Da li upisati dete u jaslice? Evo razloga za i protiv

3min
U jaslice idu deca najmlađeg uzrasta, do treće godine starosti. Roditelji su priodno, veoma zbrinuti za zdravlje, razvoj i dobrobit svog podmlatka uvek, a naročito kada treba doneti tako veliku...

ČETIRI RAZLOGA PROTIV JASLICA

 

  • NAMETANJE RUTINE U JASLICAMA

U jaslicama se aktivnosti obavljaju istovremeno, u grupi. Dakle mališani će zajedno jesti, spavati ili sedeti na noši u određeno, svakoga dana približno isto vreme. Na taj način nameće im se svakodnevna rutina.

 

  • REGRESIJA U PONAŠANJU

Neka deca se tokom navikavanja na jaslice vraćaju na prethodne, već uzrasno prevaziđene, oblike ponašanja. Na primer ponovo puze, iako su prohodala ili se upiške, mada znaju da koriste nošu. Najčešće  je ovo prolazna faza adaptacije na vrtić, ali postaje problem ako potraje.

 

  • ODREĐENO RADNO VREME

Jaslice uglavnom imaju određeno radno vreme, pa je problem ako roditelj ne može da uskladi ovu satnicu sa svojim obavezama na poslu. U privatnim vrtićima je moguć dogovor.  

 

  • TEŠKO DO MESTA

Kada zaposleni roditelji nemaju drugu opciju osim jaslica u državnom vrtiću, problem je mali broj mesta.  Ako bi se svima izašlo u susret grupe bi bile prenatrpane.

 

DSC_4836 copy

Slika iz vrtća Magnolija, Beograd

ČETIRI MIŠLJENJA I ZA I PROTIV JASLICA

Verovali ili ne, ovo su razlozi koje navode i pobornici i protivnici upisivanja deteta u jaslice.

 

  • IZLOŽENOST VIRUSIMA I BAKTERIJAMA U GRUPI

 

PROTIV JASLICA:  Dete će biti izloženije virusima i bakterijama. Biće stalno bolesno i primaće puno antibiotika jer  će mu imunitet biti sve slabiji, pa će lekari prepisivati lekove I za ono sa čime bi se organizam u drugačijem stanju sam izborio. Virusi se vrte u krug u vrtiću. Dok grip preboli poslednji koji ga je dobio u grupi, dolazi red na prvog mališana da “obnovi gradivo”. Zdravlje deteta postaje sve ugroženije, a to je ozbiljan problem.

ZA JASLICE:  Dete mora da dođe u kontakt sa virusima i bakterijama pre ili kasnije, a u ranom periodu organizam pravi datoteku, pepoznaje opasnosti i upotpunjuje  imuni sistem. Tako da je za imunitet deteta, važno da dolazi u kontakt sa različitim osobama koje nose različite “opasnosti”.

 

  • RASPODELA PAŽNJE

 

PROTIV JASLICA: Dete neće biti zašićeno i negovano kao u porodici. Roditelji i sami priznaju da po ceo dan posvećuju punu pažnju i brigu svom mezimčetu, ali ne stižu sve i opet mu nešto fali. Brinu se hoće li mališani u vrtiću biti na vreme presvučeni da se ne ojedu, da li će ostati gladni ili žedni, da ih druga deca ne udare ili ugrizu, da ne padnu i tako dalje… Kako će jedna vaspitačica da obrati pažnju na svako dete u grupi? Smatraju da je to nemoguće.

ZA JASLICE: Deca se u obdaništu uče  od najranijeg uzrasta da dele sve.  Vaspitači na različite načine obraćaju pažnju na mališane. Naravno da ih jedna vaspitačica ne može sve uzeti u naručje i maziti istovremeno, ali deca u grupi uče da se međusobno zabavljaju, kao i da polako, na kratko, odlažu zadovoljenje svojih potreba.

 

  • KVALITET HRANE

 

PROTIV JASLICA:  Najčešće je po ovom pitanju aktuelna priča o pašteti, viršlama i eurokremu, kao nekvalitetnoj hrani u predškolskim ustanovama. Zatim o problemima sticanja (ne)ispravnih navika u ishrani, koje  će im ostati za ceo život. Sigurno da povremeno ima i obroka sastavljenih od ovih namirnica, ali treba proveriti koliko često se to ponavlja u jelovniku vrtića o kome je reč.

ZA JASLICE:  Kvalitet hrane je uglavnom  zadovoljavajući, a deca brže i lakše u društvu nauče da žvaću, da jedu sve namirnice i da se hrane sama, što je veoma važno. Roditelji sakodnevno imaju  još dva obroka (užinu I večeru) i ceo vikend da utiču na zdrave navike u ishrani svojih naslednika. U privatnim vrtićima se uvažavaju predlozi na ovu temu.

