Nebrojeno puta me pozove uspaničena mama kojoj je lekar prepisao određenu terpaiju. Sa prepisivanjem iste uglavnom sledi i zahtev da se sa dojenjem prestane. Iako prekid dojenja lekaru deluje kao najbezbednija opcija, to u većini slučajeva nije potrebno. Količina leka koja se prenosi u mleko je često vrlo mala, ili je absorpcija tog leka kod bebe minimalna.
Slika: viralbus/flickr.com.
Ne smemo izgubiti iz vida da je majčino mleko živa supstanca, da sadrži preko 300 sastojaka i da je takvo sa minimalnom količinom leka u sebi i dalje bolja opcija nego adaptirano mleko.
Kada savetuje prekid dojenja, lekar takođe mora da ima u vidu i koje rizike za bebu predstavlja prekid dojenja!
Na ovom polju klasifikacije lekova i njihove bezbednosti za bebu već godinama radi farmakolog Thomas Hale. Njegov institut svake godine izdaje novodopunjeni priručnik “Medications and mothers milk” sa svim postojećim farmakološkim lekovima (kao i fitoterpaija) i njihovom bezbednosti za bebu, pre rođenja ( izloženost u materici) i nakon rođenja (izlaganje preko majčinog mleka). Taj priručnik slaže sve postojeće lekove u kategorije (I,II,III) u zavisnosti od njihove bezbednosti. Upravo te informacije su jedino validne za određivanje da li mama sme ili ne sme da doji sa postojećom terpijom.
Tako da sledeći put kad vam lekar prepiše bilo koju terapiju konsultujte se sa savetnicom za laktaciju, koja će vas, sa adekvatnom informacijom iz gore pomenutog priručnika, uputiti na to da li je lek kompatibilan sa dojenjem.
Autor: Marija Taraba
Se tekstove Marije Tarabe možete čitati ovde (link).
Kakva su vaša iskustva?