Šta je grafomotorika?
Grafomotorika je sposobnost pisanja i zato se o njoj puno govori u predškolskom periodu, kao i tokom prvog razreda. Jedan od važnih preduslova za razvoj grafomotorike je razvijena fina motorika šake. Fina motorika šake počinje da se razvija kod deteta kada je još beba i kada počinje da uzima predmete i dodiruje različite površine. Istraživanja su pokazala da su razvoj fine motorike i govora usko povezani. Pravilan izgovor slova je takođe povezan sa pravilnim pisanjem. Kod deteta koje polazi u školu razvijena fina motorika šake podrazumeva da su šaka i prsti dovoljno fleksibilni kako bi dete moglo pravilno da drži olovku (vrhovima prstiju: kažiprstom, palcem i srednjim prstom) i precizno piše.
Iz iskustva…
Iz učionice prvaka, kao učitelj, mogu da kažem da je kod značajnog broja učenika fina motorika nedovoljno razvijena. Teško im je da pravilno drže olovku, da koriste gumicu, da seckaju makazama, lepe papiriće, rade sa različitim materijalima, vezuju pertle, kao i da zakopčaju ili otkopčaju nešto. Kao pedagog, prilikom testiranja za polazak u prvi razred, i Marija je primetila da se broj dece spremne za školu, sa nedovoljno razvijenom motorikom, koncentracijom i logopedskim problemima povećava. Često se pogrešno misli da nedovoljno razvijena fina motorika može učeniku da oteža samo pisanje. Međutim, na svakom školskom času dete dobija zadatke koji zahtevaju primenu različitih sposobnosti i veština. Tako im i osnovne školske obaveze postaju teške, a oni postaju demotivisani i to utiče na njihov odnos prema školi.
Mnogo je razloga koji utiču na porast broja dece sa nedovoljno razvijenom grafomotorikom. Jedan od razloga je i razvoj informacione tehnologije koji donosi mnogo novih i zanimljivih sadržaja korisnih za decu, ali preterana upotreba kompjutera, smart telefona, tablet računara, utiče na to da je dete manje fizički aktivno. Dugo igranje igrica, bojenje, slaganje slagalica i to sve na računaru ili telefonu, dovodi do toga da dete sve to radi jednim klikom i nema potrebu da se kreće, trči, hvata loptu, slaže slagalicu, pravi kule i gradove od kockica, kolače od blata i na taj način razvija finu motoriku. Dete sve manje vežba pokrete ruku, šake, prstiju i njihovu koordinaciju pri crtanju, pisanju i modelovanju.
Kako da vežbamo grafomotoriku?
Motoričke sposobnosti najbolje je razvijati kroz igru, pa i grafomotoriku. Kako bi dete što više razvilo prste može da modeluje, tj. da se igra plastelinom, glinom, blatom ili testom. Kada se u kući nešto mesi, detetu možete dati komad testa da se igra sa njim i pravi različite oblike. Igrajući se dete vežba grafomotoriku, a vreme provedeno zajedno je neprocenjivo. Kada počne da piše slova i brojeva u školi, da biste motivisali dete i pomogli mu da što lakše savlada tehniku pisanja možete na tanjir ili neku tacnu sipati kukuruzno brašno i dati detetu da prstima piše slova i brojeve koje je učilo u školi. Dete će na zanimljiv način uvežbati pisanje određenog slova i nakon toga će mu biti lakše da uradi domaći zadatak u svesci. Mnogo je načina da se vežba grafomotorika tokom prvog razreda, ovo su samo neke ideje.
Na osnovu našeg iskustva, izabrale smo da na našim radionicama „Od igre do škole“ za đake prvake vežbamo koncentraciju, grafomotoričke, motoričke sposobnosti dece i njihovo razumevanje odnosa u prostoru i vremenu kroz igru. Ukoliko je Vaša dete đak prvak može da se pridruži našim radionicama.
Autori: Marija Stanojević, dipl.pedagog i sistemski porodični psihoterapeut i Snežana Dragičević, profesor razredne nastave
Kontakt: 064/23 89 115 i 063/ 43 60 62
Mejl: edukacijazadecuiroditelje@gmail.com
www.facebook.com/edukacijazadecuiroditelje