 

  • SEPARACIONA KRIZA

 

PROTIV JASLICA: Deca pri odvajanju plaču I tužna su, a roditeljima to veoma teško pada. Ponekad, na početku nema nikakvih problema, mališani rado pođu u vrtić, ali nakon pet- šest dana počinju da plaču ili negoduju. Često roditelje u takvim situacijama hvata nervoza, rastanci se produžavaju, ili se roditelj vraća na plač deteta da ga još malo uteši.

ZA JASLICE: Dete koje plače kada oseti separacionu krizu, svojim ponašanjem pokazuje da sa roditeljima ima odnos izgrađen na zdravim osnovama. Takvo ponašanje je sasvim normalno. Deca plaču u trenutku kada se odvajaju od roditelja, ali ubrzo njihovu pažnju zaokuplja nešto drugo i zaigraju se veselo. Ako problemi počnu nakon par dana, to samo znači da je mališan shvatio da jaslice postaju svakodnevna akcija, a ne kratka poseta u kojoj može da se igra sa novim drugarima i igračkama. Važno je da se u obdanište stigne na vreme, a «ne k’o bez duše », da roditelj pri rastanku bude smiren, poljubi dete i održi dobro raspoloženje, kao i reč kada će doći po dete (npr. pre spavanja, posle  užine i sl.)  Greška je vraćati se nazad zbog plača, jer će mališan sledeći put plakati duže očekujući da se mama pojavi. 

 

DSC_4755 copy

Slika iz vrtća Magnolija, Beograd

 

ČETIRI RAZLOGA ZA JASLICE

 

  • STALNA BRIGA

Ne može se desiti da roditelj dovede dete u jaslice, a nema ko da ga primi. Ako je njegova vaspitačica sprečena, u vrtiću postoji zamena. Dadilju ili baku nema ko da menja ako dobiju virus, pa ujutru jave da imaju temperaturu.

 

  • POŠTOVANJE STANDARDA

Vrtići moraju imati akreditacije, što ih obavezuje u poštovanju važećih standarda. Jaslena, kao i druge grupe ispunjavaju zahteve u pogledu opreme kojom raspolažu, ishrane dece, sigurnosnih mera i zdravstvene zaštite.

 

  • STRUČNO OSOBLJE

U jaslenim grupama rade osobe koje imaju visoku ili višu stručnu spremu, a često i bogato radno iskustvo. Vaspitači se školuju za rad sa decom, a samo neke bake ili dadilje, imaju potrebna stručna znanja.

 

  • POVOLJNA CENA JASLICA

Ukoliko zaposleni roditelji nemaju vitalne roditelje, koji su spremni da se svakodnevno posvete unučetu, jaslice u državnim vrtićima manje su skupe od svakodnevnih usluga dadilje.

 

 

Nadamo se da će roditelji pronaći neke korisne informacije i doneti pravu  odluku u dilemi jaslice za i protiv za svoje dete.

 

 

 

magnolija-logo

Vrtić Magnolija je privatna predškolska ustanova verifikovana od strane Ministarstva prosvete, usmerena ka pružanju nege i podršci pri obrazovanju i vaspitanju dece od jaslica do predškolskog uzrasta. Sve što rade u vrtiću Magnolija orijentisano je ka sveobuhvatnom razvoju mališana od najranijeg detinjstva. To postižu putem njihovog dinamičnog programa za predškolsko obrazovanje koji sprovodi kvalifikovano osoblje, vodeći pri tom računa da potrebe svakog pojedinačnog deteta budu ispunjene.

 

U vrtiću „Magnolija“ kažu da im je važno da deca rade zajedno i međusobno i sa vaspitačima i razmenjuju iskustva koja im omogućavaju da postanu jake ličnosti i da vole sebe i druge.

 

U okviru ostalih aktivnosti vrtića, deca imaju priliku da razvijaju i kreativne sposobnosti kroz programe slikanja, vajanja, muzike, crtanja i plesa kao i da nastave pravilan razvoj kroz program „Školica sporta“ koji se sprovodi u saradnji sa stručnim trenerom fizičkog vaspitanja.

 

Ako želite da boravak vašeg deteta u vrtiću bude nezaboravan kontaktirajte

Vrtić Magnolija, Lepota odrastanja

Radoslava Grujića 7, 11000 Beograd

Telefoni:

011 2456 479

011 2411 856

069 2154 587

E-mail: kontakt@magnolijavrtic.rs

Website: www.magnolijavrtic.rs            

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *