Da li ići na more sa babom i dedom?

3min
Da li je bolje da dete na more putuje samo sa mamom i tatom ili je udobnije tražiti pomoć babe i dede kako bi sve bilo lakše? Ovo pitanje sebi postavlja veliki broj porodica. Evo nekoliko važnih...

Slika: theloushe/flickr.com

 

Jedna od važnih stvari koja utiče da porodice uopšte razmišljaju o tome da li da letuju zajedno sa babom i dedom jeste dužina odmora. Velika je razlika ako letovanje traje između sedam i deset dana i ako se letovanje sastoji od boravka u vikendici tokom dužeg perioda. Kratak odmor je moguće provesti u nekom turističkom kompleksu uz sve udobnosti koje takav boravak iz bajke nudi. Letovanje u vikendici podrazumeva da porodica (a pre svega mama) mora sama da kuva, čisti i pere, gde je potrebno ići u nabavku hrane i sl. U ovom drugom slučaju povesti pomoć uopšte nije loša ideja.

 

Međutim, zajednički život sa rodbinom tokom dužeg vremenskog perioda nije uvek jednostavan. Ukoliko se radi o rodbini partnera i brine vas kako ćete se složiti nemojte se ustručavati da svoje brige podelite sa njim. Introvertnim, stidljivim ali i veoma samostalnim osobama može da smeta ovakvo “društvo” tokom odmora. Naročito ako se radi o majci ili svekrvi koja kontroliše svaki korak i deli bespotrebne savete.

 

Argumenti u korist babe i dede

Najvažniji argument u korist zajedničkog odmora sa babom i dedom je da ćete na omoru uvek imati kome da ostavite dete kako biste sa partnerom proživeli i neke opuštajuće trenutke bez dece. Na ovaj način ćete još više uživati na odmoru i vratiti se odmorniji kući.

 

Ako imate dvoje male dece dodatna pomoć će vam svakako dobrodoći. Ovako nećete potpuno poludeti tokom dugo očekivanog odmora jer ćete moći da podelite obaveze.

 

Ukoliko su deca različitog uzrasta opet će vam biti lakše da organizujete odvojene aktivnosti za njih uz pomoć babe i dede. Dok beba uživa sa babom i dedom, starije dete možete da vodite na plažu ili bazen, provozate se biciklom, igrate do kasno i sl. Ovo će vam pružiti priliku da provedete vreme utroje, bez bebe ali zajedno sa partnerom, jer su i bebine potrebe zadovoljene.

 

Uz pomoć babe i dede, biće momenata kada je cela porodica na okupu i momenata kada svako može da se posveti svom hobiju. Opustiti se, otkriti ponovo kako izgleda izaći sa partnerom, malo se duže naspavati, samo su neke stvari koje ćete sebi moći da priuštite ako imate dodatnu pomoć.

Imajte u vidu sledeće:

Dan i noć sa babom i dedom vas može dovesti do granica tolerancije. Bilo da se radi o vašoj majci ili svekrvi, nije isto viđati je na par sati nedeljno i imati je u blizini 24 sata dnevno. Ona će sve vreme biti tu i nadgledati šta radite, šta govorite, kako se ophodite prema deci i sl.

 

Dobro razmislite o karakteru osobe sa kojom treba da provedete svo to vreme. Ako je osoba opuštena i gleda svoja posla, problemi će biti minimalni. Međutim, ako se radi o majci ili svekrvi koja sve želi da čuje i uvek ima neko mišljenje i savet kako da odgajate vaše dete, možda je ipak bolje da izbegnete zajednički odmor. U suprotnom možete da se nađete u situaciji da baba vodi dete na plažu u bilo koje vreme dana, dok biste vi da ostane unutra i odspava posle podne ili da mu ne stavlja dovoljno kreme za sunčanje da bi dete “dobilo malo bojice”. Ovako ćete konstantno biti na ivici da eksplodirate i svima pokvarite odmor.

 

Pravila za super letovanje sa babom i dedom

 

  • Odaberite dovoljno prostran smeštaj. Bilo bi odlično da imate dva kupatila jer vas je ipak više u istoj kući. Ako je moguće, možete biti u odvojenim sobama u hotelu i tako svima obezbediti dodatan odmor.
  • Putujte odvojeno ako idete kolima. Dvoje kola je uvek bolje od jednih inače nećete imati dovoljno slobode.
  • Neka od početka bude jasno šta svako od vas očekuje od ovog odmora. Kako ćete složiti one koji vole da se odmaraju ceo dan i one koji nemaju mira i žele stalno na ekskurzije?
  • Dogovorite se oko obaveza. Biće vam svima lakše ako se zna ko šta radi i od koga se šta očekuje. Ko kad kuva? Ko ide u nabavku? i sl.
  • Dogovorite se o finansijskom delu odmora. Odredite unapred ko šta plaća i biće vam lakše. Izbećićete ljutnju i niko se neće osećati iskorišćeno.
  • Razgovarajte i tome šta se kod dece toleriše a šta ne i šta deda i baba mogu da prihvate a šta ne (i obrnuto).
  • Obećajte jedni drugima da ćete odmah reći stvari koje vam smetaju. Niko ne treba da provede odmor trpeći stvari koje mu smetaju.


Da li vi letujete sa babom i dedom?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *