Da li nam treba više slika dojenja u javnosti i zašto DA

Koliko žena ste videli da doji u javosti? Koliko god da je, malo je. Svetska nedelja dojenja koja se svake godine obeležava od 1. do 7.avgusta nam je bila povod da se zapitamo zašto je to tako i...

Pre pisanja o ovoj temi smo pričali sa nekoliko desetina žena o tome da li i kako doje u javnosti, koja su im osećanja vezanja za to i da li su imale bilo kakva negativna iskustva. Verovali ili ne, neprimereni komentari prolaznika su stvarno retkost, ali nije retko da same žene imaju neki vid straha od dojenja u javnosti.

Radi se o strahu od toga da ih neko gleda ili čak bulji u njih, strah od toga da ih neko ne vređa, strah da pokažu svoje telo i čak se plaše i da će ih neko možda fizički napasti.

Da li je moguće da je naše društvo seksualizovalo i jednu tako normalnu stvar kao što je dojenje da mame žive u strahu da svoje sopstveno dete hrane na najprirodniji mogući način?

Izgleda da jeste. I ovi strahovi su realni. Ovo nisu iracionalne žene, ovo su žene poput nas i vas, koje su samo demoralizovane da javno rade najlepši i najprirodniji posao koji mogu. Ovim ženama, želimo da, sa par saveta, pomognemo da se oslobode negativnih misli i poruka i uživaju u dojenju bilo gde i bilo kada.

Kao prvo, treba da znate da već odlično i savršeno dojite! Nema nikakvih podela, nema takmičenja. Ništa bolji niste ni ako dojite isključivo kod kuće, niti ako to radite i u javnosti. Niste ni lošija mama ako se pokrivate ili skrivate iza nečega. Cilj je jedan – nahraniti bebu! Ali, beba treba da bira kada je to. Naredni saveti su informativni i nemamo nikakvu želju da vas menjamo, samo podržimo i podstaknemo!

 

Beba bira gde

 

1. Izbacite iz glave uverenje da nekom smetate i budite samouvereni

Prvo, mnogo puta se dešava da nas niko ni ne gleda već je to sve u našoj glavi i unapred mislimo i strepimo da će nas neko čudno gledati, pa ni ne dojimo napolju. Dakle, prvo se oslobodite i probajte. Možda vas neko pogleda sasvim slučajno, možda vam se divi a ne osuđuje! Razmišljajte pozitivno.

Budite samouvereni, neka to izbija iz vas. Verujte u sebe i u svoju bebu. Na kraju krajeva, ona je tu zbog vas, vi ste je nosili u stomaku i rodili. Zatim ste je stavili na grudi, možda se mučili da krenete sa dojenjem, ali ste zajedno tu uspeli! Vi ste nepobediv tandem.

Ne stidite se svog izgleda, poneke strije ili viška. Nije važno kako ste izgledali pre par godina. Vi ste lepi! Priroda je napravila da su žene lepši pol i ponosite se time. Možda vas neko pogleda baš zbog vaše lepote! Možda neko zadrži pogled malo duže isto kao što ga i vi zadržite na omiljenom glumcu.

Verujte u sebe, vi ste najbolja mama svom detetu. Niko drugi to ne može bolje od vas. Majka ste, ponosite se time. Osetite jačinu tih reči i osećajte se moćno jer i jeste takvi!

A ako baš želite da izbegnete poglede, igrajte se sa telefonom ili čitajte, povedite drugaricu jer je nekad lakše u društvu ili, jednostavno, ne obraćajte pažnju ni na koga, povežite se sa vašom bebom i gledajte samo nju.

 

Svuda je dobro mesto za dojenje

 

2. Birajte mesto i okruženje koji vama odgovaraju

Kada tek počinjete sa dojenjem pa onda još i u javnosti, to može biti stresno. Uz sve strahove koje žene navode, možda je najbolje da počnete tamo gde se osećate najsigurnije.

Svakako će vam odgovarati da sednete, osim ako niste iskusan nosač bebe pa možete da je podojite i u nosiljci. Ako vam nedostaje jastuk za dojenje, improvizujte, možete iskoristiti presavijenu jaknu, bebino ćebence ili torbu.

Samu lokaciju, odaberite po vašem osećaju. Možda će to biti klupa u parku, možda stolica u nekom kafiću ili restoranu a možda beba voli da se vozi pa će to biti u autobusu, tramvaju, vozu ili avionu u odlasku na odmor.

 

3. Budite „opremljeni“

Za dojenje u jasnosti vam stvarno ne treba puno, sve već imate.

Ali, biće vam lakše ako ste već obučeni za dojenje, tako da imajte to na umu i pre izlaska iz kuće. Nabavite majice za dojenje koje su praktične za svaku priliku. To će vam biti od koristi kada želite brzo da nahranite bebu.

Kako beba raste, videćete da će početi da se dekoncentriše, odnosno da posmatra sve u okolini. Mogu vam pomoći ogrlice i narukvice za dojenje koje će bebi držati pažnju i sa kojima će moći malo da se „igra“ dok doji.

Uvek sa sobom imajte vodu jer ćete biti jako žedni tokom svakog podoja.

 

Oprema za dojenje je uvek tu

 

4. Hvalite i tražite nesebičnu podršku okoline

Jedna od najvažnijih stvari za uspešno dojenje je podrška partnera. Mnoge žene imaju tu sreću da ih partneri bezuslovno podržavaju, ali još uvek ima žena koje se suočavaju sa kritikama i predrasudama.

Neki muškarci mogu teško prihvatati dojenje u javnosti jer smatraju da su grudi njihove žene „samo za njihove oči“, možda ih prijatelji zadirkuju, možda se plaše da neće biti sa vama kada dojite u javnosti te neće moći da vas zaštite ako to bude potrebno i slično. Bez obzira koji razlog vaš partner ima da ne podržava vaše dojenje u javnosti, otvoreno razgovarajte sa njim i objasnite mu sve prednosti dojenja na zahtev i kako vi to uspešno radite sa svojom bebom. Možda nećete rešiti sve odjednom, ali budite uporni, saslušajte njegovu stranu, ne osuđujte već iznosite samo pozitivne argumente. Imajte u vidu da ni žene ne viđaju dovoljno dojenja u javnosti, a kamoli muškarci, te nemaju ni priliku da im to postane normalno. Potrebno je samo malo vremena i prakse.

 

Dajete dobar primer

 

Ako nemate podršku porodice – roditelja, rodbine, baba i deda i slično, razmislite da li je uopšte vredno rasprave ili samo dajte objašnjenje na koje potpuno imate pravo poput „Tako je odgovaralo vama, ovako odgovara nama.“ Ili „Hvala na brizi i savetima, ali nama je ovako odlično i srećni smo.“ Budite nežni jer je moguće da neželjeni saveti i mišljenja dolaze od osoba koje tako izražavaju svoje nesigurnosti.

Podrška drugarica je isto tako važna. Prelazak iz noćnih u dnevne izlaske uz bebu velika promena te joj se neće baš svako prilagoditi. Ali, prijatelji su ljudi sa kojima biramo da provodimo vreme, te ako neko kritikuje vaš stil majčinstva i ne podržava vaše izbore koje nikom drugom ne namećete, možda je vreme da se razmisli šta ta osoba donosi u vaš život. Možda i vi nađete vaše novo društvo mama i u ovakve avanture idete zajedno sa njima. I to je sasvim u redu.

 

5. Imajte spremne odgovore (za svaki slučaj)

Iako se nadamo da nikada nećete imati negativno iskustvo dok dojite u javnosti, to ne znači da ne možete da imate spremne odgovore na eventualne zle komentare, za svaku slučaj. Evo nekih:

„Hvala što brinete, ali nama je ovde baš udobno.“

„Beba ima pravo da jede, baš kao i vi, bilo gde i bilo kada.“

„Beba bira gde!“

 

Dojenje i restoranu je ok

 

6. I uvek imate na umu najvažnije DOBRE razloge zbog kojih treba da dojite kada beba to želi, gde god se vi tada nalazili

  • Beba bira gde! – Beba treba da doji kada poželi a ne po nekom improvizovanom i nametnutom rasporedu. To znači da glad može nastupiti bilo kada pa čak i kada je beba van kuće.
  • Dojenje je najzdraviji način ishrane za bebe i treba da bude isključiv način do šest meseci.
  • Često i redovno dojenje pomaže u održavanju laktacije. Čim menjate bilo koji podoj za bočicu formule, smanjujete svoju proizvodnju.
  • Dojenje je praktično i jeftino – hranu uvek možete nositi sa sobom i ne morate kupovati nikakvu dodatnu „opremu“.
  • Dojenje nije samo hrana – kada ste napolju, može se desiti da se dete uznemiri, uplaši i slično. Najbolje će se smiriti uz podoj.
  • Dojenje u javnosti je mnogo lakše od izmlazanja mleka i, zatim, hranjenja bebe bočicom.
  • Što više žena doji u javnosti, više će ih dojiti i ubuduće.

 

Budi ponosna na sebe

 

Ali, da li stvarno moramo to da vidimo? Da li nam baš svima treba više dojenja u javnosti?

Za sve one koji se ovo pitaju, odgovor je  – DA!

Da, treba da vidimo mame koje doje na klupama u parkovima ali i u restoranima, autobusima  ili čekaonicama. Da, treba da ih vidimo kako doje na društvenim mrežama, u novinama, na bilbordima, televiziji i filmovima. Treba da vidimo kako mame doje bebe ali i decu od par godina.

To treba da nam bude toliko normalno da ništa od ovog navedenog ne izazove čuđenje.

Jer, ako nastavimo da se prema dojenju odnosimo kao prema nekom tajnom ritualu koji se dešava samo kod kuće i o kom se ne priča, ostaće tabu tema. Neće ga razumeti ni naša deca.

Sliku po sliku, razgovor po razgovor, podstičemo i prenosimo nešto snažno.

Zamislite samo kako će biti lepo da se naše ćerke osećaju inspirisano i nadahnuto da doje svoju decu bez srama i stida. I zamislite naše sinove koji to podržavaju.

Tako da, da, treba da vidimo što više dojenja!

 

Ovaj tekst je napisan u saradnji sa brendom ROSA kao deo kampanje „Beba bira gde“ koja podržava dojenje u javnosti.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *