Pod
Baš zbog puzanja, pod treba da bude gladak, da se ne kliza (nikada ga ne polirati voskom!) i da pre svega može lako da se pere. Etisoni nisu mnogo pogodni ni iz tog razloga, ni zbog toga što zadržavaju prljavštinu i prašinu. Parketi su odlični, pod uslovom da nemaju oštećenja i da neophodni hemijski tretmani (zaštita protiv crva i sredstva za dodatni sjaj) nisu izvršeni pre dolaska deteta. Pazite i na tepihe, zadržavaju prašinu i zapaljivi su: pogodnije su pletene prostirke od prirodnih materijala sa zaštitom od klizanja.
Pazite na električne uređaje
Isplati se da o tome razmišljate od početka, iako dete još ne puzi i ne kreće se. Spoljni kablovi i električne utičnice neodoljivo su privlačni deci.
Proverite obavezno da li instalacije imaju uzemljenje i zaštitni prekidač, koji su od osnovnog značaja za zaštitu od opasnih nesreća. Sa uzemljenjem se struja razlije po zemlji, ukoliko izolacija električnih uređaja nije dovoljna. Zaštitni prekidač pri svakoj disperziji struje automatski blokira prolaz energije. Ne zaboravite i da svi oštećeni utikači, kablovi, utičnice moraju da se zamene, ako je moguće novim sigurnosnim utičnicama koje ne dozvoljavaju da se u njih ubaci ijedan drugi predmet osim utikača. Obezbedite utičnice odgovarajućim bezbednosnim zaštitama za decu i izbegavajte upotrebu produžnih kablova ili kablova koji vise po vazduhu.
Ne ostavljajte bebu koja puzi bez nadzora u prostorijima sa mašinom za veš, mašinom za pranje sudova i slično.
Ako je moguće, rezervišite za bebu sobu koja bi bila samo njena, sa malobrojnim ali bezbednim nameštajem. U nju bi trebalo da stane komodica za presvlačenje, krevetac, korpe sa igračkama.
Nije neophodno da sobica odmah bude kompletno opremljena. Bitno je, međutim, da dete ima sobu koja može lako da se provetrava, da bude zaštićena od jakih zvukova i da neme tepihe ili teške debele zavese, prave sakupljače prašine.
Odmah je opremite utičnicama koje su usklađene sa standardima i imaju zaštitu za decu. Kada dete prohoda važno ga je zaštititi od brojnih ćoškova i ivica po kući lepljenjem gumenih dodataka i blokirati fioke da mali radoznalci ne bi priklještili svoje prstiće. Opremite je na jednostavan način, ali tako da bude šarena i udobna.
U sobi sa braćom ili sestrama
U prvim mesecima će problem biti igračke starijih. Mališan će dati sve od sebe da ih se dokopa, a mogu da budu opasne za njegov uzrast. Bezbednosti radi, odredite jedan ormar ili kutiju sa mehanizmom za zatvaranje gde će veće dete odlagati opasne igračke i predmete. Takav dogovor može čak i da ograniči moguću ljubomoru u pogledu „malog uljeza“ koja će često izbijati baš zbog igračaka. Pokušajte da podelite prostor na dva dela, eventualno uz pomoć nameštaja ili pregrada ako dimenzije prostorije to dopuštaju. U blizini kreveca postavite lampu koju možete niću da uključujete a da ne budite veće dete, a pisaći sto i krevet većeg deteta postavite u najizolovaniji deo ili u blizini prozora.
Kada malo poraste…
Ako je moguće, ostavite slobodan zid na kojem dete kasnije može da crta. Ako ne želite da crta po zidu napravite tablu za crtanje i pisanje, okačite rolnu papira za crtanje ili prekrijte zid perivim oblogama.