Iako se o njima često čuje samo negativno, ekrani – televizija, tablet, smartfon – imaju i pozitivne i negativne strane. Izlaganje malim ekranima je postalo neizbežno i dobra vest je da je moguće da njihova upotreba bude pametna i dobra, sve zavisi od načina na koji se koriste i pravila koje roditelji odluče da primene za svoje dete.
Evo 8 saveta koji će vam pomoći da postavite granice:
Ekran nije bejbisiterka
Prva i osnovna greška u upotrebi malih ekrana jeste da se on koristi kao sredstvo smirivanja deteta. Takođe, dete ne treba stavljati ispred ekrana pre 2. godine života (po savetima dela stručnjaka čak do 5 godina). Nakon tog uzrasta ne treba prelaziti preporučenih 8 sati nedeljno. Ekrane isključiti uvek kad dete jede, igra se ili je zauzeto nečim drugim.
Ne treba potceniti uticaj reklama
Neka vam uvek bude na umu da gledanje iste reklame tokom dečijih programa budi kod mališana želju za tim stvarima, imitacijom ponašanja i konzumiranja određenih proizvoda.
Ekrani utiču na koncentraciju
Iako je puno edukativnih emisija iz kojih dete može nešto da nauči, preterana upotreba ekrana ima negativan uticaj na koncentraciju, kritičko razmišljanje i školski uspeh.
Morate da obratite pažnju na to šta dete gleda
Obratite pažnju na to šta dete gleda i birajte kvalitetne emisije koje dete štite od informacija i slika neprimerenih njegovom uzrastu i razvoju.
Ekran nije dobar za uspavljivanje
Još jedna negativna navika vezana za upotrebu ekrana jeste uspavljivanje ispred njih. Za dete je mnogo bolje i zdravije da se uspava uz knjigu. Dok je još malo možete vi da mu čitate.
Slika: elisabeth pfaff/flickr.com
Kretanje uvek treba da ima prednost
Gledanje televizije je aktivnost koja se obavlja sedeći i kao takva ona doprinosi pojavi gojaznosti i pratećih oboljenja. Zamenite boravak ispred ekrana igrom na otvorenom, po mogućstvu sa drugarima, kad god je to moguće. Prednost nad ekranima treba uvek da imaju i čitanje, bilo koji sport, razgovori.
Televizor ne treba da je uključen kada se uči
Nemojte da dopustite detetu da ima uključen televizor u pozadini dok uči. Televizija remeti pažnju i koncentraciju i jako zamara dete. Takođe, imajte u vidu da se vreme ispred ekrana – televizora, kompjutera, tableta, telefona – sabira.
Zajedničko gledanje programa treba da ima prednost
Kad god je moguće, gledajte zajedno programe na televiziji. Često je detetu potrebno objašnjenje šta se dešava i tokom zabavnih emisija ili crtanog filma.
Slika: elizabeth pfaff/flickr.com