Sigurno znate koliko je važno razgovarati sa decom, biranim, pravim rečima koje će ih navesti na ispravne misli. S druge strane i deci su važni razgovori s roditeljima.
Evo 15 pitanja o kojima vredi razgovarati s decom:
Slika: Nestling Photography/flickr.com
Opiši svoj karakter u 5 reči.
Ova molba će pomoći detetu da bolje razume sebe i nateraće ga da razmisli o tome kako ga drugi vide. Kada je detetu jasno koje su njegove vrline a koje mane, lakše će mu biti da nađe svoje mesto u ovom ogromnom svetu.
Slika: Mike Baird/flickr.com
Šta najviše voliš da radiš?
Ovim pitanjem usmeravate dete da razmišlja o tome šta ga čini srećnim i u čemu pronalazi najveće zadovoljstvo. To će mu pomoći da samo prosudi čemu treba posvetiti vreme, a nadalje možda i da odabere profesiju.
Šta je to što tvoji drugovi mogu da nauče od tebe?
Mnoga deca žive u zabludi da sve oko njih zavisi isključivo od njih i da je njima podređeno. U životu ne treba misliti samo na sebe nego i na okolinu. Odgovor na ovo pitanje može da obodri dete, da mu dokaže kako je ono jedinstvena ličnost, da ima nešto što drugi nemaju. Kada dete oseća da je posebno, u njemu se budi želja za daljim razvojem.
Pitajte ga i. "Šta je to što bi ti mogao/la da naučiš od svojih drugara (svakog pojedinačno)?". Biti jedinstven i poseban ne znači biti bolji od drugih. Ovo pitanje pomaže detetu da razume da, kao što je ono jedinstvena ličnost, i svi oko njega su jedinstvene ličnosti i imaju nešto svoje što ono nema, a što treba da ceni i što bi moglo usvojiti.
Slika: Keri Logan/flickr.com
Koji ti je događaj iz tvog života najteže pao?
Život se ne sastoji samo od vedrih sunčanih dana i šarene duge, povremeno nas šibaju jaki vetrovi i oluje. Deca treba da su psihološki pripremljena i za takve dane, i da znaju da će oni proći. Posle sumraka rađa se nova zora, samo treba pričekati.
Slika: Khuroshivili Ilya/flickr.com
Koju si lekciju naučio/la iz teških situacija?
U životu se često srećemo s raznim problemima i nismo svi podjednako kadri da se s njima izborimo. Dobro je kada deca uče na svojim greškama, ali i na greškama drugih ljudi, npr. roditelja. Postavite mu ovo pitanje i saznaćete s kakvim se to ono teškoćama bori i šta iz njih uči.
Slika: Jack Fussell/flickr.com
Od onoga što učiš danas šta ćeš i kako iskoristiti sutra?
Ovo pitanje detetu sugeriše da će i ono jednom postati odrastao čovek koji treba da donosi prave odluke i čini ispravan izbor, a sve to na osnovu iskustva i znanja koje dobija sada. Kada deca razumevaju značaj učenja, to ih podstiče da u obrazovnom procesu pronađu zadovoljstvo.
Slika: amanda tipton/flickr.com
Ako bi bilo moguće da se vratiš tri godine unazad, šta bi posavetovao/la sebi?
Kada detetu postavite ovo pitanje nehajno, onako usput, saznaćete koji su se to sve problemi nakupili u njegovoj svesti pa mu smetaju da uživa u životu, što je već pola rešenja. Uz to, razgovor o ovom pitanju razvija kod deteta umeće da uči na svojim greškama.
Prema kome/čemu osećaš najveću zahvalnost?
Ovo pitanje pomaže detetu da pažljivije osmotri dobre strane života i da bude zahvalno već i samo zato što ga ima. Čovek od malih nogu treba da zna za zahvalnost i da nauči da kaže hvala.
Da li razumeš kako se osećaju drugi ljudi?
U životu je važno stvarati čvrste veze i izbegavati nesuvisle konflikte, a za to je potrebno osećati i razumevati druge ljude. Ako vaše dete bude razumelo šta osećaju drugi, lakše će se snalaziti u bilo kom okruženju.
Kako zamišljaš svoj život u budućnosti?
Deca treba da maštaju o budućnosti i da je planiraju. Ovo pitanje pomaže detetu da se snađe u svojim željama, očekivanjima, težnjama. Razmatrajući ga, dođite do odgovora zajedničkim snagama.
Šta misliš ko se od tvog društva meni najviše dopada? Zašto?
Društvo naše dece u velikoj meri utiče na njihov karakter. Znate već, ako ih sve vreme okružuju negativni, mračni ljudi, i ona će pre ili kasnije postati takva. Roditeljima je važno da znaju ko od društva najviše utiče na dete.
Kada bi mogao/la da postaneš poznat/a, po čemu bi voleo/la da se proslaviš?
Dobar način da shvatite šta za vaše dete znači reč „uspeh“. Da li je uspeh vezan isključivo za novac ili nešto drugo? Iz odgovora ćete saznati šta vaše dete pokreće, šta su mu ciljevi i ko su mu uzori. A taj podatak je za svakog roditelja dragocen.
Šta bi promenio/la u svetu kada bi to bilo moguće?
Ne zaboravite da se misli mogu materijalizovati. Doći će dan kada će vaše dete shvatiti da je sutra novi dan a da je svaki novi dan nova mogućnost da se život promeni nabolje. Da je srećan onaj ko čita, da su sve teškoće prolazne i da je ono kadro da samo reši svoje probleme. Nadahnite svoje čedo na velika dela.
Kako danas možeš da pomogneš svome bližnjem?
Život nekada nanosi ljudima mnogo bola: bolest, bedu, psihičko rastrojstvo… Zato je veoma važno da se prema bližnjima odnosimo kao prema braći i sestrama. Nastojte da detetu ulijete uverenje da ono upravo sada može da pomogne bliskim ljudima.
Kada bi ti mogao/la da propišeš jedan zakon za sve, kakav bi on bio?
Živimo u svetu koji radi po određenim pravilima i potčinjava se strogim zakonima. Deca treba da razumeju da pravila i zakoni nisu doneseni da bi nas kažnjavali već da bi nam život bio jednostavniji. Ako to shvate, deca će postati odgovornija i poštovaće pravila.
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.