Da li vas zanima sa kim se vaše dete druži?

3min
Možda se bojite kako će vaše dete upasti u loše društvo ili se sprijateljiti sa nekim, prema vašem mišljenju, neodgovarajućim. Ako je vaše dete već kreiralo takva prijateljstva, svaki vaš...

Obično će ga zabrana ohrabriti da se još više veže za prijatelje. Bolje je dopustiti prijateljstvo, ali što je moguće više pod vašim nadzorom. Najbolje je da im predložite da se druže u vašoj kući. Tada možete da im naglasite kako bi trebalo da se  pridržavaju vaših kućnih pravila. Npr. nema psovanja ili tuče. 

 

Kako biste preventivno delovali pokušajte što više da nadzirete dete. Naravno to ne znači kontrolisanje u potpunosti, ali ne bi trebalo da mu dopustite da izlazi samo bez nadzora ili da vam tačno kaže gde ide. Uvek morate da znate gde je vaše dete. Postavite jasna pravila da mora doći kući kada mu kažete ili da vam mora da vam se javi odluči li da ode negde drugde. Osim toga inicirajte stvaranje prijateljstava sa njegovim vršnjacima jer posebno dečaci znaju biti fizički nasilni prema mlađim članovima „grupe“. Međutim, isto tako, omogućite mu i određen stepen slobode, mogućnost izbora i ukažite mu poverenje. Ponekad je upravo to ono što daje najbolje rezultate po obe strane.

 

Konflikti sa tinejdžerima

Najbolji način za nošenje sa tinejdžerom u kući je ostati miran i ne shvatati njegove provokacije lično. Većina tinejdžera je svakodnevno ljuta i frustrirana na roditelje zato što se ne slaže sa roditeljskim stavovima, vrednostima, pravilima i ograničenjima. Ta ljutnja je samo deo izgradnje sopstvene ličnosti. Tinejdžer mora da preispita nametnute stavove kako bi ih jednom doživeo kao svoje.

 

Tenzije možete smanjiti tako što ćete naučiti da ih slušate. Saslušajte dete bez kritikovanja, savetovanja ili uplitanja. Pitajte dete za rešenja koja ono predlaže, jer kada pokažete razumevanje i poštovanje – više poštovanja ćete dobiti nazad.

 

Uvek se ponašajte onako kako biste hteli da se vaše dete ponaša. Ne vičite ako ne želite da dete ne viče na vas, ne psujte i ne iznosite prošle probleme. Ako smatrate da vaš tinejdžer prelazi granice tolerancije i normalnog ponašanja, pokušajte da nagovorite nekog mlađeg člana porodice, ali starijeg od deteta, da razgovara s njim. Ujak ili stric može istražiti uzroke ponašanja tako da se tinejdžer ne oseća napadnuto.

 

Tinejdžeri su uvek bili problematični. Bilo u očima roditelja, nastavnika, zakona ili svega nabrojanog. Osnova za rešavanje problema, ili čak nenastajanja problema, su dobri odnosi u porodici. Kakvu ćete vi komunikaciju imati sa vašim tinejžerom i da li ćete sa njim imati problema i kakvih, na kraju, ipak, ostaje lično pitanje…

 

Autor: Jelena Orlandić

Izvor: www.akademijauspeha.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *