Ana je među poklonima za rođendan i ove godine dobila šarene pamučne čarape od babe, losion za tuširanje od drugarice i neki dezodorans koji zna da nikada neće upotrebiti. Kao što nije ni one od prošle godine. Ovakvi pokloni idu na policu i eventualno će biti prosleđeni dalje. Ali, da li i ona dobija ove poklone jer su to „rešenja u zadnji čas“? Da li i kada je dozvoljeno pokloniti dobijene poklone? Da li je „reciklaža“ poklona u redu ili je degutantna i nekulturna?
Za početak, ne možemo sve poklone svrstati u isti koš. Ima i onih koji čuvaju komade odeće ili neke korisne upotrebljive stvarčice za poklanjanje kada dođe vreme, što i nije loša strategija. Pored toga, treba imati sledeće na umu:
Razlozi PROTIV poklanjanja dobijenih poklona:
- Svrha davanja poklona je pokloniti nešto što je samo od nas.
- Može vam se obiti o glavu ako niste dovoljno pažljivi (poklonite istoj osobi koja je i vama dala poklon jer se ne sećate od koga je, istekao rok trajanja proizvoda itd.)
- Osoba se može uvrediti ako sazna da poklon niste sami birali.
- Treba razbiti ciklus! Kada dobijete nešto što vam igleda kao tuđ poklon zar se ne zapitate ko je sve taj poklon nekome poklonio?
Šta MOŽETE da uradite sa poklonom:
- Ako dobijete na poklon nešto za šta znate da bi odlično odgovaralo nekoj drugoj osobi, jednostavno dajte taj poklon. Ali, nemojte ga čuvati za rođendan već ga lepo upakujte i poklonite od srca kao svoj poklon.
- Donirajte neželjene poklone lokalnom Domu za nezbrinutu decu na primer.
- Napravite sa decom nešto drugo od tog poklona t.j. promenite mu namenu.
Ako odlučite da ćete neželjeni poklon ipak proslediti dalje, poštujte sledeća pravila, jer ako to ne uradite kako treba možete dovesti i sebe i onoga ko prima poklon u neprijatnu situaciju:
- Nemojte davati poklon samo da biste nešto dali. Ukoliko neželjeni poklon nije primeren za osobu kojoj ćete gapokloniti, nemojte ga ni poklanjati.
- Proverite pakovanje. Nemojte ostavljati tragove da je poklon otvaran, ne treba da ima tragove lepljive trake ili slično niti neke znake koji upućuju na to da je on bio namenjen vama, ni unutra ni na samom poklonu.
- Prepakujte poklon u nov papir i napravite novu čestitku uz njega.
- Proverite rokove trajanja ukoliko se radi o proizvodima sa ograničenim rokovima upotrebe.
- Dodajte još barem neku sitnicu uz taj poklon, u skladu sa njegovom namenom (npr. čašu ili čokoladu uz vino).
Jer može da se desi ovo: Nije kome je rečeno nego kome je suđeno.
Da li imate običaj da poklanjate ili vam se desilo da dobijete „tuđ“ poklon?