Deca imaju razne želje što se tiče uređenja njihovih soba, ali činjenica je da kada jedno dete krene u školu, prioriteti se menjaju, čak i kada je uređenje prostora u pitanju.
Takođe, nemaju svi iste mogućnosti da ispune i srede taj prostor. Ipak, bez obzira kolika je kvadratura dečije sobe, postoje nekoliko stvari na koje treba obratiti pažnju, a koje vam predstavljamo u nastavku:
1. Svetlost
Ovo je jedna od najvažnijih stavki. Kakvu god sobu imali, najbolje je da radni sto bude blizu izvora svetlosti. Podeljeno je mišljenje oko toga sa koje strane treba da dolazi svetlost. Neki smatraju da je idealno da prozor bude sa strane, dok neki da je dobro da prozor bude ispred radnog stola.
Svetlost je jedan od najvažnijih elemenata u sobi jednog đaka
source: @kidsroom.design;
2. Čist prostor
Kada kažemo čist ne mislimo samo na prašinu, već i na to da je bolje da ima što manje nepotrebnih predmeta. Stručna lica kažu da đak koji u sobi ima pregršt predmeta, igračaka, previše šarenila oko sebe, ima problema sa koncentracijom, a to naravno utiče na njegovu sposobnost da savlada gradivo. Arhitekti i psiholozi predlažu da prostor bude minimalistički, ali ne i prazan, jer je to druga krajnost. Sklonite sitnice koje im više nisu preko potrebne i stavite one stvari koje će im biti od koristi tokom učenja.
Prenatrpan prostor nije dobar za fokus đaka
source: @kidsroom.design;
3. Nameštaj
Možda ste mislili da je veći sto ili radna površina bolji izbor, ali istina je da su manji radni stolovi bolji. Kupite radni sto koji ima taman onoliko prostora koliko je detetu potrebno da napiše svoj zadatak, stavi knjige, boji, kažu stručnjaci. Takođe, još važnije od stola je stolica. To je nešto u šta vredi investirati ukoliko imate mogućnosti za to, jer će ta stolica biti jako važna za razvoj kičme vašeg deteta. Takođe, pazite da radni sto ne bude ni previše nizak ili visok, pa da izazove deformitet kod deteta. Isto tako, fino je da u sobi ima više polica, fioka i prostora gde se mogu poređati knjige, ali i ostali predmeti koji će sobi dati toplinu i lični pečat deteta.
Stolica mora biti udobna, a radni sto na pravoj visini
source: @kidsroom.design; @me_hogar__deco;
4. Boje
Pored toga što je dobro da prostor bude svetao i čist, dobro je da se ubaci i po koja boja. Ne mora biti zid u pitanju, već i neki detalji. Već smo pisali o tome koja boja kako može uticati na dete, ali sada skrećemo pažnju na to da sterilan ili dosadan prostor nije dobar za motivaciju deteta. Dečija soba treba da bude što prijatnija i njemu što lepša, da bi htelo da provodi vreme tamo i tokom procesa učenja. Tako, na primer, kutije za skladišanje bojica i flomastera mogu biti u nekoj boji. Ili police na kojima stoje udžbenici. Ili čak krevet i posteljina mogu biti zanimljivog printa ili u nekoj omiljenoj boji koja će privući pažnju, ne mora se to nužno odnositi samo na prostor za učenje.
Ogranizacija sobe školarca
source: @villajonnellinen; @villajonnellinen;
5. Kreativni kutak
Ne sme se zaboraviti kreativnost deteta. Kada se nekada umori od učenja ili čitanja, dobro je da ima kreativni ugao. Pored toga, on može i pomoći tokom procesa učenja. Na primer, jedan zid možete ofarbati tako da on postane tabla na kojoj će dete crtati i pisati. Možete zalepiti zanimljive tapete koje će ga podstaći na razmišljanje i kreativnost.
Neka prostor podstiče kreativnost
source: @kidsroom.design;
6. Organizacija stvari
Ovo može da bude vaš zajednički projekat. Ne samo što ćete se zabavljati, već ćete detetu staviti na znanje da mora sakupljati svoje stvari i održavati prostor urednim. Tako, možete zajedno ukrasiti kutije u kojima stoje recimo knjige, pribor za likovno ili neke stare igračke. Možete postaviti konopac na koji će dete moći da okači svoje crteže ili slike koje će mu pomoći da nešto lakše nauči, a na taj način neće stvarati nered. Kupite tablu od plute na kojoj ćete zakačiti raspored časova, podsetnike, zadatke, da ih ne bi đak zaboravio, a ujedno ćete osloboditi prostor od papirića i hartija. Kupite zajedno cveće o kome će se dete brinuti ili ulepšajte predmete za olovke, lenjire i sl.
ogranizacija sobe školarca 11
source: @liberateyourplace; @josephinedige;
7. Personalizacija
Upravo nas ovo dovodi do važnosti personalizacije. Upravo će to “dopuštanje” detetu da uredi svoj ćošak, da prikaže svoju kreativnost i tako izrazi sebe, pomoći detetu da više zavoli prostor u kome uči, a ujedno mu razvija osećaj pripadnosti, donošenja odluke, prikazivanje sebe i svog rada.
pustite da dete učestvuje u uređenju prostora
source: @chelseyblifestyle; @ikonickkids;
Za kraj, čak i da vaše dete nema klasičnu dečiju sobu i mora da uči u dnevnom boravku ili trpezariji, neki od ovih saveta su primenljivi čak i tada.
Evo još par primera za inspiraciju:
source: @villajonnellinen; @villajonnellinen
source: @kidsroom.design;
source: @kidsroom.design @kidsroom.design;
source: @kidsroom.design;