Cink je esencijalni oligo element koji je najviše prisutan u namirnicama životinjskog porekla. Kao i većina drugih minerala (gvožđe, kalijum, magnezijum, kalcijum, fosfor) pripada grupi mikronutrijenata jer je njihovo prisustvo u našem organizmu u daleko manjoj količini od makronutrijenata, kao što su ugljeni hidrati, proteini i masti.
Minerali generalno spadaju u grupu esencijalnih materija jer organizam ne može sam da ih proizvodi te moraju da se unose, a oni se dalje dele na:
- makro elemente koji se nalaze u većoj količini u našem organizmu (kalcijum, fosfor, magnezijum, natrijum i kalijum)
- mikro elemente koji se u našem organizmu nalaze tek u tragovima (mangan, fluor, selenijum i cink).
Spominjanje cinka je obično povezano sa jačanjem imuniteta ali on učestvuje i u drugim važnim funkcijama u našem organizmu. Učestvuje u pravilnom funkcionisanju osećaja ukusa i mirisa tako što štiti sluzokožu usta i nosa. Neophodan je za pravilan rast i razvoj fetusa pa sve do odrasle dobi. Ima veoma važnu ulogu u više od 300 enzima gde učestvuje u svim važnim biohemijskim reakcijama našeg organizma. Cink je uključen u kardio respiratornu funkciju, regulaciju krvnog pritiska, kao i neurološki te kognitivni razvoj.
Kapacitet skladištenja cinka je ograničen tako da mora da se uzima u dovoljnoj dozi. Apsorbuje se u tankom crevu a višak izbacuje putem stolice. Dnevno potrebe za cinkom kod muškaraca su 15 mg, žena 12 mg a trudnica 15 do 19 mg. U razvijenim zemljama se retko javlja nedostatak cinka, koji može negativno da utiče na rast i razvoj imunološke i kognitivne funkcije. Može takođe da izazove noćno slepilo, gubitak kose, dijareju, poremećaj skeleta i zaostajanje u rastu.
Namirnice kao najbolji izvor cinka su:
- ostrige – nadasve najbolji izvor cinka, 100 g sadrži 59,2 mg cinka, premda skoro nedostupno u našoj ishrani
- rakovi – 100 g sadrži između 5 i 6 mg cinka
- crveno meso – 100 g sirovog crvenog mesa ima 4,8 mg cinka, ali treba povesti računa o količini između 100 – 125 g do dva puta nedeljno
- džigerica – 100 g sadrži 5 do 6 mg cinka
- jaja – 100 g sadrži 1,3 mg cinka
- pšenične klice – 100 g sadrži 17 mg, ali treba imati na umu da se preradom pšenice količina cinka smanjuje
- golica – seme bundeve, 100 g sadrži 7,2 mg cinka
Za postizanje normalnog nivoa cinka u našem organizmu pre svega je potrebno povesti računa o raznovrsnosti u ishrani!
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan