Da li ste lepo vaspitan gost?

3min
Približavaju se Uskršnji praznici i verovatno biste voleli da negde provedete nekoliko dana uživancije. Jedna od omiljenih prazničnih destinacija porodica sa decom je kuća rođaka. I naravno,...

Jedna od omiljenih vikend i prazničnih destinacija porodica sa decom je kuća rođaka. I naravno, divno je biti zajedno. Međutim, boravak u gostima postavlja nove, nemale, izazove pred roditelje, ali i pred najmlađe goste. Izbegnite sve neprijatnosti boravka „u tuđoj kući“ uz naše savete.


Učenje kako biti dobar gost je jedna od socijalnih veština koja se usvaja vremenom i iskustvom, kao i lepi maniri za stolom ili učtivo pozdravljanje komšija. Evo 5 stvari koje bi vi i vaša deca trebali da znate kada se sledeći put spakujete za polazak u ovu avanturu.


1.Postavite pravila unapred


Kao roditelj, jedna od prvih stvari koju treba da uradite je da ustanovite pravila i očekivano ponašanje dece kad ste van kuće. Ako deca unapred znaju šta se od njih očekuje manje je prostora za zanovetanje, bunjenje i svađe. Objasnite deci da će rituali odlaska na spavanje nekoliko dana biti malo drugačiji. Na taj način decu učite da budu fleksibilnija. U zavisnosti od uzrasta i shvatanja, razgovarajte sa detetom o pravilima ponašanja, zabranama, vremenu predviđenom za obroke ili druge aktivnosti. Potrudite se da vaše dete razume značaj discipline kada ste u poseti kod nekoga. Ali, isto tako, ne zavodite red i disciplinu kod tuđe dece, osim ako se ne igraju nečim opasnim.


Jednako važno, razgovarajte sa domaćinima o svojim planovima putovanja unapred, dosta  pre kretanja na put. Naš narod ima lepu izreku “Svakoga gosta tri dana dosta”. Tri dana su možda prava mera da uživate u nečijem gostoprimstvu i društvu pre nego što i jedna strana  počne da smeta drugoj. Otvoreno popričajte sa domaćinima o vremenu dolaska i odlaska, dogovorite se oko rasporeda i vremena spavanja, hrani, aktivnostima i bezbednosti dece,  kao i zabavi i aktivnostima za odrasle. Kada ste već u nečijoj kući, vodite računa o domaćinima  i uvek budite ljubazni prema njima. Na primer, ako kasnite u dolasku, zovite domaćine i javite im za tu promenu planova, ili ako vaša deca jedu samo jednu vrstu namaza ponesite ga sa sobom, umesto da očekujete da ga domaćini nabave.  Ukoliko vam je potrebna kolevka za bebu ili stolica za hranjenje, dobri maniri nalažu da je ponesete sa sobom ili eventualno iznajmite na tih nekoliko dana. Obavezno postavite pravila deci za korišćenje telefona i interneta, posebno ako imate tinejdžere. Ponudite da učestvujete u troškovima, vodeći računa da li vaš domaćin može da priušti dodatne troškove vezane za smeštaj i ishranu gostiju. Čak i ako ne možete da priuštite da izvedete sve na večeru, možete da ponudite domaćinima da im platite jednu večeru u restoranu dok vi to veče čuvate decu.


2.Ponesite poklone

Nekada je zlatno pravilo odlaska u goste glasilo da u rukama treba da imate toliko poklona da zvonce na vratima pritiskate laktom. Iako je to možda preterivanje, jednostavan gest kakav je poklon za domaćine pokazuje da cenite njihovu ljubaznost i gostoprimstvo. Pokloni ne moraju da budu ekstravagantni ili preskupi, važna je pažnja i briga. Domaći kolači, voće, kafa, mirišljave sveće, sve su dobre ideje za poklon.  Ako putujete avionom i ograničeni ste prtljagom koji nosite, možete unapred da pošaljete ili poručite od lokalnog prodavca korpu voća ili buket cveća. Ako vaši domaćini takođe imaju decu, razmislite o poklončićima i za njih – knjige, igre ili neke zanimljive alatke su uvek lepo rešenje.


3.Ponesite svoj toaletni pribor

Ponesite sa sobom sve što je potrebno da normalno funkcionišete. Ne očekujte od domaćina da vam obezbedi sve, uključujući i pastu za zube ili šampon. Kad već pričamo o potrepštinama za kupatilo, obavezno poštujte pravila ponašanja u kupatilu, vodite računa da se i vi i vaša deca pokažete kao odlični gosti u tom svetlu. Ne zaboravite ni u jednom trenutku da ste gost u nečijoj kući i trudite se da kupatilo za sobom uvek ostavljate čisto i uredno.


4.Budite prava picajzla

Isto kao i kod ponašanja u kupatilu, vodite račun da budete o stvarima koje ostavljate za sobom. Već na ulasku u kuću možete da pokažete brigu tako što blatnjave točkiće kofera nećete vući po tepihu nego ćete ga podići. Namestite krevet kad ustanete, posebno ako spavate u dnevnoj sobi koja će tokom dana ugostiti više ljudi, a ne samo vas. Ponudite pomoć u pripremi obroka i u pospremanju posuđa sa stola. Pobrinite se sami za svoj veš koji treba da se opere. Nastojte da kuću svog domaćina ostavite u lepšem i boljem izdanju nego kad ste došli. Nezgode se svakako dešavaju, ali ako vi ili dete nešto polomite, izvinite se i ponudite da platite popravku ili kupovinu nove stvari.


5. Ne zaboravite na reč “Hvala”

Pre odlaska obavezno se zahvalite domaćinima što su svoj dom nesebično i gostoljubivo podelili sa vama. Kad se vratite kući, lepo je poslati i pismenu razglednicu ili pisamce u kome se možete zahvaliti još jednom ili jednostavno pozvati telefonom. Ljudi često previde ovaj jednostavan detalj zbog silnih obaveza koje ih sačekaju na povratku kući, zaboravljajući koliko bi i njima samima značilo da dobiju takvo pisamce od svojih gostiju. U ovu aktivnost možete da uključite i decu tako što ćete ih zamoliti da nacrtaju nešto ili odaberu fotografije snimljene tokom boravka u gostima.


Dakle, ključ za prijatan odmor kod prijatelja koji će svima ostati u lepom sećanju su komunikacija, ljubaznost i poštovanje – obratite pažnju na njih i možete da računate da ćete biti jedni od omiljenih gostiju. Ove karakterne osobine su zaista pravo bogatstvo, pa se itetako isplati uložiti trud da ih prenesete deci.  A obzirom da putovanja i boravak u gostima pružaju odličnu priliku za vežbanje baš tih osobina, ne oklevajte da spojite korisno i prijatno.


Kakva su iskustva vaše porodice, slovite li za omiljene goste? Šta vi očekujete od vaših gostiju?



Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *