Atopijski dermatitis: Razumevanje bolesti

3min
Atopijski dermatitis je hronična upalna bolest kože koja pogađa oko 20 odsto dece u svetu. Pacijenti sa atopijom imaju oslabljenu funkciju zaštitne barijere kože i hiperaktivan i neuravnoteženi...

Kompanija La Roche-Posay svoja najnovija istraživanja posvetila je daljim saznanjima o atopičnoj koži i novim mogućnostima dijagnoze i lečenja ovog i sličnih stanja kože, a sve to sa ciljem poboljšanja kvaliteta života ljudi koji pate od navedene pojave. U saradnji sa La Roche Posay izdvojili smo najvažnije informacije koje treba da zna svaka mama o razumevanju ove bolesti, pravilnom tretmanu, svakodnevnom životu sa ovim stanjem kože i najbolji način usvajanja rutine nege kod dece.

 

Atopijski dermatitis je hronična upalna bolest kože koja pogađa oko 20 odsto dece u svetu. Pacijenti sa atopijom imaju oslabljenu funkciju zaštitne barijere kože i hiperaktivan i neuravnoteženi imunološki sistem. Koža je suva, osetljiva i veoma reaktivna. Atopija je genetska predispozicija za razvoj alergija, poznata kao porodična istorija bolesti. Kod gotovo 80% dece sa ekcemom roditelji su isto patili od te bolesti.


Zašto je koža suva, osetljiva i veoma reaktivna?

Koža sa atopijskim dermatitisom je suva, osetljiva i veoma reaktivna jer nema dovoljno filagrina (belančevine u koži koja osigurava adheziju između ćelija u spoljašnjem sloju kože). Osim toga, koži nedostaju lipidi koji se prirodno nalaze na njenoj površini, a koji je štite od potencijalnih alergena.

 

Zbog ovoga nadražujući uzročnici iz okoline, koje obično dobro podnosimo, kao što su polen, prašina i određeni kozmetički i proizvodi, mogu prodreti u kožu i uzrokovati pogoršanje ekcema.

 

Bolest se obično javlja nakon doba od tri meseca (a ponekad i pre) i može trajati nekoliko meseci do nekoliko godina, zavisi od deteta. Ako se ne primeni odgovarajući tretman, započinje začarani krug svraba: zaštitni sloj kože češanjem se još više ošteti omogućujući tako da još više alergena i nadražujućih materija prodire u kožu i podstiče dalji svrab.

 

Međutim, u nekim slučajevima bolest se nastavi i u odraslom dobu: polovina dece sa atopijskim ekcemom pre prve godine života izleči se do pete godine, iako je koža i u idućim godinama još uvek vrlo suva.

 

Zašto dolazi do atopijskog dermatitisa?

Atopijski dermatitis nastaje usled duboke promene kožne zaštitne barijere koja ima funkciju da reguliše hidrataciju kože. Dolazi do nedostatka specifičnih lipida kao što su ceramidi i esencijalne masne kiseline, tako da funkcija kožne barijere biva oslabljena. Kao posledica tih promena, koža gubi vodu, postaje suva, a alergeni i iritativni faktori lakše prodiru u kožu, pa je pogodna za upale i nadraženost. Atopijskoj koži potrebno je pomoći da vrati lipide kako bi se ponovo uspostavila funkcija kožne barijere.

 

Najnovija istraživanja o ulozi kožnog mikroba

Kožni mikrobiom je zajednički naziv za sve “dobre” bakterije koje su prisutne na površini kože. Njihova uloga je “treniranje” imunološkog sistema i zaštita tela od patogenih ili opasnih infekcija.

 

U istraživanjima dermatološke laboratorije La Roche Posay otkriveno je da postoje razlike kožnog mikrobioma na zdravoj koži (veća bakterijska raznolikost, mikrobiom je u ravnoteži) i onoj zahvaćenoj atopijskim dermatitisom (manja bakterijska raznolikost, mikrobiom je u neravnoteži).

 

Ovo znači da se koža može zaštititi od faza pogoršanja suvoće ukoliko se omogući uravnoteženi mikrobiom na celoj koži. Sve dok je kožni mikrobiom u neravnoteži, čak i ako se obnovi kožna barijera, ponavljaće se suvoća, iritacije i svrab. Kako su kožni mikrobiom i kožna barijera zajedno odgovorni za zdravlje kože potrebno je delovati na obnovu kožne zaštitne barijere i na uspostavljanje ravnoteže kožnog mikrobioma.

 

Stadijumi atopijskog dermatitisa

Kod atopijskog dermatitisa i atopijskog ekcema postoje dva glavna stadijuma: faze pogoršanja i remisija.

 

Faza pogoršanja rezultira upalom, svrbom, iscedkom, krastama i sl., dok remisiju, koja se pojavljuje između dve faze pogoršanja, karakteriše teška suvoća kože.

 

Kada se obratiti dermatologu:

Savet dermatologa treba obavezno potražiti kada se jave sledeći simptomi:

 

  • Osip sa svrabom (svrab je teško otkriti kod beba, ali pokazatelj je poremećaj spavanja).
  • Gruba i zadebljala koža.
  • Ekcemi koji imaju iscedak.
  • Kraste na ekcemima.

 

Mesto pojavljivanja lezija takođe je jedna od indikacija. Ona se, međutim, menja tokom detinjstva:

 

  • Bebe često imaju ekceme po licu, posebno na obrazima i bradi.
  • Tokom detinjstva često se pojavi na kolenima, zglobovima, laktovima i vratu.

 

Izbijanje obično započne crvenim flekama koje svrbe.

Koža postane suva, deblja i grublja. Vremenom počne da curi i nastaju kraste. Češanje pogoršava bolest i ponekad rezultira infekcijama.

 

Nakon dijagnoze

Nakon što je postavljena dijagnoza, lezije treba lečiti i kožu vratiti u normalno stanje ali bez stavljanja pacijenta pod “stakleno zvono”. Prioritet u lečenju ove bolesti je vraćanje funkcije zaštitne barijere kože, prirodne zaštite koja sprečava prodiranje spoljašnjih uticaja, radije nego “uklanjanje” grinja i polena, što je gotovo nemoguć i zamoran zadatak za roditelje! Najnovija istraživanja pokazuju da uklanjanje svakog otežavajućeg faktora zapravo može povećati opasnost od nastanka ekcema kod dece. Zato je najbolje usmeriti pažnju na lečenje bolesti blagim sredstvima za kupanje, emolijensima i kremama sa kortikosteroidima za lokalnu primenu.

 

 

 

LIPIKAR BAUME AP+ je novi balzam koji koži vraća lipide i deluje protiv iritacije i svraba. Balzam trenutno umiruje osetljivu kožu i pomaže da se faze pogoršanja suvoće kože ređe pojavljuju. Proizvod sadrži novi, inovativni aktivni sastojak Aqua Posae Filiformis koji pomaže u delovanju na odlučujuće faktore kod kože sklone atopiji: ponovno uspostavlja i stabilizuje ravnotežu mikrobioma kože i obnavlja i čuva zaštitnu funkciju barijere kože. Formula je takođe obogaćena Niacinamidom i karite buterom i sadrži minimalan broj sastojaka posebno prilagođenima osetljivoj koži. Nova tekstura se brzo upija, nemasna je i nelepljiva i kožu čini mekom i pruža joj dugotrajan osećaj prijatnosti. Proizvod je primeren za izrazito suvu kožu beba, dece i odraslih, kožu sklonu svrabu i kožu sklonu atopiji. Potrebno je naneti ga jednom dnevno na telo i/ili lice.

 

POSETITE I STRANICU “INFORMACIJE O ATOPIJI

Cilj  Internet stranice „Informacije o atopiji“ je da kroz savete, članke i video zapise pomogne pojedincima, deci i njihovim porodicama da bolje razumeju ovu bolest kože i poboljšaju svoje zdravlje i kvalitet života. Pronađite informacije pomoću kojih možete bolje razumeti i boriti se protiv kože sklone atopiji na www.laroche-posay.rs/infoatopy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *