Da li znate da prepoznate kada vas neko laže? Naš instinkt je najbolji instrument za razotkrivanje laži i obično funkcioniše besprekorno. Ipak, često zakaže jer ga blokiramo našim racionalnim razmišljanjima.
Dobra vest je da neverbalni jezik otkriva mnogo toga pa tako uz njegovu pomoć možemo da znamo kada neko govori istinu a kada ne. Obratite pažnju na sledeće znakove i znaćete da vas sagovornik laže:
Brzo menjanje položaja glave
Ako postavite pitanje i vidite da osoba odmah pomera glavu jako je verovatno da nešto želi da prikrije. Radi se o nesvesnom pokretu uz pomoć kojeg sagovornik želi da se sakrije ili da izbegne pitanje.
Uzbuđeno disanje
Kada osoba laže ritam njenog disanja je isprekidan, kao da je za to potreban poseban trud. Radi se o automatskoj reakciji izazvanoj ubrzanjem srčane radnje i cirkulacije koja izaziva tenziju u telu, otežavajući disanje.
Iznenadna ukočenost
Svi se unervozimo u trenutku kad izgovaramo laž. Neke osobe to pokušavaju da kontrolišu tako što se zalede. Međutim, osobe koje vode opušten razgovor se pomeraju i imaju normalnu gestikulaciju koja služi da naglasi neku poruku.
Ponavljanje reči i rečenica
Pošto zna da laže, osoba pokušava da nas ubedi u njenu laž ponavljajući neke reči ili rečenice. Ova tendencija može da znači i da osoba želi da potvrdi poruku u svojoj glavi ili da odugovlači kako bi sebi dala vremena da bolje organizuje i osmisli svoju laž.
Davanje previše informacija
Kada nekome postavite pitanje i on/ona vam odgovora previše detaljno, i to sitnicama koje su potpuno nebitne, ova osoba najverovatnije laže. Tako postupa da bi ojačala poruku i izgledala iskreno i otvoreno. Ipak, ako obratite pažnju shvatićete da vam nikada ne daje detalje vezane za prostor, vreme ili osećanja, jer su oni najteži za izmišljanje.
Pipanje usta
Kada lažu ljudi imaju običaj da prinesu ruke ustima. Radi se o automatskom gestu koji govori da naš sagovornik ne želi da razgovara o ovoj temi pa bira ili da završi razgovor ili da laže. Može da se desi i da ruke prinosi vratu i to je takođe nesvesna reakcija kojom osoba smiruje nervozu izazvanu mišićnom napetošću.
Neprestano treptanje očima
Svako od nas trepće u regularnim intervalima. Zato, ako primetite da vaš sagovornik iznenada počne brzo da trepće najverovatnije vam priča lažne priče. Do ovoga dolazi iz potrebe za većim kognitivnim resursima, koji se aktiviraju treptanjem.
Mučenje pri govoru
Osoba koja mora dugo da laže pod uticajem stresa posle određenog vremena počinje otežano da govori. Naime, kada aktivira simpatički nervni sistem smanjuje se dovod pljuvačke, usne membrane se suše i teže je održati ritam govora.
Previše pomeranja stopala i nogu
U mnogim slučajevima osobe koje lažu uspevaju da kontrolišu ruke ali zaborave na noge i stopala koje takođe pomeramo kada smo nervozni ili uznemireni. Zato, obratite pažnju i na noge.
Ponavljanje vaših reči
Osoba koja laže zauzima obično odbrambeni i neprijateljski stav. Uz to, jako je verovatno da ponovlja vaša pitanja i odgovara vašim rečima.
Zapamtite, mnogi od ovih znakova su i simptomi nervoze i ne znače uvek da vas sagovornik laže. Zato nije dovoljan jedan od ovih znakova da bi se razotkrila laž već je potrebno proceniti ponašanje u celosti.