Kako da naučite dete da se ne obeshrabri i ne odustaje lako

3min
Svaki roditelj se u jednom momentu suoči sa obeshrabrenošću svog deteta. Ona se obično pojavi kroz naizgled banalne scenarije – kada im ne polazi za rukom da uspešno završe domaći, recimo....

Svaki roditelj se u jednom momentu suoči sa obeshrabrenošću svog deteta. Ona se obično pojavi kroz naizgled banalne scenarije, recimo kada mu ne polazi za rukom da uspešno završe domaći. Tada se javlja frustracija. Iako je frustracija deo života, treba naučiti nositi se sa njom. Ona može da bude pokretačka sila ali može i da pređe u bes i negativno utiče na samopouzdanje deteta.

 

Najčešći odgovor deteta na obeshrabrenje je odustajanje. Da ne bi stalno dolazilo do toga, potrebna je podrška roditelja koji će učiti dete kako da se nosi sa trenutnim neuspehom. Uvek imajte na umu da susret sa neuspehom nije prijatan za dete, jer ono ne poseduje mehanizme ni alate da se na prihvatljiv način bori sa njim. Njegova prva reakcija je da zaključi da je nesposobno, glupo i da je gubitnik. Zato se odustajanje javlja kao prirodan sled događaja i za dete sasvim razuman potez. Kako pomoći? Evo nekih predloga za to:

Naučite dete da vlada svojim osećanjima

Sprečiti, a ne lečiti, je najbolji alat koji ovde može da se upotrebi. Naučite dete da spreči nalet obuzimajućeg osećaja frustracije tako što će da pauzira, zastane, razmisli i duboko udahne. To će mu značiti i za ostatak života.

 

Fokus ne sme da bude na frustraciji, već na jakim emocijama, kao što su bes i razočaranje.

<===End of Page===>

Pružite podršku

Onog momenta kada se dete smiri, može da se posveti rešavanju problema. Budite tu. Budite podrška, svojim primerom provedite dete kroz problem korak po korak. Svakome treba podrška ponekad, bez obzira na to koliko ima godina. Cilj nije rešavanje trenutnog problema, već usvajanje veštine za kritičko promatranje i valjano reagovanje. Kada dete zna kako efikasno da reši problem njegovo samopouzdanje će biti jako.

<===End of Page===>

Ohrabrite rizik

Na nekom bazičnom nivou, samopouzdanje najviše raste kada se premosti veliki izazov ili rizik. Ohrabrite dete da preuzme rizik kada sumnja u sebe i kada misli da ne može u nečemu da uspe. Naravno, nećete dozvoliti da dete srlja u opasnost, ali ćete pospešiti njegov osećaj vere u sebe.

 

Rizik nije ograničen na uzrast. Deca koja imaju tek tri ili četiri godine mogu da se osnaže da probaju novu klackalicu ili novi tobogan na igralištu. Starijoj deci izazov može da bude prijava u određeni sportski tim za koji misle da nemaju šanse. Kao roditelj, vi treba da budete inicijator i oslonac za bilo kakav njihov poduhvat.

<===End of Page===>

Izbegavajte kritiku

Niko ne voli otvorenu kritiku na svoj račun. Ukoliko neprekidno skrećete pažnju na ono što nije dobro i na ono što treba da se popravi, obeshrabrićete dete u startu. Poštujte svaki trud, i nađite način da objasnite detetu na lep način šta bi trebalo da popravi. Uvek se fokusirajte na pozitivno, ne na negativno.

<===End of Page===>

Smanjite visoka očekivanja. 

Previsoka očekivanja su veliki teret za dete. Iako ste sigurni u sposobnosti svog deteta, nivo očekivanja dižite vremenom.  

<===End of Page===>

Uvek pohvala, a ne drvlje i kamenje

Možda vam se učini da je kazna i oduzimanje određenih povlastice dobro rešenje, ali je kratkotrajno i nema dobre posledice. Pohvalite dete i ako nešto ne urodi plodom odmah, samo nastavite, i videćete da je rezultat veoma dobar.

<===End of Page===>

Jedan-na-jedan

Posvetite se detetu u razgovoru jedan na jedan. Tako ćete izbeći opasnost od traženja negativne pažnje. U porodicama gde ima više dece, mnoga deca prave nered i koriste neprihvatljivo ponašanje kako bi roditelji obratili pažnju na njih. Dečiji rezon je takav da smatraju da je bilo kakva pažnja – pažnja. Vi znate bolje, zato sprečite to.

 

Dakle, na dnevnoj osnovi se posvetite detetu. Razgovarajte i ćaskajte, šetajte. Igrajte se sa mlađom decom. Neka vide i osete da ste sasvim prisutni i da učestvujete sa njima u nekoj aktivnosti.

<===End of Page===>

Savetovalište

Fantastična opcija terapije je terapija igrom. Mlađoj deci igra može da bude od velike pomoći, dok starijoj deci razgovor sa objektivnom osobom van porodice može da pruži novo razumevanje.  

 

<===End of Page===>

Razgovarajte

Otvoren, iskren, opušten razgovor je rešenje za sve. Pomozite tako detetu da razume odakle njegove frustracije dolaze. Uverite ga da ste vi tu za njega šta god da je problem. Ispričajte mu situaciju iz vašeg života kada ste se vi mučili ili imali problema sa nekim izazovom, i kako ste uspeli da premostite. Vaše iskustvo će mu pomoći da razume sebe.  

 

Uvek imajte u vidu da dete mora na pravilan način da nauči da se izbori sa frustracijom. Ukoliko primetite da vi nemate dobru inicijalnu reakciju na problem, radite na tome da to rešite. Vaše dete će imati velike benefite od toga. Neka bilo kakva frustracija bude pokretač i vetar u leđa za rešavanje izazova i problema.

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *