Aktivno slušanje za dobru komunikaciju

3min
Slušanje je jedna od najvažnijih veština čoveka. Koliko dobro slušate ima veliki uticaj na kvalitet vašeg odnosa sa drugima. Mislite li da je slušati jednostavno? Studije pokazuju da prosečan...

Slušanje je jedna od najvažnijih veština čoveka. Koliko dobro slušate ima veliki uticaj na kvalitet vašeg odnosa sa drugima. Mislite li da je slušati jednostavno? Studije pokazuju da prosečan čovek pamti između 25% i 50% onoga što čuje.



To znači da kada razgovarate sa nekim 10 minuta, pažnja vašeg slušaoca traje manje od pola razgovora. Slušanje u velikoj meri utiče i na odnos između roditelja i deteta. Može se reći da je slušanje vitalan deo roditeljstva. Detetu, a posebno tinejdžeru je vrlo važno da u roditelju može imati prijatelja koji će ga saslušati bez osuđivanja i sa puno razumevanja.


To je moguće postići aktivnim slušanjem – tehnikom slušanja kojom slušatelj nastoji da sluša ne samo reči koje druga osoba govori, već i da razume poruku koju tim rečima šalje. Aktivni slušatelj pri tome ne daje svoje mišljenje o problemu već šalje poruku da je dobro shvatio kako se govornik oseća i daje mu šansu da sam reši problem.


Aktivno slušanje je komunikacijski alat koji može pomoći roditeljima i tinejdžerima da lakše razgovaraju jedni s drugima i jasno se razumeju. Aktivnim slušanjem roditelj pomaže detetu da samo shvati šta oseća.


Za tinejdžere i njihove roditelje pubertet je vrlo turbulentno razdoblje. To je vrijeme kada tinejdžer sazreva, a ipak, zadržava neke oblike detinjastog ponašanja. Kao roditelj tinejdžera često se možete osećati kao da vaš sin ili ćerka govore potpuno drugačiji jezik od vas. Ipak, važno je slušati svoju decu tokom tinejdžerskih godina jer je to ključno vreme kada se formira njihov identitet i kada preuzimaju kontrolu nad svojim uverenjima i vrednostima.


Ciljevi aktivnog slušanja:


  • Pojasniti značenje izrečenog:  Čujem da si ljut na Marka, je li tako?
  • Saznati više o mislima, željama i osećanjima onoga koga slušate: Reci mi nešto više o svojim planovima za vikend.
  • Podsticati argumentaciju: Šta se dogodilo nakon toga? Kako si se zbog toga osećao?
  • Podsticati na razmišljanje i otkrivanje novih saznanja :  Šta misliš da su tvoje opcije u ovom trenutku?
  • Sakupiti više činjenica i pojedinosti: Šta se dogodilo pre nego što je započela tučnjava?


Kako aktivno slušati

Aktivan slušatelj je usredsređen na osobu koja govori i pri tome:


  • Postavlja pozitivna pitanja – uvežbajte postavljanje pitanja na način koji omogućava vašem detetu da oseti potrebu da odgovara istinito.
  • Sluša bez osuđivanja
  • Parafrazira – ponovite ono što ste čuli kako bi bili sigurni da ste razumeli ono što vaše dete govori.
  • Saoseća sa svojim detetom – odvojite dovoljno vremena i sagledajte stvari iz pozicije svog deteta. Da biste mogli da saosećate sa njim morate na trenutak da stavite svoju odraslu percepciju sa strane i prihvatite osećanja, misli i ideje svog deteta kao svoje. Biti empatičan ne znači da se morate složiti sa mišljenjem deteta. Ne znači da trebate popustiti, ili dopustiti detetu da postavi svoja pravila kako biste izbegli sukob. Empatija prema detetu znači da ne odbacujete njegovo mišljenje kao smešno ili glupo. Prihvatanje mišljenja, osećanja i želja deteta, povećava šanse da će vaše dete i u budućnosti poželeti da podeli sa vama probleme sa kojima se suočava.

Efikasno aktivno slušanje:


  • Nemojte pretpostavljati da znate šta vaše dete misli. Nemojte pokušavati da završite njegove rečenice ili na kraju odgovarate sa Znam kako se osećaš.
  • Pitajte za pojašnjenje pitanjima poput: Šta si mislio kad si rekao da sam se loše poneo prema tebi? Rekao si da je nastavnica bila neuračunljiva, šta to znači?
  • Postavljajte otvorena pitanja koja započinju sa Kako? Kada? Šta? Ko? Gde? Koliko?, koja doprinose podsticanju i produbljivanju razgovora. Ako postavljate zatvorena pitanja, koja započinju sa Da li….? Jeste li….? Znate li…..? ograničavate raspon mogućih odgovora i sugerišete da već znate kakav će odgovor biti.
  • Pitajte dete da iznese svoje mišljenje o nastaloj situaciji, pre nego što počnete da dajete savete kao npr. Koja su moguća rešenja za ovaj problem? Šta misliš da bi se trebalo dogoditi?


Aktivno slušanje zahteva puno energije, truda, koncentracije i vežbe. Nije lako i ne može proizvesti rezultate preko noći, ali svaki novi razgovor između vas i tinejdžera će biti lakši primenom ove tehnike. A tinejdžer će kroz takve razgovore vremenom i sam naučiti tehniku aktivnog slušanja.


Da li sebe smatrate aktivnim slušaocem? Imate li dobru komunikaciju sa vašim tinejdžerom?


Autor: Gordana Benat

Izvor: skole.hr

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *