On je i kreator programa Škole brzog čitanja i mudrog učenja, a i sam je tata. Objašnjava nam zašto se ovo dešava.
Gde je mogući odgovor?
Ključni deo odgovora je u motivaciji i interesovanju.
Kad nas nešto zanima, možemo se time duže baviti; tako se i dete može koncentrisati bolje i duže ako mu je nešto zanimljivo – jer je emocionalni odgovor na dati sadržaj mnogo jači, a samim tim i mnogo duži.
Dakle, vidimo da emocionalno stanje utiče na pažnju. Kako?
Negativne emocije izazivaju sužavanje repertoara misaonih procesa, a pozitivne emocije ih proširuju. Znamo da su emocije važne u obrazovnom procesu jer one aktiviraju pažnju, koja je najčešće preduslov za učenje i pamćenje.
Znači, što je više prijatnih osećanja tokom edukativnih aktivnosti, to će se gradivo lakše, brže i duže pamtiti.
Kako to postići ako se dete žali da mu je škola jako dosadna?
Deci treba omogućiti da nauče da uče kroz stvaralački proces. Treba ih učiti vizuelnom predstavljanju i mapiranju informacija kroz primenu konkretnih principa i tehnika. Cilj je izazvati pozitivne emocije kako bi deca bila zadovoljna svojim postignućem i razvijala samostalnost i individualnost.
Kroz takvo učenje dete je samouvereno, nema straha i nesigurnosti i dete je sposobno da stiče nova znanja, koristi postojeća i lako se adaptira na novonastale životne situacije.
A šta kada dete ima poteškoća u učenju?
Svi se, i odrasli, i deca, sreću sa teškoćama u učenju.
Kod nekih učenika informacije se primaju, obrađuju i skladište na drugačiji način od uobičajenih, pa su zbog toga češće suočeni sa problemima u čitanju, pisanju ili računanju.
Te probleme možemo prepoznati:
- u čitanju reči, rečenica ili celog teksta (disleksija)
- u pisanju – prepisivanju, gramatici ili rukopisu uopšte (disgrafija ili disortografija)
- u matematici – računanje ili pisanje napisanih ili izgovorenih brojeva (diskalkulija)…
Iz navedenog vidimo da teškoće u učenju mogu da ometaju sposobnosti razumevanja pojma broja i rešavanja matematičkih zadataka, sposobnosti čitanja i razumevanja pročitanog teksta ili se mogu javiti kao specifičnosti u pisanju.
Neophodno je prepoznati konkretne smetnje da bi se posebnim i prilagođenim načinima podrške u učenju i kroz korišćenje tehnika čitanja, pamćenja, računanja i učenja uopšte, deci sa teškoćama u učenju pomoglo da savlađuju gradivo jednako uspešno kao i njihovi vršnjaci.
Interesantno je da deca kod koje se mogu prepoznati TEŠKOĆE u učenju izražene u JEDNOM domenu, često mogu biti DAROVITA u nekom DRUGOM – što takođe treba umeti prepoznati.
Časlav roditeljima (a i nastavnicima) poručuje: „Ne zaboravite da pritiscima i insistiranjem nećete postići željeni cilj. Poverenje u mogućnost aktiviranja detetovih sposobnosti i adekvatna podrška – vode ka uspehu i savladavanju prepreka!“
Pa da li je stvarno moguće motivisati dete na učenje i to još mudro?
DA! Upravo Časlav Mančić će nam ispričati kako na ekskluzivnom webinaru koji organizuje sajt NajboljaMamaNaSvetu.com pod nazivom „Kako odgajati motivisano i uspešno dete“.
Saznajte:
- šta je funkcionalno učenje
- kako se pametno uči
- šta mogu biti ometači kod dece u učenju
- kako motivisati decu na učenje
- ali i kako deci omogućiti da ovladaju veštinom koja se na engleskom zove „learnability“ – sposobnošću od koje će današnjoj deci zavisiti karijera u budućnosti.
PRIJAVITE SE na webinar NA OVOM LINKU ili klikom na sliku u nastavku:
Više informacija o svim predavanjima na linku: Saznajte kako da odgajate motivisano i uspešno dete uz četiri vrhunska stručnjaka