Dovoljno sna za bolji uspeh u školi

3min
Školski uspeh ima veze sa samopouzdanjem deteta, izborom fakulteta, poslom, finansijkim uspehom a utiče i na izbor partnera. Roditelji daju sve od sebe da deci pomognu da budu dobra u školi ali...

Školski uspeh ima veze sa samopouzdanjem deteta, izborom fakulteta, poslom, finansijkim uspehom a utiče i na izbor partnera. Roditelji daju sve od sebe da deci pomognu da budu dobra u školi ali često previde najjednostavniju stvar koja ima veliki uticaj na školski uspeh – dovoljna količina sna. Školska deca spavaju mnogo manje nego što roditelji misle a to vodi do nervoze, lošeg raspoloženja, glavobolja, slabijih ocena i problema koncentracije u školi.

 

Evo kako na jednostavan način možete da pomognete vašem detetu da popravi svoj školski uspeh.

Uspostavite raspored odlaska u krevet

Obratite pažnju na to koliko je sna potrebno vašem detetu i u skladu sa tim odredite tačnu satnicu odlaska u krevet. I pridržavajte je se! Pedijatri naglašavaju da roditelji koji ne insistiraju na redovnom odlasku u krevet imaju decu sa više problema sa spavanjem.

 

Slika: ransomtech/flickr.com.

<===End of Page===>

Odvojite vreme za opuštanje

Deca su toliko opterećena različitim obavezama da im je teško da se opuste istog trenutka kada ugase svetlo. Ako je vašem detetu potrebno vreme za opuštanje, ubacite ga u raspored.

Svi oni “staromodni” rituali (topla kupka ili tuširanje, pisanje dnevnika, čitanje, čaša toplog mleka i sl.) stvarno pomažu telu da se opusti i pripremi za dobar san. Otkrijte šta je ono što deluje kod vašeg deteta i onda ponavljajte isti ritual svakoga dana da mu pomognete da se opusti.

 

Slika: sean dreilinger/flickr.com.

<===End of Page===>

Uskladite biološki časovnik vašeg deteta sa njegovim rasporedom

Uskladite raspored spavanja tokom vikenda (i raspusta) sa nedeljnim rasporedom. Kada se menjaju satnica ili raspored za sat vremena postepeno menjajte rutinu kako biste pomogli vašem detetu da se prilagodi. Ali imajte na umu da ovaj proces može da traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja.

 

Slika: Monroes Dragonfly/flickr.com.

<===End of Page===>

Počnite ranije pripremu za krevet

Proces pripremanja za odlazak u krevet možete započeti bar 20 do 30 minuta ranije nego obično. Većoj deci ćete lako objasniti ovo pomeranje ali onoj mlađoj je bolje da ilustrujete ceo proces. Zakačite na zid mali poster koji oslikava kompletnu rutinu: večeru, kupanje, oblačenje pidžame, pranje zuba, priču za laku noć, poljubac i sl. Pridržavajte se ove rutine svake večeri dok ne postane navika.

 

Slika: Olivier B/flickr.com.

<===End of Page===>

Pretresite raspored

Ako je dete starije, razgovarajte sa njim o stvarima koje “kradu san” i detaljno preispitajte kako izgleda odlazak u krevet. Pitajte ga koliko sati misli da mu je potrebno da bi se osećalo odmorno i pronađite zajedno načine da tu “normu” ispuni svake večeri.

 

Slika: jessica zee/flickr.com.

<===End of Page===>

Isključite blješteće slike

REM faza je pod direktim uticajem blještećih slika koje dolaze sa komjutera, tableta, igrica i televizije pa insistirajte na tome da ih dete isključi najkasnije pola sata pred spavanje. Objasnite mu da treba sve da isključi jer ovi uređaju naš mozak održavaju budnim.

 

Slika: pgcummings/flickr.com.

<===End of Page===>

Pazite na unos kofeina

Kofein je prirodni psihostimulans. Previše visok unos kofeina kod dece ima veoma negativan uticaj na normalan san tokom noći ali i na njihovo ponašanje tokom dana. Neke studije ga povezuju i sa hiperaktivnošću. Mala deca najviše kofeina unesu putem gaziranih napitaka, tople čokolade, ledenog čaja, kakao napitaka i čaja. Mladi ovim izvorima sve više dodaju energetska pića. Izbacite ih iz upotrebe u popodnevnim i večernjim časovima i naučite dete da bude umereno.

 

Više u tekstu Oprezno sa sakrivenim kofeinom.

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *