Čista kuhinja je od osnovnog značaja za bezbednost hrane. Tu provodimo veliki deo dana i pripremamo obroke za celu porodicu. Važno je da na ovom mestu ne dozvolimo razmnožavanje bakterija.
Radne površine
Izuzetno je važno da vam radne ploče i daske za seckanje budu čiste jer dodiruju hranu koju ćete jesti. Ako nisu dobro oprane, bakterije mogu da pređu na hranu i da vas zaraze.
- Uvek očistite radne površine pre nego što počnete sa pripremom hrane.
- Odmah obrišite svu prosutu hranu.
- Uvek temeljno obrišite radne površine nakon što su bile u kontaktu sa živim mesom, uključujući i živinsko meso ili živa jaja.
- Nikada ne stavljajte hranu koja je odmah spremna za konzumaciju, kao što je salata, hleb ili voće na radnu ploču ili dasku za sečenje koja je bila u kontaktu sa živim mesom, ukoliko je niste prethodno temeljno oprali.
Najefikasniji način za pranje plastičnih daski za sečenje je u mašini za pranje sudova, ako je imate. Mašine za pranje sudova rade na veoma visokim temperaturama, čime se ubijaju bakterije. U suprotnom, temeljno perite daske za seckanje vrelom vodom i tečnošću za pranje sudova.
Idealno bi bilo da imate odvojene daske, jednu za seckanje živog mesa i drugu za pripremu hrane koja se ne kuva.
Kuhinjske krpe
Prljave, mokre krpe su savršeno mesto za razmnožavanje bakterija. Zbog toga je izuzetno važno da se truleks krpe i sunđeri redovno peru i osuše pre sledeće upotrebe.
Ukoliko želite da izaberete najsigurniju opciju, možete da koristite papirne ubruse za brisanje radnih površina i daski za seckanje. Tako možete da bacite ubrus nakon upotrebe, pa je manja verovatnoća da se rašire bakterije.
Idealno bi bilo da se koriste različite krpe za različite poslove. Na primer, koristite jednu krpu za brisanje radnih površina a drugu za pranje sudova. To pomaže sprečavanju razmnožavanja bakterija.
I kuhinjskim krpama mogu da se šire bakterije, pa je važno da se one redovno peru i da se pažljivo koriste. Ne zaboravite, ako obrišete ruke o kuhinjsku krpu nakon što ste bili u kontaktu sa živim mesom prenosite bakterije na krpu. Ako zatim iskoristite kuhinjsku krpu da obrišete tanjir, bakterija će se preneti na tanjir. I tako redom.
Noževi, kašike i drugi kuhinjski pribor
Važno je da noževi, varjače, špatule, hvataljke itd. budu čisti kako bakterije ne bi prešle na hranu. Isto kao kod radnih površina, izuzetno je važno da ih pažljivo operete nakon kontakta sa živim mesom, jer u suprotnom mogu da prenesu bakterije na druge namirnice.
Najefikasniji način za pranje noževa i drugog kuhinjskog pribora je u mašini za pranje sudova. Ako je nemate potrudite se da ih uvek temeljno operete vrućom vodom i deterdžentom.
Ruke
Rukama je jako lako raširiti bakterije svuda po kuhinji jer dodirujemo mnogo toga, od namirnica do ručki na frižideru, preko krpa i otvarača za konzerve. Da bi vam kuhinja bila čista, i ruke moraju da budu čiste.
Pažljivo perite ruke sapunom i toplom vodom u svakoj od sledećih prilika, a što je još važnije naučite tome i vašu decu:
- pre pripremanja hrane
- nakon kontakta sa živim mesom, uključujući i živinsko
- nakon odlaska u toalet
- nakon kontakta sa kantom za smeće
- nakon diranja kućnih ljubimaca
Pažljivo osušite ruke jer se bakterije jednostavnije šire ukoliko su ruke vlažne. Najbezbednija opcija je korišćenje kuhinjskih ubrusa za jednokratnu upotrebu ili peškira za brisanje ruku (umesto kecelje ili kuhinjske krpe).
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.