Mnogi roditelji su zabrinuti za bezbednost svoje dece u saobraćaju. Najefikasniji način da pobedite ovu brigu je edukacija dece o njihovoj ulozi u saobraćaju, o bezbednom kretanju i poštovanju propisa, ali pre svega, o potrebi da budu oprezni. Takođe ne zaboravite da edukujete i sebe! Kako se ponašate u saobraćaju? Da li pretrčavate na crveno? Da li prelazite ulicu van pešačkog prelaza? A kada ste vozač? Da li to sve isto radite i kada su deca sa vama?
U saradnji sa Delta Generali osiguranjem spremili smo kratak podsetnik koji se jednako primenjuje na sve učesnike u saobraćaju bez obzira na godine.
Podsetnik za najmlađe učesnike u saobraćaju
Obzirom da deca mlađa od 12 godina slabo procenjuju udaljenost automobila, imaju mnogo slabiju pažnju u poređenju sa odraslima i sužen periferni vid, te teško ocenjuju pravac iz kojeg dolazi zvuk, ne čudi zabrinutost roditelja za njihovu bezbednost na putu do škole i kuće. Znajući sve ovo, najbolje što roditelj može da uradi je da ponavlja detetu „Pravila ponašanja na ulici“ koja će pomoći da se i ono samo izgradi osećaj sigurnosti jer ume da se ponaša na bezbedan način.
- Hodaj samo trotoarom ili stazom za pešake. Ako u nekoj ulici nema trotoara, hodaj levom stranom, u susret vozilima da vidiš automobil koji ti se približava.
- Kada ideš negde zajedno sa drugarima, hodajte obavezno strazom za pešake ili jedan za drugim ako je nema.
- Ulicu prelazi samo na pešačkom prelazu (zebri ili semaforu).
- Pre prelaska ulice pogledj prvo levo, pa desno, tek ako nema vozila ili su veoma daleko možeš da staneš na kolovoz. Ulicu prelazi oprezno, ne trčeći ni previše sporo.
- Kad izađeš iz autobusa, sačekaj da on ode, pa tek onda pređi ulicu. Nema istrčavanja na ulicu iza autobusa!
- Bicikl vozi samo na stazama za bicikliste i to sa obe ruke na volanu. Nema egzibicija ni pokazivanja veština osim ako ste izva centra garad i tu je neka odrasla osoba.
- Kada je kiša ili magla, budi još oprezniji u saobraćaju.
- Kada se voziš u automobilu, sedi na zadnjem sedištu i obavezno veži pojas. na prednjem sedištu smeju da sede deca sa više od 12. godina.
- Nemoj da ometaš vozača u vožnji tako što provlačiš glavu između sedišta. I kroz prozore sa strane se odlično vidi kuda se krećete.
- Budi primer bezbednosti – slobodno opomeni roditelje ako oni zaborave da vežu pojas.
Podsetnik za vozače
Sigurno ste kao vozač i roditelj svesni svoje odgovornosti u saobraćaju i van njega, ali nije na odmet ponoviti nekoliko osnovnih „Pravila ponašanja za vozače“, posebno kad se radi o brizi o najmlađim učesnicima u saobraćaju.
- Kada se približavate pešačkom prelazu obavezno usporite i zaustavite se da propustite pešake.
- Obavezno se zaustavite iza vozila za prevoz dece kada deca ulaze ili izlaze iz njega i nikad ne pretičite to vozilo dok stoji u stanici. Isto pravilo važi i za svaki autobus koji stoji na stanici.
- Dete mlađe od 12 godina nikad ne vozitena prednjem sedištu automobila, na motorz uku triciklu. decu do tri godine obavezno smestite u bezbednosno sedište.
- Vožnju prilagodite vremenskim uslovima i karakteru prostora kroz koji prolazite, posebno pažljivo vozeći u blizini škola, vrtića i parkova.
- Izbegavajte vožnju u umornom, alkoholisanom stanju ili pod dejstvom lekova koji utiču na psihomotorne sposobnosti.
- Redovno proveravajte tehničku ispravnost svog automobila.
Na kraju, nastojte da ne preplašite dete već mu pomognete da stvori sliku o svojoj ulozi na ulici i dobre navike koje će mu obezbediti sigurnost na putu. Ne brinite ako se ponekad osećate kao papagaj koji ponavlja pravila ponašanja kao pesmicu, ali isto tako budite svesni da dete učite i sopstvenim primerom. Setite se toga kad u žurbi pomislite da pretrčite ulicu van pešačkog prelaza ili pre nego što se uključi zeleno svetlo za pešake jer pogrešna praksa može da poništi sav efekat lekcija koje pokušavate da naučite decu.
Jabuka ili limun?
Da sigurnost dece u saobraćaju nije briga samo roditelja, već pitanje na kome treba da radi celo društvo pokazuje i zanimljiva i uspešna akcija osiguravajuće kuće Delta Generali pod nazivom „Jabuka ili limun“.
Generalna ocena je da ova akcija i njoj slične imaju izuzetan značaj jer bude svest svih učesnika u saobraćaju o značaju poštovanja propisa i pažnji.
Tokom ove akcije školarci se upoznaju sa osnovnim pravilima ponašanja i uče kako da bezbedno učestvuju u saobraćaju. Pored edukativnog tu je i praktičan deo tokom kog su đaci u prilici i da odigraju ulogu saobraćajnog policajca u društvu pravih čuvara reda u saobraćaju.
Saobraćajci tokom rutinske kontrole zaustavljaju vozače, a deca im na osnovu njihovog ponašanja u saobraćaju dodeljuju:
- jabuku kao nagradu za bezbednu vožnju ili
- limun kao opomenu da treba da obrate više pažnje na svoje ponašanje u saobraćaju.
Saobraćajne patrole u okviru projekta „jabuka ili limun“ već četvrtu godinu za redom paze na naše ulice, a ohrabrujući je podatak da se kako projekat odmiče na ulicama deli više jabuka, naspram prve akcije kada su limunovi na žalost dominirali u saobraćaju.
„Strašno žurim, zato nisam vezao pojas“, „Ovo mi je najlepša kazna do sada“ i „Mogu li da se vratim, da me zaustavite ponovo, ne mogu da donesem kući limun, kritikovaće me deca“, neke su od rekcija vozača koji su pokazali da cene edukaciju i poziv na odgovornost u saobraćaju jednako koliko i najmlađi. Đaci su sa druge strane imali i nedoumice da li da vozaču koji je napravio prekršaj jer žuri na porođaj svoje žene daju i jabuku pored limuna jer bebi i mami trebaju vitamini.
Jabuke i limunove za vozače Delta Generali je spremila i ove godine, uz svesrdnu pomoć učenika 61 osnovne škole u 51 gradu. Ne iznenadite se zato ako vas između 12. i 16. septembra zaustavi ova “edukativna patrola” i plastično vam objasni koje greške pravite u saobraćaju ili vas pohvali za pažnju prema ostalim akterima na ulicama. Ove godine, u akciju se uključuju i mališani iz 4 škole za decu sa posebnim potrebama dajući svoj doprinos edukaciji svih nas.
Koja je najvažnija lekcija koju ste vi dali svom školarcu vezano za put do škole i nazad? Da li mislite da vi kao vozač zaslužujete jabuku ili limun?