Dan deteta uzrasta između prve i treće godine je vrlo naporan. U ovom periodu ono počinje da hoda, priča, izražava svoje želje i sledi svoja interesovanja. Ostvaruje i prve kontakte sa vršnjacima i neizbežno izbijaju prve svađe. Ono takođe i manje spava pa dan može izgledati veoma dugačko. Istovremeno roditelji se preispituju: “Zašto se tako ponaša?“, „Šta da uradim da ga zabavim kad se dosađuje?“, „ Da li je dovoljno veliki da prati crtani na TV-u?“. Evo šta možete da očekujete i kako da se postavite.
“To je moje“
„Moje“ je jedna od prvih reči koju dete nauči da izgovori. Ne brinite ukoliko vaše dete misli da je sve njegovo ili pak počne da se svađa sa svojim prvim malim drugarima jer ne želi da im ustupi igračke. Sve to ne znači da je dete egocentrično. Dete ovog uzrasta veruje da se čitav svet vrti oko njega i stoga je razumljivo mišljenje da sve pripada njemu. Uostalom, dete nije sigurno da li će mu igračke koje pozajmi drugima biti vraćene: što se njega tiče sve ono što mu nije na raspolaganju ne postoji. Lako je razumeti zašto se toliko vezuje za svoje stvari.
Kako postupiti sa malim „hoću sve“:
- naučite ga primerom: ne naprežite se da razložno objasnite detetu od dve godine da treba da deli igračke sa vršnjacima. Umesto toga pokažite mu kako tata i mama razmenjuju stvari, uključite i njega u igru i polako će davanje igračaka drugima postati normalna stvar;
- pohvalite svako velikodušno ponašanje: recite bravo svaki put kad da loptu nekom od drugara.
- nemojte da grditi ukoliko izgubi igračku negde napolju ili zaboravi medu u jaslicama. Pokušajte tada da njegovu pažnju zaokupite nekom drgom igračkom.
Da li je pravilno umešati se ukoliko se svađa?
U kući, jaslicama, na igralištu svađe su veoma česte među decom i mame su uvek u dilemi da li se umešati ili ne. Pre svega treba da znate da deca imaju potrebu da uspostave kontakt sa vršnjacima, čak i fizički. Iz ovog razloga su borba i guranje sastavni deo igre i doprinose „upoznavanju“.
Međutim, ako se vaše dete svađa sa starijim i krupnijim detetom moglo bi da dođe do povrede tako da je ipak bolje da se umešate. Isto tako, ako svađa dovede do suza, trenutak je da reagujete. Pri vašoj reakciji:
- pokušajte da ostanete neutralni: to će poslužiti detetu da nauči da proceni sopstvene razloge, umesto da cmizdreći traži pomoć odraslih.
- pozovite decu da razmisle. Ako je predmet svađe igračka ili puki inat pozovite ih da ponovo razmisle i da poštuju tuđe stvari.
Za televiziju je još uvek rano
Televizija bi za decu ispod dve godine trebala da bude nepoznanica. Iako se čini da prate slike ili da su mirni dok gledaju TV program, bolje je izbegavajte. U ovom periodu TV ne doprinosi psihološkom razvoju već naprotiv stvara štetnu zavisnost. Ako ga sada naviknete da provodi puno vremena pred televizorom, kada bude stariji više nećete moći da ga odvojite od istog.
Kako vi reagujete na svađe sa drugom decom? Da li su one česte i kada su počele?