Organizovana i sređena kuća je san mnogih a mi vam donosimo korisne, praktične i proverene savete kako to i da postignete. Ako se pitate da li je to uopšte moguće u porodicama sa decom (i to i više komada), odgovor je DA! Osećaj da ste zatrpani različitim stvarima koje počinju da guše sve vas, i roditelje i decu, je odličan znak da treba da se osmelite, primenite ove realne savete i “odgušite” svoj dom. Savete smo preuzeli od Japanskog eksperta za organizaciju kuće, gurua za uređenost – Mari Kondo. Evo kako to funkcioniše:
Osnovni princip
Osnovni princip kog se UVEK treba držati jeste da svaku stvar, pojedinačno, uzmete u ruke, dobro je osmotrite i zapitate se da li vas čini srećnom, tj. da li vam je korisna?
Na primer, u toku sređivanja garderobe, ostavite sve ono što volite da nosite, što vam je udobno, odgovarajuće je veličine i sl. – to vam prija i čini vas srećnom. Naravno, ostavite i one haljine ili svečanije stvari koje ne nosite toliko često, jer su to stvari za posebne prilike. Ali, NIKAKO ne ostavljajte stvari koje su flekave, male, velike, uske, široke, istegljene i sl. (pa ni ”za po kući”), jer će se tako stvari ponovo nagomilati, provlačiti po kući i uništiti sav prethodno uloženi trud da se sve raskloni i da sve što ostane bude funkcionalno.
Slika: beverlybrown.com
Gde početi?
Neophodno je srediti sve prostorije odjednom, ne jednu po jednu, ali po određenom redosledu – uvek počnite sa odećom, zatim sredite knjige i dokumenta, a zatim taj princip primenite na sve kategorije stvari. Za sam kraj ostavite sentimentalne stvari. To naravno može da traje par dana, ali pokušajte da se fokusirate i da završite što pre. Ako budete sređivali prostoriju po prostoriju, Mari tvrdi da ćete ceo život provesti sređujući.
Slika: charlie-juliet.com
Šta zadržati?
Prilikom sređivanja, sortirajte stvari tako da ostavite samo ono što vam je neophodno, a sve ostalo odvojite za poklanjanje, prodaju ili bacanje.
Ali, kako doneti odluku šta zadržati a šta ne? Vodite se osnovnim principom Mari Kondo – zadržite ISKLJUČIVO stvari koje su vam stvarno neophodne ili vas i vašu decu čine srećnim.
Stvari koje su u dobrom stanju, možete da oglasite na sajtu KupujemProdajem.rs i tako zaradite novac za nešto sto vam je potrebno. Šta god možete poklonite rođacima ili deci u nekom od domova za nezbrinutu decu, a ono što stvarno nije ni za šta, jednostavno bacite. Kada odvajate stvari za poklanjanje ili prodaju razmišljajte i o tome kako će ta stvar usrećiti neku drugi osobu, jer vas više ne raduje i ne koristi vam. A vi se okružite stvarima koje volite, koje koristite i koje vas usrećuju.
Slika: incorporatedny.com
Ko odlučuje šta zadržati?
Sređivanje kuće treba da bude zajednički proces za celu porodicu, ali svaka osoba treba da je odgovorna za donošenje odluke o sopstvenim stvarima. Roditelji treba da raspreme i sortiraju svoje stvari i time daju primer deci. Decu treba naučiti da poklanjaju i objasniti im kako će taj gest nekog stvarno usrećiti. Roditelji naravno mogu da pomognu deci u odlukama ali sve odluke treba da su na dobrovoljnoj bazi da efekat ne bi bio negativan.
Slika: popsugar.com
Šta sa dečijim projektima, radovima i crtežima?
Deci treba dozvoliti da zadrže sve svoje radove na koje su ponosni, koje su crtali sa nekim ciljem, pravili sa drugarima ili ako te predmete prati priča koja u njima budi pozitivna osećanja. Ona sama treba da odluče šta žele da zadrže bez obzira šta misle ostali ukućani. Roditelji treba da predlože način selekcije i da osmisle kako će te odabrane radove izložiti.
Slika: www.popsugar.com
Podstičite dečiju kreativnost
Sortirajte i složite bojice, flomastere, sav materijal za crtanje i kreativne radove, zajedno. Tako pokazujete deci na koji način treba da sortiraju stvari. Deca će se brže snalaziti kada su stvari složene, brže će otpočinjati projekte i biće ohrabrena da to čine češće. Podstičete ih da to rado cine i uživaju.
Slika: modernparentsmessykids.com
Snalaženje po kući
Jako je važno da se u celoj kuci zna šta gde stoji. Ne treba gubiti vreme razmišljajući i tragajući za nečim, jer to može da bude bilo gde.
Pokušajte da napravite logičan raspored stvari i toga se svi u kući pridržavajte. Slične stvari držite na istim mestima i uvek nakon korišćenja vraćajte na isto mesto.
Slika: nytimes.com
Kako i decu naterati da se pridržavaju pravila u svom prostoru?
Potrudite se da decu ubedite da određene stvari drže samo na dogovorenom mestu. Ipak, ukoliko imaju neku posebnu igračku (ili dve – tri) nađite im posebno mesto i neka uvek tu stoje, a ne sa svim ostalim igračkama.
Slika: incorporatedny.com
Kako sortirati garderobu?
Kada počnete sa sređivanjem, prvo treba srediti garderobu, pošto je to svima najveći problem. Kako to uraditi?
Izvadite svu garderobu i napravite jednu gomilu sa koje ćete uzimati stvar po stvar i odlučiti šta ostavljate. Odvojite stvari koje vam zaista trebaju, koje nosite, koje su vam omiljene, u kojima se dobro osećate, a sve ostalo poklonite, prodajte ili bacite. Ne zadržavajte stvari po principu “možda mi zatreba” ili da vam se nađe “za po kući”, jer tako ponovo gomilate stvari koje nećete nositi.
Odredite tačno mesto gde šta stoji i tu uvek držite košulje, džempere, majice, pantalone i sl. Složite garderobu tako da je uvek pregledno složena i na dohvat ruke. Kako da slažete garderobu po principu Mari Kondo pogledajte u ovom videu.
Sortiranje knjiga i dokumenata
Knjige sortirajte tako sto ćete ostaviti samo one kojima se često vraćate, koje su neiscrpan izvor zadovoljstva i informacija. Pored toga, trudite se da uvek imate mesta za nove knjige i nova saznanja. Knjige koje ste davno kupili a niste ni pročitali, poklonite jer su šanse da ćete ih ikad pročitati jako male, a njihovim poklanjanjem oslobađate mesto za nove koje ćete pažljivo odabrati i samim tim i pročitati. Dokumenta pregledajte i ostavite samo ugovore, polise i dokumenta od važnosti. Sva uputstva, račune kojima je istekao rok za reklamaciju, istekle garancije i slično, bacite. Slika: erikabrechtel.com
Evo kako izgleda sređivanje jedne ozbiljne količine knjiga (LINK za video)
Sentimentalne stvari
Sve što vas čini srećnim, budi lepe uspomene, sećanja na lepe trenutke i slično treba zadržati, ali ipak treba biti selektivan. Ne ostavljajte baš svaku sitnicu, ostavite samo najdraže uspomene. Rasklanjanje ovih stvari ide najsporije i to treba ostaviti za kraj. Slika: countryliving.com
Ceo film o jednom sređivanju, početku principa Mari Kondo i njene praktične savete pogledajte u videu na linku: youtube.com