Na osnovu samo jednog podatka o telesnoj masi na rođenju teško je reći da li je dete rođeno malo za gestacionu dob ili ne. Važno je da znamo tačnu gestaciju, dakle koliko je trajala trudnoća jer je potrebno da znamo da li je dete rođeno pre termina, u terminu ili nakon termina. Potrebno je pravilno i tačno izmeriti novorođenče po rođenju i telesne parametre, telesnu masu i telesnu dužinu uporediti sa referentnim kartama za određenu gestaciju date populacije. Svi ovi podaci treba da se pravilno notiraju da bi dete po otpustu iz porodilišta, sa dijagnozom "Dete rođeno malo za gestacionu dob" u otpusnoj listi bude dalje upućeno pedijatru radi daljeg praćenja u savetovalištu.
Definicija – Dete rođeno malo za gestacionu dob – Small for Gestational Age – SGA
Dete rođeno malo za gestaconu dob je ono novorođenče čija je telesna masa i/ili dužina na rođenju manja od očekivane za datu gestacionu dob. Telesni parametri na rođenju se porede sa referentnim kartama za određenu gestaciju, pol u određenoj populaciji i kao donja granica normale se uzima vrednost telesnih parametara koja odstupa više od dve standardne devijacije od proseka. Deca rođena mala za gestacionu dob mogu biti rođena sa malom masom, rođena sa malom dužinom ali i sa malom i masom i dužinom.
TM i/ili TD <-2SD = SGA
Koliko se dece rađa sa ovom dijagnozom?
Prema podacima iz literature oko 10% novorođenčadi su deca koja su mala za gestacionu dob. Većina dece, oko 90% njih, tokom prve dve godine prođe fazu nadoknadnog rasta i ima normalnu telesnu visinu, ali 10% ove dece nema adekvatan nadoknadni rast i zahteva pregled pedijatra endokrinologa.
Uzroci
Iako su poznati brojni uzroci koji mogu dovesti do rađanja deteta koje je malo za gestacionu dob, kod 40-50% dece je uzrok nepoznat. Najčešći razlozi za rađanje deteta malog za gestacionu dob su problemi ili obolenja majke, od čega je najznačajniji povišen krvni pritisak, zatim problemi sa plodom, posteljicom, ali i neadekvatna ishrana tokom trudnoće i pušenje. Važno je kog je pola plod, koje je rase, koliko su visoki roditelji i da li se radi o višeplodnoj trudnoći.
Deca koja nisu prošla adekvatnu fazu nadoknadnog rasta i koja imaju nižu telesnu visinu, ukoliko se ne leče hormonom rasta, kao odrasli će biti oko 10 cm niže telesne visine od proseka.
Problemi dece koja su rođena mala za gestacionu dob
Odmah po rođenju, u prvim danima, ova deca mogu imati neke probleme, kao što su problemi sa disanjem, nižim vrednostima krvnog pritiska i mogu imati niže vrednosti šećera u krvi. Većina ove dece ulazu u fazu nadoknadnog rasta, intenzivno tokom prvih šest meseci života i ona se završava najčešće do kraja druge godine. Tokom detinjstva ova deca su sitnija, imaju slabiji apetit, niži indeks telesne mase ITM do puberteta. Takođe neka od ove dece mogu imati minimalne neurološke poremećaje, blago usporen intelektualni razvoj, poremećaje pažnje, kognitivne poremećaje i slabiji uspeh u školi. Veoma je važno praćenje ranog psihomotornog razvoja SGA dece.
Deca koja nisu prošla adekvatnu fazu nadoknadnog rasta i koja imaju nižu telesnu visinu, ukoliko se ne leče hormonom rasta, kao odrasli će biti oko 10 cm niže telesne visine od proseka.
SGA deca koja su tokom detinjstva bila sitnija mogu imati metaboličke probleme u odraslom dobu, kardiovaskularna obolenja, skolonost dijabetesu tip 2, metaboličkom sindromu i osteoporozi.
Da bi se na pravi način pratilo jedno dete koje je rođeno malo za gestacionu dob i na vreme postavila dijagnoza te započelo lečenje potreban je tim lekara koji se sastoji od neonatologa koji još u porodilištu postavljaju dijagnozu. Nadalje dete prati pedijatar koji redovno meri telesnu visinu na svakih 6 meseci do uzrasta 2 godine i upućuje endokrinologu ukoliko je telesna visina niska.
Indikacije za lečenje hormonom rasta deteta koje je rođeno malo za gestacionu dob su sledeće:
-
TM i/ili TD <-2SD na rođenju
-
niska aktulena TV ( <-2,5 SD, ili odstupanje od genetskog potencijala ≥1SD)
-
niska brzina rasta (<50.percentila)
-
uzrast > 4 godine
Efekti terapije hormonom rasta
Pored uticaja na linearni rast lečenje hormonom rasta kod ove dece ima uticaj i na metabolički profil, apetit, telesnu kompoziciju, mineralizaciju kosti, ali i na kognitivno funkcionisanje. Linearan rast tokom detinjstva kod lečenih dovodi do normalizacije telesne visine tokom detinjstva ali i u odraslom dobu. Takođe dolazi do normallizacije indeksa telesne mase ITM, povećava se mišićna masa a smanjuje masna masa uz poboljšanje lipidnog profila i vrednosti krvnog pritiska.
Terapija hormonom rasta se primenjuje putem injekcija koje se daju potkožno, jednom dnevno u večernjim satima. Terapija hormonom rasta je dugotrajna i potrebno je da se primenjuje više godina do postizanja normalne telesne visine, najčešće do perioda puberteta. Sve vreme primene terapije hormonom rasta se prate efekti u periodičnim konsultacijama sa pedijatrom endokrinologom. Troškove lečenja hormonom rasta pokriva nadležni fond zdravstvenog osiguranja na osnovu mišljenja pedijatra endokrinologa.
Autor: Doc. dr Ivana Vorgučin, pedijatar endokrinolog, Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine
Postoje brojne aplikacije za praćenje rasta deteta. Za roditelje u Srbiji se izdvaja aplikacija „Karta rasta“ jer je na našem jeziku i koriste se isti standardi rasta kao i u elektronskim kartama rasta u domovima zdravlja.
Aplikacija je besplatna i dostupna za Android i iPhone uređaje.
Aplikacija "Karta rasta"
Aplikacija omogućava vođenje „Dnevnika rasta“ za više dece kao i automatsko računanje takozvanog genetskog potencijala kada je visina u pitanju. Na grafikonu u aplikaciji se može jasno videti trenutna visina i brzina rasta, uz jasno označenu zonu normalnog, kao i visokog i niskog rasta baš za to dete. U slučaju da roditelji, uz pomoć aplikacije, uoče poremećaj rasta mogu se javiti nadležnom pedijatru i zatražiti savet i pre redovnog sistematskog pregleda.