Deset zlatnih pravila da zaštitite svoju decu

3min
Poznati psiholog Lea Šarova (Leah Sharova) tokom 2014. i 2015. godine održala je oko 100 edukativnih seminara o sigurnosti dece u današnjem svetu. Važne savete zasniva na rezultatima...

Poznati psiholog Lea Šarova (Leah Sharova) godišnje održi oko 100 edukativnih seminara o sigurnosti dece u današnjem svetu. Važne savete zasniva na rezultatima istraživanja i razgovora sa više od 3000 dece. Ističe postojanje ozbiljnih problema u sigurnosti.

Naime, ankete su pokazale da 9 od 10 ispitane dece (između 7 i 9 godina) ne zna brojeve telefona svojih roditelja. Deca svih uzrasta će bez oklevanja pomoći starijoj ženi do najbliže prodavnice ili će rado pomoći starijem čoveku sa njegovim torbama. U isto vreme, 10 od 10 osnovaca, u svojim glavama smatra 40-godišnjake kao starije osobe kojima je potrebna pomoć i podrška.
Deca su uverena da mogu lako prepoznati kriminalca po njegovom neurednom i opasnom izgledu. Najmanje polovina ispitane dece će pobeći “negde gde se mogu sakriti” u slučaju opasnosti. Sva deca isto razmišljaju: veruju odraslima koje poznaju ili koje su sreli, uključujući i komšije i prijatelje njihovih roditelja. 19 od 20 dece svih uzrasta poći će sa osobom koja im se obratila njihovim imenom i oklevaće da poviknu: “U pomoć! Ne znam tu osobu!”. Ovo je samo mali deo onoga što su ankete pokazale.

Zapamtite: pravi kriminalci nisu sumnjivi. U većini slučajeva, oni nastoje da ne privlače pažnju na sebe svojim izgledom, svojim govorom, svojim ponašanjem.Kriminalac može biti pristojan, dobro obučen čovek, lepa žena, pa čak i starac.

Zadatak svih nas je da naučimo našu decu da ne podlegnu iskušenjima, da ne odlaze i da ne razgovaraju sa nepoznatim osobama. Objasnite detetu kako da se ponaša u slučaju opasnosti, i što je najvažnije, naučite ga da vam kaže sve što se dogodilo ili šta je videlo kad nije bilo sa vama.

 

Upozorite dete na pozitivan način

 

Dajte detetu pozitivna a ne negativna uputstva

Podstaknite zdravo samopoštovanje u deci. Recite deci šta treba da rade, umesto samo šta ne treba. Recite: “Uvek mi reci ako ti neko ponudi poklon ili igračke ili traži od tebe da ideš bilo gde s njim. Obećaj mi! – Umesto“ Nikad ništa ne uzimaj od stranaca! ”

Recite i ovako svom detetu: “Ja ti verujem. Uspećeš!”

Pohvalite svoje dete čak i za najmanji uspeh.

<===End of Page===>

 

Naučite dete kako da se ponaša

 

Umesto zastrašivanja i davanja uputstva vašem detetu, izmislite zanimljivu igru.

Dajte primere svom detetu i pokažite mu kako da se ponaša u jednostavnim situacijama:

  • Kako da se javi na telefon.
  • Šta da radi ako je neko pozvonio na vrata.
  • Kako da kaže “ne".
  • Pronađite zajedno sa detetom najsigurnija mesta na putu do škole.
  • Pokažite mu gde može da pobegne ako ga stranac prati na njegovom putu.
  • Pitajte dete kako mu izgledaju sumnjivi ljudi, a kako pouzdani.

Prvo, pokažite detetu sve od navedenih radnji, a zatim recite svom detetu da ih ponovi: ”Sada je red na tebe.“

<===End of Page===>

 

Govorite o sigurnosti

 

Razgovarajte o sigurnosti

Razgovarajte o sigurnosti sa svojim detetom u svakoj prilici. Govorite o sigurnosti kada uđete u lift ili prolazite pored građevinskih radova, garaža…

 

Postavite primere

"Uvek pogledaj kroz špijunku pre otvaranja vrata. Uvek zaključaj vrata kad izlaziš, čak i ako se radi o nekoliko minuta."

<===End of Page===>

 

Dete treba da zna vaš broj telefona i svoju adresu

 

Naučite svoje dete koja mu je kućna adresa i broj telefona

Naučite dete kako se koristi brzo biranje. Takođe treba da zna da prepozna vrste automobila, registarske oznake i tipove vozila. Takođe naučite dete imena najbližih supermarketa i kompanija. Ove jednostavne vežbe ne samo da će mu pomoći da razvije oprez, već i da nauči kritički da proceni svet oko sebe.

<===End of Page===>

Budite sigurni da dete zna ko su osobe od poverenja

 

Naučite dete i pokažite mu primerom ko su u njegovom životu osobe od poverenja

Recite svom detetu da stranci ne smeju da ga diraju. Možete reći, na primer: "Svaka osoba ima svoj lični prostor, a samo najbliži rođaci ili prijatelji mogu ući u tvoj lični prostor. Tvoji najbliži ljudi su tvoja porodica.”

 

Ne izbegavajte “teške teme”

Većina roditelja izbegava da razgovara sa svojim detetom o otmicama, prevarama i seksualnom zlostavljanju. To je velika greška jer zapravo, otvaranjem tih tema i razgovorom o njima, pridobićete poverenje svog deteta.

<===End of Page===>

Dete treba da je samostalno

 

Naučite dete samostalnosti

Pustite dete da se samo vozi javnim prevozom ili da se nađe sa prijateljima u gradu. Znamo da je zastrašujuće poslati svoje dete u svet, jer postoji toliko mnogo stvari koje bi se mogle dogoditi. Ali, učeći svoje dete da bude samostalno i nezavisno, pomažete mu da postane odgovorno i pojača svoje samopouzdanje.

 

Pokažite svoje slabosti

Budite prijatelj svom detetu, i zapamtite da pravi prijatelji mogu razgovarati o svemu. Nemojte se plašiti da pričate detetu o svojim slabostima, propustima ili greškama. U stvari, vaše dete već zna za njih, ali sam razgovor o ovim temama će svakako poboljšati vaš odnos.

 

ćerka tinejžerka

 

Poštujte dogovore

Ne prigovarajte svom detetu zbog kašnjenja ako vam je unapred javilo da će zakasniti. Postavite pravilo: ako pita za dopuštenje unapred, najverovatnije je da ćete mu to i dozvoliti. Ali, ako vas prevari, biće kažnjeno. Objasnite svom detetu da se možete dogovoriti o svemu.

 

Dragi roditelji, ne možemo sami da zaštitimo svoju decu od svega i svakoga. Ali, možemo ih puno toga naučiti kako bi se sama dodatno čuvala  i zaštitila.

 

Izvor: zdravaisretna.hr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *