude pravo natezanje tokom tinejdžerskih godina, ali ove veštine se ne uče bez vežbanja.
Da čuju roditelje kako se hvale svojom decom
Neka svet zna koliko ste ponosni na vašeg tinejdžera! Kada idete na koncert, turnir, predstavu ili bilo šta u čemu učestvuje vaše dete slikajte ga i podelite sa porodicom i prijateljima. U početku će ga možda biti sramota, ali vaš tinejdžer treba da zna da ste toliko ponosni na njega da želite da podelite sve njegove uspehe sa celim svetom. Možete ostaviti komentar i na društvenim mrežama koje ono koristi, ne morate da komentarišete sve što postuje ali stavite mu do znanja s vremena na vreme da su postovali nešto na šta ste ponosni.
Da čuju da ih volite
Nemojte pretpostavljati da vaš tinejdžer zna da ga volite. Redovno mu to govorite i grlite ga. Šta god radili za vaše dete, ništa ne može da zameni ove reči. Ovo će doprineti izgradnji jakog odnosa među vama.
Slika: Kimberly Mahr/flickr.com