Ja sam potpuni optimista. Uvek verujem da će sve biti u najboljem redu, da će se sve završiti na najbolji mogući način, da će posle kiše uvek doći sunce i da će naporan rad i inteligentno planiranje uvek voditi uspehu. Na takvom pogledu na svet sam zahvalna prirodi moje ličnosti i nasleđu od moje još optimističnije majke.
Nekako sam, međutim, završila u braku i napravila dvoje dece sa potpunim pesimistom, onom vrstom čoveka koji unapred vidi crne oblake kako se približavaju (bukvalno i figurativno) i odmah pretpostavlja kako će uslediti razorni grad i tornado.
Nas dvoje sigurno nikada nećemo isto reagovati na neku situaciju (ja ću ga skoro uvek ubeđivati da će sve biti u redu a on će mene kako sigurno neće), ali se slažemo oko jedne stvari: oboje se nadamo da će deca naslediti moj „sve će biti ok“ pogled na svet. Ako i vi želite da odgajate male optimiste, naročito uzevši u obzir pesimističku prirodu sveta, evo odakle da počnete:
Prestanite da se žalite i fokusirajte se samo na pozitivno.
Ako vas deca konstantno slušaju kako pričate o negativnim stvarima koje se dešavaju tokom dana, velika je verovatnoća da će se i ona sama fokusirati na negativno u svojim životima.
Umesto toga, počnite da pričate o najboljim delovima svog dana i deca će naučiti da više pažnje obraćaju na svoja pozitivna iskustva.
Pokušajte da iz svog rečnika uklonite bilo kakve „apsolutizme“.
Pesimizam se bazira na razmišljanju da će stvari uvek poći najgorim mogućim putem i koristi rečenice poput „nikada neću moći to da uradim“ ili „uvek pogrešim“ koje pojačavaju to uverenje.
Radite na tome da apsolutne izjave „nikada“ i „uvek“ zamenite sa „ponekad“ što već sugeriše da ima potencijala za uspeh u budućnosti.
Koristite teške i izazovne situacije da decu naučite da na stvari gledaju sa pozitivne strane.
Zaglavljeni ste u saobraćaju, ili se borite sa prehladom zbog koje dete nije moglo u školu? Iskoristite to vreme da dete naučite kako sve u životu ima dobre i loše strane. U redu, sigurno ne idete brzinom kojom biste želeli, ali imate priliku da malo pričate o tome kakav je čiji dan bio i da provedete neko vreme zajedno. Isto tako, biti bolestan nije baš zabavno, ali možete malo da se odmorite i gledate filmove, na primer.
Mnoge loše situacije imaju i svoju pozitivnu stranu čak iako je to samo lekcija koju naučite za budućnost.
Pružite deci priliku da uspeju…ali i da ponekad padnu.
Optimistično ponašanje se najbolje razvija kada se deci pruži prilika da pokažu svoje sposobnosti. Zadajte im kućne obaveze koje odgovaraju njihovom uzrastu. To će povećati njihovo samopouzdanje što je ključna stvar za optimizam.
Pored toga, ohrabrite ih da rizikuju tako što će probati novi sport ili aktivnost čak i kada nije sigurno da će uspeti u tome. Podržavanje njihove nezavisnosti će decu naučiti da verujete u njih. U suprotnom, ako deca ne pokušavaju nove stvari zbog straha od neuspeha, to osigurava dobar temelj za pesimizam.
Pomozite deci da promene pogled na stvar kada se bore sa nečim.
Kada se vaše dete loše oseća zbog nekog problema, pomozite mu da se suoči sa izazovom. Primetite i recite mu kako teško može biti suočiti se sa razočarenjem kao i da je normalno imati negativna osećanja. Pomozite zatim detetu da preformuliše svoje misli na pozitivan način.
„Loše sam uradio kontrolni, ali vredan sam i učiću da sledeći uradim mnogo bolje.“
„Nisam najbolji igrač u svom fudbalskom timu, ali sam odličan u crtanju.“
Stavite detetu do znanja da nije samo u svojoj borbi, mnoga druga deca prolaze kroz iste stvari.
Hvalite trud a ne talenat.
Svako voli da čuje pohvalu, ali je važno da se, kada hvalite dete, fokusirate na njegov naporan rad i trud, a ne njegove prirodne sposobnosti. Dugim rečima, naučite dete da je ono što je vredno trud (koji mogu da kontrolišu) a ne samo nasleđeni talenat (koji ne mogu da kontrolišu).
Takođe, nemojte hvaliti dete kada nešto nije uradilo dobro. Kad tad će prepoznati da je to lažno i neće verovati vašim budućim komplimentima.