1. Kako nastaje atopijski dermatitis, kada se pogoršava, da li je nasledno? Šta sve izaziva iritacije nežne kože?
Uzrok atopskog dermatitisa je nepoznat, ali se zna da nastaje pod uticajem genetske predispozicije i delovanja faktora sredine. Nasleđuje se mutacija gena za strukturni protein filagrin, koji je jako važan za integritet epidermalnog sloja kože. Time je struktura kože kao zaštitne barijere veoma narušena. Koža je naglašeno suva i dete upravo zbog svega toga ima svrab skoro čitavog dana. Tako suva i češanjem oštećena koža, sklonija je uticaju i prodoru raznih alergena, iritanasa i infektivnih agenasa.
S obzirom na to da je sezonskog karaktera, obično se pogoršava u proleće i u jesen. Sunce i boravak na moru u velikom broju slučajeva “prija” ekcemu ali kod neke dece može doći do značajnog pogoršanja. Razne infekcije, povišena telesna temperatura, nicanje zuba, pojačana nervoza ili stres (na primer promena sredine, polazak u kolektiv), takođe dovode po pogoršanja.
Deca sa atopskim dermatitisom imaju osetljivu kožu pa se savetuje da izbegavaju sintetiku i vunenu, čupavu garderobu, kao i odeću tamne boje (crno, teget, tamno sivo ili braon). Među iritanse ubrajaju se i plišane igračke, jaki sapuni i deterdženti-savetuje se pranje odeće tečnim deterdžentima uz ispiranje dva puta i eventualno izbegavanje omekšivača. Kako se ta deca više znoje i ne tolerišu dobro toplotu, ne treba ih pretopljavati i oblačiti ih slojevito. Savetuje se kratko kupanje (do deset min.), blagim mlazom vode do 35 stepeni celzijusa. Posle kupanja utapkavati peškirom, nikako brisati dete grubo, tako da ostanu kapljice vode i zajedno sa njima utrljavati kremu ili balzam za negu.
2. Da li se može izlečiti i ako ne, da li se proizvodi La Roche-Posay brenda mogu zauvek koristiti ili se mora praviti pauza?
Nažalost, atopski dermatitis se ne može izlečiti jer je deo atopske konstitucije (nasledna sklonost različitim oblicima alergija-astma, polenska kijavica, alergijski konjunktivitis, atopijski dermatitis i drugo). Terapijom smirujemo simptome atopskog dermatitisa i držimo ga pod kontrolom. Međutim, samom terapijom ne možemo doći do izlečenja. Ukoliko dođe do izlečenja, ono”dolazi samo”, sa godinama, rastom i razvojem, organizam sam preraste simptome ekcema. I zato kažemo da je pristup svakom detetu, pacijetnu, individualno.
Što se tiče preparata za negu La Roche Posay, to su dermatokozmetički preparati koji imaju specifičnu namenu, da neguju suvu i upaljenu kožu koja je sklona ekcemu, koža koja zahteva posebnu negu. Ovi preparati deluju po principu fitoterapije. Sadrže supstance od biljnih ulja i lekovitih biljaka koje se tradicionalno koriste za negu suve i upaljene kože (shea buter, glycerin, uje kanole, termalna voda…). Mogu dugo da se koriste, koliko to zahteva nega.
3. Da li je genetika presudni faktor pri nastanku atopijskog dermatitisa?
Nasleđuje se sklonost ka alergijama. Nasledna sklonost još uvek ne znači da će se neka od alergijskih bolesti razviti. Za nastanak bolesti je važan i uticaj okoline kao što je na primer dugotrajna izloženost alergenima ili infekciji. Znatno je veća mogućnost nastanka neke alergijske bolesti ukoliko su oba roditelja atopičari, a taj procenat je cak 75-80%.
4. Da li se dermatitis vraća i da li se više izražava kada dete bude u pubertetu?
“Dinamika” dečijeg ekcema je veoma individualna i ima različita lica. Najčešće se javlja kod odojčadi u uzrastu od 2-3 meseca ali se može javiti i kasnije, u drugoj ili trećoj godini života ili u starijoj dobi što je dosta retko. Kažemo da se dečiji ekcem ne može izlečiti. Dete sa godinama i razvojem može da preraste simptome ekcema. Može ekcem da se povuče i da ostane samo osetjiva koža koja zahteva nešto veću negu. Može da se kasnije razvije lokalizovani ekcem na rukama i stopalima ili u pregibima nakon iritansa. Može da se pogorša u pubertetu u vidu generalizovanog blagog ekcema. Može da se pogorša ili prvi put pojavi u trudnoći. Postoji manji procenat slučajeva težih kliničkih slika koji zahtevaju ozbiljniju terapiju. U svakom slučaju, pristup je individualan. Ono što treba da preduzmemo konkretnom terapijom je ublažavanje simptoma češanja, sekundarnih infekcija uz maksimalnu negu kože emolijentnim preparatima i odgovarajućim uljanim kupkama i sindetima.
5. Moja ćerkica od tri godine ima atopijski dermatitis. Najveći problem je češanje noću, napravila je rane po rukama, preko dana nekako uspemo da je kontrolišemo. Šta sve iz kolekcije La Roche-Posay bi trebalo da uzmemo da bi rezultati bili najbrži i najbolji?
Svrab kod dečijeg ekcema je najjači svrab u dermatologiji, dosta remeti san i kvalitet života deteta ali i roditelja. Češanjem dete pogoršava stanje na koži, povećava mogućnost sekundarnih infekcija (bakterijske, virusne ili gljivične) ali je i dosta nervozno što se odražava na dnevne i noćne aktivnosti. Tu veoma važnu ulogu imaju sirupi antihistaminici, koji dati u korektnoj dozi, značajno smanjuju svrab. Takođe je neophodno hidriranje kože odgovarajućim preparatima koji detetu prijaju (mazanje najmanje 2x dnevno pa i više puta kada su simptomi izraženiji). To je Lipikar Baume AP+ balsam ali pored nege treba uključiti obavezno i sindet Lipikar AP+ za kupanje, koji održava hidriranost kože 24h, deluje antiupalno i smanjuje svrab. Od skoro se pojavio Lipikar baume AP+ balsam u vidu stika, koji može da se nanosi na sve delove kože, čak i periokularno, svaki put kada dete oseti svrab. Nanošenjem, tretirana zona se neguje a i smanjuje se svrab.
6. Šta kada ništa ne pomaže u lečenju ekcema, osim kortikosteroida koji ostave bele fleke na koži deteta, a sve što je dobro za negu kože (proizvodi na bazi nevena i noćurka) samo naprave još veći problem? Rađen alergo test, ne postoji nikakva alergija.
Kortikosteroidi u vidu krema i masti su zlatni standard u terapiji atopskog dermatitisa. Pogrešan je stav i strah koji roditelji imaju prema ovim lekovima. Naravno ako se koriste na odgovarajući način i odgovarajući period. Preparate treba mazati po preporuci lekara. Mogu da se mažu i duži period, čak i dve ili tri nedelje, zavisno od regije koja se tretira. Obično se koriste 2x dnevno sa postepenim proređivanjem mazanja do isključivanja i pravljenja pauza između mazanja od minimu tri nedelje. Postoje i intermitentne terapije, koje podrazumevaju mazanje blažih kortikosteroida preparata 2x nedeljno u toku 1-2 meseca. Pored topikalnih kortikosteroida, primenjuju se i drugi imunomodulatori kao na primer tacrolimus ili pimecrolimus.
Od kortikosteroida ne ostaju bele fleke, već se bele fleke pretežno javljaju na suvoj atopskoj koži nakon neujednačenog sunčanja u letnjim periodima. To je tzv. Pityriasis alba i uz uporno hidriranje kože čak i preparatima sa ureom, potpuno se gube.
Negativni alergotestovi ne znače potpuno odsustvo neke preosetljivosti. Vremenom se ti testovi ponavljaju ili treba raditi specifičnije testove (specifični IgE iz krvi) sa većim panelom alergena. Sama osetljivost na navedene preparate je moguća, mada retka. Treba tragati za kremom koja će vašem detetu odgovarati. Verovatno postoji neka, možda ne na bazi noćurka ili nevena. Na primer Lipikar baume AP+ sadrži shea buter, glycerin, ulje kanole (vrsta uljane repice bogate omega 3 i omega 6 masnim kis), termalnu vodu.
7. Šta savetujete da se izbaci iz ishrane dok dete ima atopijski dermatitis? Mlečni proizvodi?
Ako nije dokazana alergija na hranu, ne preporučuju se eliminacione dijete kod dece sa dijagnostikovanim atopskim dermatitisom. Svakom detetu pristupiti individualno, ishrana treba da bude potpuno normalna ali pridržavati se saveta: izbegavati brzu hranu, nutritivno nekvalitetne namirnice (prerađevine, veštački sokovi, začini, aditivi), preporučuje se raznovrsna ishrana koja treba da se bazira na 20% namirnica kisele pH i 80% baznih namirnica. Izbaciti beli sećer, belo brašno, mesne prerađevine i kupovne sokove kao i gazirana pića. Previše slatke hrane, soli, zasićenih masnoća, koji povećavaju kiselost organizma što pogoduje nastanku ili pogoršanju ekcema.
8. Da li ekcem predstavlja neku vrstu “predznaka” za alergije, astmu…u kasnijem dobu?
Ako mislite na atopski dermatitis, koji je takođe jedna vrsta ekcema, to nije predznak već je to jedna od alergijskih bolesti. Može da bude samostalna ili kombinovana sa drugim alergijskim bolestima. Isto tako dete koje ima dijagnostikovanu astmu, ne mora da ima i atopski dermatitis.
9. Šta uraditi sa svrabom kože, preosetljivošću i pojavom urtikarije u periodu dojenja? Da li je reč o hormonskom dizbalansu nakon porođaja ili novostečenoj alergiji?
To može da obuhvati mnogo toga a može da bude samo novostečena alergijska reakcija na nešto od hrane, na koju bi osoba isto odreagovala i da ne doji dete. Malo je podataka a tako kompleksno pitanje. Možda je i disbalans u pitanju. Posavetovati se sa endokrinologom ili ginekologom. Svrab rešavati prvo hidriranjem kože i tuširanjem dermatokozmetičkim uljanim kupakama. Izbegavati mirišljave kupke i parfemisana mleka za telo. Ako je svarb izraženiji, javiti se lekaru. Poreklo i uzročnici urtikarije mogu da budu brojni, a jedan od njih je i stres. Treba izbegavati suplemente (vitamine). U svakom slučaju se treba obratiti lekaru, ili alergologu ili dermatologu.
10. Da li proizvodi La Roche-Posay brenda mogu dugoročno da se koriste, za tu namenu ili se mora praviti pauza. Mogu li kreme izazvati zavisnost?
Kreme za negu ne mogu da izazovu zavisnost. Verovatno vremenom treba menjati kreme, kako se osoba razvija i raste i kako se problem sa kožom menja. Preparati La Roche Posay mogu da se koriste dugi period, ako je u početku suvoća kože izraženija koristiti baš kreme za ekstra suvu kožu kao što je Lipikar AP+. Kasnije može da se nastavi običnim mlekom za telo La Roche Posay. U zimskim mesecima veća je potreba kože za bogatijom kremom a leti mazanje treba prorediti ili koristiti laganije kreme ili losione.
11. Koliko utiče upotreba praška i omekšivača za veš, od ishrane šta se ne preporučuje? I da li se može dobiti u bilo kojoj životnoj dobi?
