Da li prilikom kupovine kafe gledate i njene sastojke ili birate jeftiniju jer verujete da su sve kafe iste? Ako je ovo drugo slučaj, obavezno pročitajte ovaj tekst i videćete zašto je važno da se dobro informišete. Naime, pojedini proizvođači kafu mešaju sa dodacima sumnjivog kvaliteta, a prodaju je kao pravu. Sporna kafa se prodavala najpre na ulicama i buvljacima, a sve češće se može naći i u velikim trgovinskim lancima.
Slika: Matthew Hamm/flickr.com
U poslednjih nekoliko meseci, u Srbiji su se pojavili novi proizvodi sumnjivog kvaliteta u kategoriji tradicionalne/domaće kafe koji ozbiljno prete da uruše ovo tržište. Proizvodjači ovih proizvoda su manje pržionice raspoređene širom Srbije, u nekim mestima čak i na desetine njih. Svoju priliku su videli u padu kupovne moći stanovništva i pribegli rešenju da se cenovno pozicioniraju znatno niže od velikih proizvođača kafe, a sve to na račun kvaliteta proizvoda koji nude tržištu.
Izostaje pravilno deklarisanje proizvoda
Ono što je praksa velike većine njih je da deo kafe zamene takozvanim surogatima i time značajno spuste cenu proizvoda, ali i jednako nanesu štetu kvalitetu istog. Najčešći surogati koji se u ove svrhe koriste su različite vrste žitarica, naut, soja, industrijski grašak, žir itd.
Dodavanje surogata kafi jeste dozvoljena radnja, ali srž problema leži u tome što velika većina ovih proizvođača ne poštuje odredbe pravilnika o deklarisanju, te tako u nazivima proizvoda ili na prednjoj strani ambalaže komunicira da je u pitanju kafa, što nije slučaj. Neki od njih, retki, naznače da proizvod sadrži surogat, ali opet ne na prednjoj strani i uglavnom prikriveno negde na ambalaži, ispisano sitnim slovima. Ovim se u značajnoj meri potrošač kafe u Srbiji dovodi u zabludu o proizvodu koji kupuje i koji konzumira. U zemlji u kojoj je ispijanje kafe, prave kafe, već vekovna tradicija, čini se da bi potrošači o ovakvim i sličnim poduhvatima proizvođača imali puno pravo da bar budu adekvatno informisani.
Evo kako da proverite da li pijete pravu kafu
Postoje metode koje je moguće izvesti u kućnim uslovima, a kojima je moguće dokazati prisustvo nekih surogata. Pogledajte video koji to demonstrira:
Eksperiment: Identifikacija surogata na bazi skroba u proizvodima od kafe
Za ovaj eksperiment Iskorišćena je jodna reakcija, tj. hemijski poznat podatak da jod i skrob daju kompleks izrazito plave boje. Naime, ukoliko u proizvodu od kafe postoji prisutan surogat koji sadrži skrob (kao sto je ječam npr.), kafa pripremljena na način koji će biti opisan u daljem tekstu daće modru boju, dok će ona koja surogat nema ostati svetlo braon boje.
Potreban materijal:
- Kafa
- Džezva
- Šolja
- Čaša
- Kašičica za mešanje
- Sirće
- Voda
- Povidon jod
Priprema:
- Zakuvati kafu
- Sipati u šolju i skloniti penu
- Ostaviti da se ohladi i talog slegne
- Uzeti 3 supene kašike kafe i sipati u čašu sa 150-200 ml hladne vode (najbolje flaširana voda ali treba izbegavati Prolom vodu zbog visoke Ph vrednosti). Promešati.
- Dodati 4 kafene kašičice sirćeta, promešati
- Dodati povidon jod u mlazu iz originalne bočice uz mešanje.
Ukoliko je surogat prisutan, dobijeni rastvor u čaši će pomodreti. Ukoliko vam se modra boja gubi nakon mešanja, dodajte još i stvoriće se ponovo pa možda ponovo izgubiti. Sve zavisi od količine dodatog surogata (tj. skroba iz istog). VAŽNO je da, ukoliko surogata nema, koliko god da dodate povidon joda rastvor će ostati braon boje.
Kakvu kafu vi pijete?