“Dođite da zajedno kroz igru, dramatizaciju, crtež, vođenu fantaziju, role play, razgovor, debatu istražimo odnos prema sebi i svojim emocijama. Učićemo o različitim fazama adolescentskog perioda, upoznati se sa karakteristikama mentalnih poremećaja i naoružati različitim tehnikama i strategijama za adekvatnije suočavanje sa razvojnim zadacima na putu odrastanja.” – kažu iz centra za lični razvoj i savetovanje Mental Wellness.
Srednjoškolski uzrast prate velike promene na fizičkom i fiziološkom planu koje utiču na emocionalno stanje, formiranje identiteta i socijalnih kontakata. Mladi su osetljiviji za različite sredinske uticaje i potrebno je podržati njihov osećaj sigurnosti.
Cilj je da kroz radionice pomognemo tinejdžerima da povećaju nivo samopoštovanja i da što bezbolnije prođu kroz ovu specifičnu razvojnu fazu, koju mogu pratiti i različita anksiozna i depresivna stanja, poremećaji ishrane, eksperimentisanje sa psihoaktivnim supstancama i druga različita iskustva.
Program je iskustveno-edukativnog karaktera. Teorijski koncepti korišćeni u edukaciji podržani su empirijskim podacima, koji su rezultat relevantnih istraživanja iz oblasti neurologije, psihologije i psihoterapije. Vežbe, tehnike i igre sa decom, takođe su kreirane od strane stručnih lica iz različitih psihoterapeutskih pravaca (Transakciona analiza, Geštalt, Kognitivno emocionalno-bihejvioralna i O.L.I. integrativna psihodinamska psihoterapija).
Ciklus radionica obuhvata 15 dvosatnih susreta svrstanih u tri zasebna modula koji se odnose na sledeće tematske celine:
I – Edukacija o osnovnim psihološkim pojmovima i fenomenima, sa posebnim osvrtom na period adolescencije (neurološke i psihološke promene koje prate ovaj period, očekivani problemi za taj uzrast, načini prevazilaženja, komunikacija sa roditeljima, itd.).
II – Učenje i usvajanje određenih strategija i tehnika za “emocionalno opismenjavanje“ i jačanje kompetencija za obradu emocija (kroz edukaciju i interaktivne vežbe, deca će se upoznati sa definicijom emocija, raspoznavanjem različitih vrsta emocija, načinima njihove kontrole i asertivnog ispoljavanja istih, identifikovanje iracionalnih uverenja koji izazivaju nezdrave emocije, rešavanju konflikta, podizanju motivacije i razvijanju coping mehanizama za uspešno prevazilaženje stresnih situacija, itd.),
III – Učenje o osnovnim psihološkim poremećajima (klasifikacija, simptomatologija, ponašajni obrasci, kome se i kada obratiti, ukoliko prepoznaju iste).
I TEMATSKA CELINA : ADOLESCENCIJA
Opšti ciljevi:
- Upoznavanje osnovnih psihološkim pojmova i fenomena karakterističnih za period adolescencije,
- Razumevanje kako se promene koje se dešavaju u mozgu manifestuju na emocionalnom planu i u ponašanju prosečnog adolescenta.
- Usvajanje zdravih coping mehanizama za suočavanje sa očekivanim problemima za ovaj uzrast, putem praktičnih primera, standardizovanih testova i posebno kreiranih vežbi koje obuhvataju igru, crtež, dramatizaciju i druge tehnike.
RADIONICA 1. – MOZAK I EMOCIJE
Problem: Zašto je adolescencija period emocionalne nestabilnosti?
Interakcija sa decom: Praktični primeri- diskusija sa učenicima, obrada modifikovanog Sajmon Baron-Koenovog testa za prepoznavanje emocija.
Naučene veštine i podaci: Deca se edukuju o neurološkim i psihološkim mehanizama u pozadini emocionalne nestabilnosti, usvajanje adekvatnih strategija za neutralizaciju intenzivnih emocija.
RADIONICA 2. – STALNA POSPANOST
Problem: Kako radi “biološki sat” kod adolescenata ?
Interakcija sa decom: Praktični primeri-diskusija sa decom, obrađivanje testa koji ispituje koliko smo pospani.
Naučene veštine i podaci: Deca se edukuju o funkcionisanju “biološkog sata” , kao i o tome kako da pravilno vode računa o “higijeni spavanja”.
RADIONICA 3. – RIZIČNA PONAŠANJA
Problem: Zašto su adolescent skloni rizičnom ponašanju?
Interakcija sa decom: Praktični primeri-diskusija sa decom, obrađivanje specijalizovanog testa za ispitivanje sklonosti ka rizičnom ponašanju.
Naučene veštine i podaci: Deca se edukuju o neurološkim i psihološkim mehanizama u pozadini razičnog ponašanja, posledicama ovakvog ponašanjakao i o zdravim strategijama u borbi sa neprijatnim emocijama i stresnim situacijama.
RADIONICA 4. – RAZLIKE IZMEĐU MUŠKOG I ŽENSKOG MOZGA
Problem: Šta vidimo kada zavirimo u muški i ženski mozak? Šta otkrivaju MR snimci? Uticaj polnih hormona i sredine na kreiranje rodnih razlika.
Interakcija sa decom: Praktični primeri-diskusija sa decom, obrađivanje specijalizovanog testa koji ukazuje koje veštine im više leže.
Naučene veštine i podaci: Deca se edukuju o razlikama u interesima i percepciji između muškaraca i žena kao posledicama kako bioloških faktora, tako i socijoloških i kulturoloških.
RADIONICA 5. – ČUDESNI MOZAK
Problem: Koje sve mogućnosti imamo u svakoj pojedinačnoj fazi adolescencije i kako ih što bolje iskoristiti? Kako pojačati motivaciju?
Interakcija sa decom: Praktični primeri-diskusija sa decom, obrađivanje zabavnog testa koji ukazuje koje sposobnosti im idu od ruke, vežba Soba straha.
Naučene veštine i podaci: Deca će naučiti koje sve sposobnosti mogu razviti i zavisnosti o razvojne faze i kako da na najbolji način iskoriste svojstva “plastičnosti” mozga koja je u punom intenzitetu tokom adolescencije, kao i tehnike kojima će povećati svoju motivaciju.
II TEMATSKA CELINA : EMOCIONALNA PISMENOST
Opšti ciljevi:
- Povećati nivo samopoštovanja i ljubavi prema sebi i drugima
- Redukovanje negativne samokritike i negativne kritike drugih
- Usvajanje veština emocionalno pismene komunikacije
- Uviđanje povezanosti između mišljenja, osećanja i ponašanja
- Povećati nivo iskrene i direktne komunikacije, naspram manipulacije i igri.
RADIONICA 6. – UVOD U EMOCIJE I EMOCIONALNU PISMENOST
Problem: Kako da prepoznamo svoje emocije i kakve su veze između misli, osećanja i ponašanja?
Interakcija sa decom: Igra Upoznavanje (Imena i pridevi); razgovor o emocijama; igra Pantomime.
Naučene veštine i podaci: Deca uče da prepoznaju različite emocije, i njihove veze sa mislima i ponašanjem.
RADIONICA 7. – GREŠKE U RAZMIŠLJANJU
Problem: Kako razlikujemo iracionalne i racionalne misli i kako one utiču na naše ponašanj?
Interakcija sa decom: Razgovor o tipičnim greškama u razmišljanju.
Naučene veštine i podaci: Deca uče da prepoznaju obrasce zdravog i nezdravog razmišljanja.
RADIONICA 8. – LOŠE I DOBRE EMOCIJE
Problem: Neadekvatno emotivno reagovanje, problemi u ponašanju koje izaziva i kako se sa njim nositi.
Interakcija sa decom: Razgovor o reakcijama na životne situacije; igranje uloga.
Naučene veštine i podaci: Deca uče kako da na odgovarajući način reaguju na razne životne situacije.
RADIONICA 9. – NEUTRALIZACIJA I MENTALIZACIJA
Problem: Šta su to sposobnosti za obradu emocija?
Interakcija sa decom: razgovor o mentalizaciji i neutralizacuji, vežbe Tajm- out i Stop.
Naučene veštine i podaci: Razvijanje sposobnosti za neutralisanje seksualne i agresivne energije – rešavanje problema, razumno mišljenje, dolaženje do cilja. Razvijanje sposobnosti za mentalizacija, koja uključuje kapacitet za razumevanje svojih emotivnih stanja i stanja drugih osoba.
RADIONICA 10. – POHVALE I KRITIKE
Problem: Kakve poruke primamo od drugih i kakav je njihov značaj za naše mentalno zdravlje?
Interakcija: Razgovor o porukama u komunikaciji, igra Nevidljivi prijatelj.
Naučene veštine i podaci: Uče da prihvate naklonosti i kritike.
RADIONICA 11. – PORUKE U KOMUNIKACIJI
Problem: Kako primamo, dajemo i odbijamo pozitivne i negativne poruke od drugih?
Interakcija: Vežbe traženja, primanja i odbijanja pozitivnih i negativnih poruka drugih, kao i njihovo davanje sebi i drugima.
Naučene veštine i podaci: Deca nauče da adekvatno odgovore na pohvale i kritike.
III TEMATSKA CELINA : MENTALNO ZDRAVLJE
Opšti ciljevi:
- Približavanje mentalnih poremećaja učenicima viših razreda osnovne škole ima za cilj smanjene predrasuda vezano za fenomene o kojima nedovoljno znaju i koji u našoj sredini još uvek bezrazložno potpadaju pod “tabu” teme.
- Sticanje znanja o psihičkim problemima i poremećajima značajno i iz razloga što umanjuje strah i stid kod one dece, koja bi eventualno kod sebe prepoznala neke od simptoma o kojima ćemo govoriti.
- Razumevanje psiholoških mehanizama koji stoje u osnovi poremećaja, kao i različitih strategija i tehnika za redukciju stresa i negovanje mentalne higijene.
RADIONICA 12. – STRES I PSIHIČKA KRIZA
Problem: Kako napraviti distinkciju između stresa i psihičke krize?
Interakcija sa decom: – Razgovor sa decom o tome šta za nih predstavlja stres i kako se sa njim bore? Razmatranje aspekata koji dovode do adolescenske krize diskusija sa decom
Naučene veštine i podaci: Edukacija o svim promenama kroz koje će adolescent proći: fizičke promene, promene u kognitivnom funkcionisanju i socijalnoj kogniciji, emocionalnom doživljaju i promeni slike o sebi, čime se vrši prevencija eventualne krize ili psih. poremećaja. Vežba multimodalne relaksacije i drugih tehnika za umanjenje stresa
RADIONICA 13. – ANKSIOZNOST
Problem: Simptomatologija anksioznih poremećaja, koje su kognitivne, emocionalne i bihevioralne posledice?
Interakcija sa decom: Razgovor sa decom o tome kakva su njihova iskustva vezano za osećanje anksioznosti, da li su nekada doživeli neki od simptoma i kako su se sa time nosili?
Naučene veštine i podaci: Učenje psihološkog mehanizma koji okida i održava stanje anksioznosti, kao i potencijalnih uzroka (biološih, psiholoških i socijalnih); prepoznavanje simptoma, prorađivanje tehnika za prevazilaženje anksioznosti; informisanje učenika kome da se obrate za pomoć ukoliko prepoznaju neki od simptoma.
RADIONICA 14. – DEPRESIVNI SINDROM
Problem: Simptomatologija depresivnog sindroma:koje su kognitivne, emocionalne i bihevioralne posledice?.
Interakcija sa decom: Razgovor sa decom o tome kakva su njihova iskustva vezano za osećanje depresivnosti, da li su nekada doživeli neki od simptoma i kako su se sa time nosili?
Naučene veštine i podaci: Razlike između zdravog tugovanja i depresije, učenje psihološkog mehanizma koji okida i održava depresivno stenje, kao i potencijalnih uzroka (biološih, psiholoških i socijalnih); prepoznavanje simptoma, mera prevencije kao i kome se obratiti za pomoć ukoliko se prepozna neki od simptoma.
RADIONICA 15. – POREMEĆAJ ISHRANE
Problem: Simptomatologija glavnih poremećaja ishrene; koje su fizičke, kognitivne, emocionalne i bihevioralne posledice?
Interakcija sa decom: Razgovor sa učenicima o tome sa kojim modelima se poistovećuju, da li su preopterećeni fizičkim izgledom i kilažom?
Naučene veštine i podaci: Učenje psiholoških mehanizma koji su u osnovi ovih poremećaja, kao i potencijalnih uzroka (biološih, psiholoških i socijalnih); prepoznavanje simptoma, mera prevencije kao i kome se obratiti za pomoć ukoliko se prepozna neki od simptoma. Edukacija o kulturološkim imperativima, koji putem medija plasiraju nerealističnu sliku ženskog, pa i muškog tela kao poželjnih.
CILJNA GRUPA: Predviđeno je da maksimalan broj učesnika po radionici bude 15, uzrasta od 14 do 18 godina, zainteresovanih da se upoznaju sa adolescencijom kroz psihološke naočare.
TRAJANJE EDUKACIJE: Radionice se održavaju jednom nedeljno, subotom od 18 do 20 časova, na adresi Džordža Vašingtona 38a, Beograd. Tačan datum održavanja biće naknadno objavljen, u skladu sa brojem prijavljenih učesnika (prijave traju do popune mesta).
Cena jedne radionice je 1000 din, učesnici dobijaju popust na ceo ciklus od 20%, takođe ako učesnici dolaze u paru dobijaju 30% popusta za ceo ciklus. Učesnici na kraju ciklusa dobijaju potrdu o učešću u program sa pečatom Centra MENTAL WELLNESS. Za rad na radionicama obezbeđen je radni materijal i osveženje.
Učesnici se mogu prijaviti na ceo ciklus radionica ili na jedan od modula, mada je, u tom slučaju, poželjno da se prisustvuje celom modulu kako bi se dobila potpuna slika o tematici i postigli predviđeni ciljevi i efekti.
VODITELJI RADIONICA: 1. Nađa Šarenac, sertifikovani porodični psihoteraterapeut i trener emocionalnih kompetencija i upravljanja emocijama (O.L.I. psihodinamski integrativni metod)
Informacije i prijave možete slati na e-mail adresu: nadja.sarenac@gmail.com ili na broj Udruženja 011/ 2862-715. Više informacija o Centru i voditeljima na sajtu: www.mentalwellness.rs |