Na tržištu je veliki broj preparata za pranje veša i omekšivača. Naravno da su oni različitog kvaliteta. Sve više je deterdženata na hipoalergisjkoj osnovi. Savet je koristiti pre tečne deterdžente i ako je veći problem kod deteta ili pacijenta, probati i sa izbacivanjem omekšivača iz upotrebe.
Što se tiče ishrane, rekli smo da ona treba da bude raznovrsna i da se izbegava brza hrana i nutritivno nekvalitetne namirnice (prerađevine, veštački sokovi, začini, aditivi). Ako se sumnja na alergiju, treba je i dokazati, alergološkim testovima. Ako se potvrdi, te namirnice izbegavati. Najviše se govori o osam namirnica koje najčešće izazivaju alergije: mleko, jaja, soja, jezgrasto voće, kikiriki, pšenica, riba i morski plodovi.
U 90% slučajeva početak simptoma atopskog dermatitisa je do pet godine a posle 20-te godine života samo 2% slučajeva. Znači, može da se javi u svakom uzrastu ali najčešće je u uzrastu do 6 meseci i veoma retko posle 20-te godine.
12. Na koji način se može sprečiti uporno vraćanje ekcema?
Potrebno je izbegavati iritanse i alergene koji mogu da pogoršaju ekcem. Neophodno je hidriranje kože svakodnevno, minimum 2x dnevno. Sa kremama se ne može preterati. Izbegavati duga tuširanja vrućom vodom, izbegavati mirišljave gelove, kupke i šampone koji dodatno isušuju kožu. Ukoliko se pogoršaju simptomi (svrab i upala), uvesti medikamente. Ako ima znakova infekcije, uključiti antibiotike.
Pravilni saveti treba pacijentu i porodici da olakšaju razumevanje problema, lakšu borbu sa istim i time da poboljšaju kvalitet života pacijenta i porodice.
13. Da li virus može biti okidač jer već koji put nakon bolesti imamo iziritiranu kožu uglavnom na torzu i da li nagla promena vremena može izazvati isti?
Virusne infekcije su najčešće okidač za vraćanje ekcema ili pogoršanje kao i ne reagovanje na dotadašnju terapiju. Naročito ako su bile praćene povišenom telesnom temperaturom.
Nagle promene vremena, kao stres, mogu da pogoršaju stanje na koži. Sve to treba imati u vidu, posebno čime se bolje razume problem ekcema i pozitivno se pristupa rešavanju.
14. Koliko kontakt sa kućnim ljubimcima (u pitanju su mačke) utiče na pogoršanje/poboljšanje stanja kože? Često čitam tekstove o pozitivnom uticaju životinja na imunitet dece, samim tim, pretpostavljam i na AD? Podrazumeva se da dete izbegava direktan kontakt ukoliko mu je koža oštećena češanjem.
Ukoliko je dokazano da dete ima alergiju na dlaku mačke ili psa, treba izbegavati kontakt. Ukoliko nije dokazana alergija, najnoviji stavovi su da dete što ranije treba da ostvaruje kontakt sa kućnim ljubimcima. Naravno, podrazumeva se da je to kućni ljubimac, redovno pregledan kod veterinara.
15. Šta sme trudnica da koristi od preparata u akutnoj fazi atopijskog dermatitisa (pretpostavljam da kortikosteroidi ne smeju)? U pitanju su šake, najviše dlanovi i koža između prstiju koja je veoma suva, puca, svrbi najviše noću i na kraju krvari usled pucanja? Preporuka iz njihove kolekcije. Da li majka još u periodu trudnoće na bilo koji način može da izbegne nastanak atopijskog dermatitisa kod bebe (ishrana, dodaci ishrani itd)?
Dosta zavisi u kom mesecu trudnoće je pacijentkinja. Čak i rane trudnoće ne isključuju primenu topikalnih kortikosteroidnih masti u određenom vremenskom periodu. Ukoliko je svarb intenzivniji, slobodnije se odlučujemo za uvođenje antihistaminika u drugom trimestru trudnoće. Naravno da se uz lekove obavezno koriste kreme za negu, naročito su dobre i preporučuju se kreme za negu ruku. Ukoliko je jača iritacija, može da se proba i sa Cicaplast baume B5 kremom, za negu iritirane kože.
Najnoviji stavovi su da majka u trudnoći treba normalno da se hrani i da nije dokazano da dijetama može da spreči pojavu alergije kod deteta.
16. Koja je verovatnoća da i drugo dete nasledi od majke atopijski dermatitis? Otac nije atopičar.
Ako je jedan od roditelja atopičar, postoji 50% mogućnost da dete nasledi atopsku konstituciju. Naročito je to izraženije ako je majka atopičar a naročito ukoliko je u detinjstvu imala baš atopski dermatitis. Drugo dete ne mora da nasledi od majke atopski dermatitis, možda sklonost, ali to ne znači da će razviti neku alergijsku bolest. Dešava se najčešće da drugo dete nema simptome neke od alergijskih bolesti
17. Šta je najbolja nega kada su se već pojavile ranice od češanja po rukama deteta?
Ako dete ima ranice od češanja, moramo da rešimo prvo svrab. Da se više ne češe. A to se postiže antihistaminicima u vidu sirupa ili tableta. Potrebno je nekoliko dana mazati kožu sa ranicama antibiotskom mašću pa postepeno uvoditi topikalni kortikosteroid uz kremu za negu, koliko lekar preporuči ili samo kremu za negu ali je mazati više puta dnevno, što više hidrirati kožu. I u zimskim mesecima, kada deca često operu ruke i sa mokrim rukama izlaze na hladan vazduh, pa su promene još izraženije, intenzivirati negu uz obavezno nošenje rukavica.
18. Postoji li preparat koji deca mogu sama da koriste?
Dete treba motivisati da se maže i da to vremenom postane rutina. Da se dete samo maže i neguje kožu, naravno u skladu sa uzrastom deteta. I kod nas se od nedavno pojavio preparat Lipikar baume AP+ u vidu stika, koji dete može samo da koristi. Pakovanje je malo, zgodno je da se nosi, u jakni ili džepu, i kada koža zasvrbi ili zateže, dete može samo da se namaže više puta. Preparat može da se nanosi i na lice i oko očiju, zone koje su često suve i osetljive na razne preparate.
19. Kako prepoznati prve simptome atopijskog dermatitisa i da li se atopijski dermatitis smatra ozbiljnim problemom kože?
Obično se javlja crvenilo i suvoća kože obraza. Potom se širi na pregibe vrata i ekstremiteta. Koža je suva, osetljiva. Često je pošteđen vrh nosa i zona neposredno oko usta. Donji kapci mogu biti naborani (Danni Morganovi nabori). Postoji svrab. Može biti osetljiva pelenska zona. Može početi i kao izražen ekcem koji zahvata čtavu kožu.
Atopski dermatitis je hronično oboljenje, sa fazama poboljšanja i pogoršanja. Javlja se rano i ne može da se izleči. Sa svim ovim informacijama roditelj pomišlja da je problem ozbiljan. Međutim, sa pravom dijagnozom, savetima, pravovremenim lečenjem kada je u fazi pogoršanja i negom kada je u mirnoj fazi, problem može na pravi način da se prevaziđe i da se značajno poboljša kvalitet života deteta i roditelja.
20. Koja je razlika između atopijskog dermatitisa i ekcema?
Atopijski dermatitis ili dečiji ekcem pripada širokoj grupi ekcema čiji uzroci sa druge strane mogu da budu veoma raznovrsni (iritantni, alergijski, suvi, kontaktni, profesionalni itd).
Pogledajte ceo razgovor sa doktorkom, saznaje još važnih stvari o dermatitisu i upoznajte se sa iskustvima drugih mama: