Već duže vremena dete uvežbava zvuke, naučilo je nekoliko reči kao što su mama, tata ili baba, uspeva da izgovori imena stvari koje ga zanimaju. Ali od dvadesetog meseca počinje nova jezička etapa: dete sklapa prve proste rečenice.
Dete sada uspeva da združi reči (ukazujući na majčinu tašnu reći će npr. mama-tašna) i naučiće nekoliko glagola. Za kratko vreme uspeće da vezuje reč sa glagolom kako bi se pravilnije izrazio: npr. „papa-otišla“ ( kako bi rekao da je završio sa jelom), „mama- otišla“ (želi da kaže da je mama izašla).
Potrebno je oformiti čitav rečnik
Usvajanje jezika je igra koja dete zabavlja, a roditelje uzbuđuje: da bi ga ohrabrili razgovarajte često sa njim, izgovarajte ime predmeta koji koristite, delove njegovog tela koje dotičete. Dete u ovom uzrastu ima ogromnu sposobnost pamćenja i učenja. Ono bez ikakvog napora može da nauči i strani jezik (deca roditelja koji ne govore istim jezikom ili žive u dvojezičnoj sredini nauče oba jezika).
U ovoj fazi bitno je da izgovarate reči tačno, izbegavajući dečija skraćivanja jer će ga povući na jezičku stranputicu: za njega bi to postali pravi termini koje treba da podražava i koji bi ga kasnije primorali da uloži dva puta veći napor da se pravilno izrazi.
Polako kako meseci prolaze jezik vašeg deteta postaće sve artikulisaniji i kompleksniji: sa dve godine mnogi mališani već mogu da izgovaraju jednostavne smislene rečenice i da se odlično izraze. U ovom dobu možete računati na rečnik koji sadrži od 20 do 50 reči. Dete počinje i sa shvatanjem značenje zamenica (npr. razume razliku između „daj meni“ i „daj njemu“), a iznad svega počinje sa postavljanjem pitanja. Za roditelje tada počinje još jedan zahtevan period, u kome dete neprekidno pita „šta je to“, „ zašto“, „ ko je to“. To je njegov način da skrene pažnju svoje majke i oca kao i da otkrije značenje stvari.
Kada je vaše dete izgovorilo prvu reč?