Ako vaše dete spada u grupu dece koja imaju česte emotivne reakcije sigurno pred sobom imate puno izazova. Ono što treba da razumete jeste da vaše dete reaguje tako jer ne zna kako da izrazi svoja osećanja rečima. Potrebno je da uvek budete spremni za epizode napada plača, ispade, prkošenje i sl.
Ovakvi emotivni napadi mogu da traju između 30 sekundi i nekoliko minuta ali čak i satima. Iako su oni deo odrastanja nije lako uvek ostati smiren jer su ova ponašanja frustrirajuća i nerviraju. Ipak postoje efikasni načini da ih umanjite i smirite dete. Evo šta treba da radite:
Obratite pažnju na znakove koji najavljuju ispad
Posmatrajte dete da biste uspeli da primetite i prva upozorenja emotivnog sloma. Ti prvi znakovi mogu da budu kenjkavost, uzvrpoljenost, moljenje, nervoza, isključivanje i sl.
Kada primetite neki od ovih znakova skrenine detetu pažnju i kažite mu “sad kukaš i kenjkav si” da biste ga upozorili i skrenuli pažnju sa onoga što traži.
Slika: Crazybananas/flickr.com
Pronađite šta je to što izaziva dete
Porazgovarajte sa detetom od reakcijama koje ima i pitajte šta je to što ga je naljutilo, rastužilo ili iznerviralo. Pustite ga da vam opiše kako se oseća pre nego što “pukne”. Ovo može da pomogne detetu da obrati pažnju na znakove koje može da kontroliše.
Slika: Mohammed Alnaser/flickr.com
Smislite kreativne načine smirivanja
Kreativnost je uvek dobrodošla, čak i u rešavanju ovakvih situacija. Smislite zajedno sa detetom neki kreativan način rešenja ovog problema. Pokušajte da omogućite detetu da tako smanji svoje reakcije. Tražite od njega da nacrta crtež kao izvinjenje ili da vas zagrli kad god se tako oseća. Pomoć oko savladavanja osećanja će detetu pokazati da ste uvek tu za njega.
Dajte detetu malo vremena da se vrati u realnost
Bilo da ste kući ili na javnom mestu, pustite dete da završi svoju epizodu plača ili nervoze. Ostanite mirni i dajte priliku detetu da oseti da nije pod vašom kontrolom. Ono će se brzo umoriti i vratiti u realnost u vremenu od par minuta.
Slika: HoneyOnline/flickr.com
Dozvolite detetu da se povremeno isprazni
Umesto da se trudite da uvek potisnete osećanja i rekacije vašeg deteta dozvolite mu da ih, s vremena na vreme, ispolji i tako se isprazni. Dajte mu vreme da se izviče i isplače jer će mu to ipak pomoći da se na kraju oseća bolje. Nakon toga ga obavezno zagrlite.
Slika: Lance Richardson/flickr.com
Zapisujte
Zabeležite dane i vreme kada je vaše dete jako emotivno. Opišite šta je izazvalo takvo ponašanje deteta. Ova vrsta dnevnika će vam biti od velike pomoći da ih izbegnete u budućnosti. Nekada dete neće dobro reagovati na gužvu u prodavnici ili u holu bioskopa pa ga je bolje ostaviti sa bakom ili bejbisiterkom.
Skrenite mu pažnju na nešto drugo
Kad god osetite da će vašem detetu da “prekipi”možete upotrebiti muziku ili neke igre da biste mu skrenuli pažnju i smirili ga. Ovako će da se skoncentriše na nešto drugo.
Slika: Miika Silfverberg/flickr.com
Umirite dete
Nakon neke emotivne epizode jako je poželjno da razgovarate sa detetom i umirite ga objašnjavajući mu da je to što ono oseća sasvim prirodno i da ne treba da se oseća loše zbog toga. Važno je i da uvek naglasite da nikada ne treba da povredi nekoga tokom epizoda nervoze, ni drugare ni sebe.
Slika: texasgurl/flickr.com
Ponudite manje izbora
Kada dete treba da izabere između previše stvari , ono se zbuni i možda traži sve. Dajte vašem detetu da bira između 3 stvari. Na primer, kada nudite užinu kažite mu da može da izabere ili bananu, ili čašu mleka ili jabuku i sl.
Slika: Johnathan Nightingale/flickr.com