Dan u Valdorf vrtiću: zašto ova pedagoška metoda čini decu srećnom

3min
Valdorf pedagogija je obrazovni koncept koji se obraća celovitom biću deteta. S jedne strane podstiče se razvoj ličnosti (kognitivno, emocionalno i konativno obrazovanje), a sa druge, uvažavaju...

Svakog radnog dana u 8 časova otvaraju se vrata dnevnog boravka dece. Ovde dan započinje zajedničkim krugom u kome vaspitačice i deca podele svoje snove, novosti, događaje i želje. Svako ima priliku da se izrazi i da bude saslušan, a istovremeno se kod dece razvijaju i osećaj za zajedništvo i poštovanje prema drugima.

 

Nakon toga svi zajedno učestvuju u pripremi doručka. Služi se isključivo organska hrana proverenih dobavljača, a na jelovniku su beskvasni hleb od čistog raženog, ječmenog i ovsenog brašna, kuvano celo zrno žitarica, organsko voće i povrće, čorbe i supe, domaći i sveži mlečni proizvodi, namazi od semeki… Ovde se ne služe nikakve industrijske namirnice ili prerađevine, a hrana se priprema neposredno pred svaki obrok. Deca imaju priliku da ljušte i seckaju namirnice, da mešaju, da postavljaju sto, kuvaju čaj, prave pite i peku palačinke. Na taj način oni upoznaju procese pripreme obroka pre nego što se on nađe na stolu, uče se strpljenju, higijeni, redu i kućnim poslovima.

 

u vrtiću

 

Potom, vreme je za slobodnu igru. Ovde se deca  igraju ručno rađenim igračkama od prirodnih materijala: drvo, vuna, svila, konac, vosak, a  ideja je da deca čulno dožive različite materijale i oblike. Takodje, igračke su jednostavne i nedovršene, tako da podstiču dečiju maštu; marama može da bude i reka i pokrivač za lutku, sa dva čvora na sebi postaje lutka ili neka životinja. U  prostorijama “Svitac” ne postoje nikakvi tehnički uređaji, a vaspitačice svakodnevno recituju, pričaju bajke i terapeutske priče, sviraju na različitim instrumentima i pevaju, a pozitivan efekat ovakvog pristupa roditelji upisane dece primate već nakon nekoliko nedelja, deca postaju kreativnija i na produktivniji način koriste svoju maštu.

 

Posle zajedničkog pospremanja igračaka uz pesmu vreme je se za umetničke aktivnosti koje se smenjuju na dnevnom nivou, a na kojoj se deca kreativno izražavaju. Ponedeljkom marljive dečije ručice mese hleb, ukrašavaju ga semenkama golice i suncokreta po želji, peku ga, a posle podne, kada roditelji dođu po njih, nose kući. Utorkom se slika domaćim vodenim bojama tehnikom “mokro na mokro”,a deca kroz igru i slobodu pokreta otkrivaju koje boje nastaju mešanjem drugih boja. Sreda je rezervisana za modelovanje (pčelinji vosak, predena i nepredena vuna, ručno pravljeni plastelin, glina) i ručne radove (šivenje, pletenje, vez, filcanje vune). Deca imaju priliku da rade sa raznim materijalima i teksturama i da upoznaju različite tehnike stvaranja. Četvrtkom se priča sezonska bajka, a nakon završene epohe se organizuje lutkarska predstava. Petkom se vodi računa o igračkama: polomljene se popravljaju, rašivene se ušivaju, drvene se premazuju lanenim uljem, deca se uče da vode računa o stvarima, uče se zajedničkom radu i poštovanju.

 

Nakon kratke voćne užine u boravku “Svitac” se svakodnevno izlazi napolje. Aktivnosti koje imaju u Košutnjaku su mnogobrojne: deca sade baštu, istražuju šumu, prave kolibe od starih grana, prave šatore koje danima ukrašavaju opalim lišćem, grade kućice za ptice, ježeve i zečeve, hrane razne stanovnike  šume, posmatraju veverice, fazane i ptice. Deca se igraju blatom bez razmišljanja o prljavim dlanovima i eventualno isprljanoj garderobi, beru bobice i trešnje, prave gnezda za ptičice, zalivaju travu i cveće, prave piknik, grade mostiće za patuljke, kućice za dobre vile, prolaze za pužiće, penju se po drveću i po brdima… Da bi se pravilno razvijalo dete mora da oseti kišu, vetar, sneg i sve ostale vremenske uslove, a na odraslima  je da dete adekvatno pripreme i obuku. Važan aspekat Valdorf pedagogije je odnos dece sa prirodom, deca se podstiču da brinu o prirodi, da je upoznaju kroz sva godišnja doba i da posmatraju promene koje u njoj nastaju.

 

vrtić

 

Nakon povratka iz šetnje opet svi zajedno postavljaju sto, ručaju i raspremaju, a potom sledi vreme odmora. Odlazi se  u posebnu sobu gde se u miru i tišini deca opuštaju uz slušanje pesme, nekog instrumenta i lekovite priče koju priča vaspitačica, deca slušajući razvijaju maštu i stvaraju unutrašnje slike, nakon čega sledi vreme za odmor i spavanje.

 

Deca se ispraćaju između 15 i 17h, a određenim danima ostaju na dodatnim aktivnostima, kao što su kurs engleskog jezika ili “Dečiji atelje”.

 

Valdorfski boravak se trudi da bude što sličniji roditeljskom domu. Uređen je prijatno i jednostavno. Za malo dete je posebno važno da su grupe male i da u svakom momentu ima osećaj da mu je odrasla osoba na raspolaganju. Mlađa deca uče kako da se ponašaju u kolektivu od starijih, a starija deca uče da vode računa o mlađima. Ono što jednom detetu može da bude motivacija, drugom može da bude opterećenje i važno je da oni koji rade sa decom umeju da prepoznaju šta je to što dete motiviše, koje su njegove snage i kako mu pomoći da prevazilazi slabosti.

 

Valdorf pedagogija veliku pažnju poklanja ritmu dana, nedelje i godine. Ritam je osnova dobrog zdravlja i pravilnog razvoja deteta! Budući da dete ne može samo stvoriti ritam, moramo ga oblikovati mi odrasli. Ritmičko smenjivanje i ponavljanje aktivnosti kod dece izaziva osećaj sigurnosti. Detetu daju osećaj stabilnosti i stalnosti, dete nije u neizvesnosti i ne javlja mu se osećaj nelagodnosti od nepoznatog, zna šta može očekivati u kom trenutku. Tako se dete prepušta ritmu i ne uznemiruju ga neprestane promene, odnosno nepripremljenost na ono što će se dogoditi, a sve to na harmoničan način.

 

u vrtiću2

 

Prvih 7 godina je ključan period za razvoj deteta, a dete preko čula upija sve utiske iz svoje okoline. Ti utisci postaju osnova zdravlja u budućnosti. Okolina deteta nije samo materijalno dešavanje, već sve ono sto okružuje dete, što se čulno može percepirati. Okolinu čine svi moralni i nemoralni događaji, sve smislene i besmislene radnje, koje dete zapaža. Svaki sadržaji okoline su materijali za oponašanje. Zbog toga, u svim dnevnim aktivnostima uz decu učestvuju i vaspitači, deca tako rade ono što najviše vole, a to je oponašanje odraslih u njihovom radu. Odraslima ovakve aktivnosti pomažu da uče decu bez previše verbalnog podučavanja, bez naredbi i ubeđivanja. Važno je na koga se dete ugleda i koga oponaša. Dok su u dnevnom boravku vaspitačice pevaju, sviraju, glume, štrikaju, kuvaju, stvaraju, uređuju, a u prostoru „Svitac“ se oseća toplina doma, osećaju se mir i sigurnost.

 

Autor: Zorana Đukanović

Saznajte više o vrtiću na sajtu: valdorfpedagogija.org.rs

 

Centar za podršku porodici “Svitac” – jedini boravak za decu u Srbiji koji radi po principima Valdorf pedagogije vas sa velikim zadovoljstvom poziva na “Dan otvorenih vrata”.

 

Prisustvujte predavanju i upoznajte se sa načelima Valdorf pedagogije. Imaćete priliku da vidite prostor i igračke, da upoznate osnivače ovog boravka za decu koji primenjuje Valdorf pedagogiju u svom radu i da pitate sve što vas interesuje.

 

Svi zainteresovani roditelji, vaspitači, pedagozi i svi ostali koji žele da saznaju nešto više o Valdorf pedagogiji, mogu da dođu 25.10.2016. godine, sa početkom u 17:30 časova u Centar za podršku porodici na adresi: Miloja Zakića 21, Filmski grad, Čukarica, Beograd.

 

Ulaz je slobodan.

Zbog ograničenog broja mesta najbolje je da najavite svoj dolazak na broj telefona 060 184 11 22 ili privatnom porukom na Facebook stranici www.facebook.com/valdorfSrbija

 

Više o Valdorf pedagogiji i o radu Centra možete pročitati na sajtu www.valdorfpedagogija.org.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *