Izotonični napitak se sastoji od vode, brzo resurbujućih ugljenih hidrata (fruktoze, glukoze, saharoze, dekstroze) i elektrolita (natrijuma, kalijuma, hlora, forsfora, magnezijuma).
Takva pića nisu za svakodevnu upotrebu. Preporučuju se samo sportistima (takmičarima) tokom treninga visokog inteziteta i teških treninga pod nepovoljnim vremenskim uslovima i koji traju duže od jednog sata. Osobe koje pate od hipertenzije i bolesti bubrega, ne treba da koriste ove napitke.
Mnogi sportisti umesto izotoničnog pića više vole da koriste kombinaciju vode i voća ili energetskih štanglica za postizanje istog efekta.
Količina izotoničnog napitka koja se preporučuje je između 500 i 1000 ml. Treba ga piti u manjim gutljajima i da nije previše hladan.
Izotonična pića su za sportiste ali nisu svi “sportski napici” izotonični.
Kada se izotonični napitak koristi svakodnevno ili kao zamena za vodu, zbog količine minerala koju nosi u sebi, može imati nepovoljan uticaj na:
- Funkciju bubrega
- Rad srca
- Stvaranje otoka na udovima
Važno je naglasiti da izotonični napici nisu adekvatni za decu.
- Deca i tinejdžeri se znoje manje od odraslih tokom fizičkog napora.
- Ukoliko koriste napitke sa mineralnim solima, naročito natrijumovim, povećava se rizik od razvijanja hipertenzije.
- Brzo resorbujući ugljeni hidrati uvećavaju rizik od gojaznosti i karijesa.
Vodite računa o sportskim napicima jarkih boja koji se neretko nude na takmičenjima, nisu u potpunosti bebzedni a veoma lako privlače pažnju deteta.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan