Svaka žena bi volela zdravu i lepu kožu i upravo su nam iz tog razloga ormarići u kupatilu puni raznih hranljivih krema. Ovog puta preporučujemo vam da pri odlasku u parfimeriju ili nakon posete kozmetičaru svratite i do samoposluge gde možete naći namirnice koje će vam pomoći da izgradite i očuvate zdravu kožu.
Evo spiska najvažnijih namirnica koje su mogu naći i u našim prodavnicama kao i predlozi za serviranje.
Kliknite na naslove za ceo tekst.
[hiddencontent title=’Seme lana’]
Ovo je dobar izvor omega masnih kiselina, naročito za vegetarijance ili ljude koji ne vole ribu. Omega 3 masne kiseline su odgovorne za obnovu i vlažnost kože i pomažu u izgradnji elastičnih ćelijskih membrana.
Savet: Mlevenje semena lana oslobađa njegovu hranljivu snagu jer vaše telo ne može da svari celo seme.
Probajte da potražite u svojoj prodavnici cerealije od semena lana i dodajte ih uobičajenim pahuljicama i jogurtu.
Drugi izvori omega masnih kiselina: uljana repica, losos, sojino ulje i orasi.[/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Mango’]
Sladak i ukusan, mango je odličan izvor beta karotena, koji se u telu pretvara u vitamin A.
Ovaj vitamin je neophodan za održavanje zdrave kože kao i za obnavljanje kože – manjak Vitamina A čini kožu suvom i perutavom. Vitamin A smanjuje i crvenilo kože.
Savet: Da biste kupili zreo mango, fokusirajte se na dodir pre nego na boju. Birajte voće koje je pomalo mekano na dodir.
Probajte da poboljšate ukus svežeg manga dodajući mu malo soli, limunovog soka ili mlevenu ljutu papričicu.
Možete da napravite i mango smoothie tako što ćete u blenderu izmiksati iseckani ohlađeni mango, 1 bananu, pola čaše jogurta, 1 čašu soka od pomorandže i nekoliko kockica leda.
Drugi izvori beta karotena: šargarepa, bundeva, krompir, kajsija.
[/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Sok od pomorandže’]
Sok od pomorandže je bogat vitamonom C, oksidantom koji štiti DNK u ćelijama tako što neutrališe slobodne radikale, atome koji oštećuju ćelije i ubrzavaju starenje i obolevanje. Takođe može da pomogne boljem izgledu kože. Vitamin C je neophodan za proizvodnju kolagena koji deluje preventivno protiv starenja i stvaranja bora na koži.
Savet: Održavajte zdravima kosti kao i kožu birajući sok od pomorandže obogaćen kalcijumom i vitaminom D.
Probajte da: napravite kremasti šejk miksujući u blenderu čašu soka od pomorandže sa nemasnim jogurtom od vanile, ledom, trunkom vanile i malo meda.
Drugi izvori vitamina C: paprika, brokoli, grejpfrut, jagoda. [/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Badem’]
Smažite šaku badema i dobićete zdravu dozu vitamina E, oksidanta koji pomaže zaštiti ćelija kože od lošeg uticaja ultraviolentnih zraka. Vitamin E pomaže formiranju mišića i tkiva koji sprečavaju prevremeno starenje kože i štiti kožu od sušenja.
Savet: Koštunjavo voće ima mnogo kalorija, ali čak i mala količina ima veliki učinak: tridesetak grama (oko 25 badema) obezbeđuje skoro polovinu preporučene dnevne doze vitamina E.
Probajte da pospete seckane bademe preko vaše omiljene salate.
Drugi izvori vitamina E: suncokretovo seme i ulje, lešnik, kikiriki.[/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Piletina’]
Piletina sadrži dva hranljiva sastojka neophodna za zdravu kožu, cink i proteine. Cink pomaže održavanju zdrave kože, zarastanju rana i smanjivanju crvenila, dok proteini održavaju kožu svežom. Ako se dnevno ne konzumira dovoljno proteina koža može da postane mlitava i opuštena. Isto tako, telu su potrebne i amino kiseline iz proteina za stvaranje kolagena koji daje nove, sveže, ćelije kože.
Savet: Skinite kožicu sa piletine i time smanjite kalorije i zasićene masti.
Probajte da kratko propržite pileće belo meso iseckano na kvadratiće, zatim dodate usitnjeni luk i šargarepu. Na kraju, kada je sve mekano dodajte kašičicu žutog karija i sok od pola limuna. Poslužite uz pirinač.
Drugi izvori proteina i cinka: govedina, rakovi, svinjetina.[/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Sos od paradajza’]
Sok od paradajza je glavni izvor likopena. Ovaj antioksidant pomaže koži da se sama štiti od ultraviolentnog zračenja. Jedna studija je pokazala da su ljudi koji su jeli 5 supenih kašika paradajz pirea svaki dan tokom 12 nedelja, imali 33% veću zaštitu od opekotina od sunca od onih koji nisu. Imajte to u vidu kada se budete pripremali za boravak u planinama gde je sunce veoma jako, ali ne zaboravite i zaštitni faktor.
Savet: Za zdravo srce potražite proizvode sa manje soli.
Probajte da: napravite brz, lak i likopenom bogat pasta sos tako što ćete da izdinstate beli i crni luk na maslinovom ulju, dodate origano i bosiljak (sušen ili svež), paradajz pire i dovoljno vode da bi sos dobio željenu gustinu. Ostavite da krčka 10 minuta na blagoj vatri, a zatim polužite preko paste.
Drugi izvori likopena: svi proizvodi od paradajza npr. sok od paradajza, zatim dinja i teže nam dostupna guava.[/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Jogurt’]
Ako ste se tokom vrelih letnjih dana sklanjali od sunca kako biste zaštitili kožu niste pogrešili ali znajte da izbegavanje sunca ograničava telesnu proizvodnju vitamina D koji je neophodan za zdrave kosti. Održavajte potreban nivo vitamina D konzumiranjem mlečnih proizvoda kao što je jogurt obogaćen tim vitaminom.
Savet: Za prirodnu poslasticu dodajte ispasirane breskve ili jagode u čist, nemasni, vitaminom D obogaćen jogurt.
Probajte da napravite pikantan umak od jogurta za sveže povrće. Izmešajte čist jogurt sa senfom, mirođijom, sokom od limuna, belim lukom i trunkom ljute pepričice.
Drugi izvori vitamina D: mleko, cerealije i sok od pomorandže obogaćen vitaminima.[/hiddencontent]