Za početak je najbolje da ponudite hranu „u štapićima“ koju beba može da drži u šaci i da je sisa ili grize desnima. Možda neće uspeti da uhvati manje komadiće hrane veličine jednog zalogaja.
Hrana „u štapićima“ podstiče bebe da žvaću, čak i ako nemaju zube, što stimuliše razvoj mišića za govor. Neke bebe ne vole da ih hranite na kašičicu i srećnije su ako mogu same da drže hranu.
Pedijatri kažu da se detetu hrana za grickanje može davati od početka prelaska na čvrstu hranu. Ukoliko mu je dajete tako rano obavezno posmatrajte dete dok ne savlada dobro sve pokrete rukama i ustima jer može da se zagrcne. U početku ono ne ume da žvaće ali kako meseci budu prolazili usavršavaće i ovu veštinu. Oko 9. – 10. meseca biće pravi ekspert. Evo nekoliko ideja za užinu „u štapićima“ koju možete da dajete vašoj bebi od samog početka prelaska na čvrstu hranu:
- Tost, hleb, pita hleb ili tortilja u obliku štapića
- Komadići oljuštenog zrelog voća kao što je kruška, breskva, dinja, banana
- Kuvano i rashlađeno: boranija, štapići šargarepe, manji cvetići karfiola i brokolija
- Grisine ili kolači od riže (izaberite varijante sa manje soli)
- Skuvana i rashlađena testenina
Izbegavajte da dajete bebi slatki keks i dvopek da se ne bi navikla da očekuje slatke užine.
Nije važno ako nekada pljunu hranu ili se sa njom igraju a ne jedu je, jer i dalje dobijaju veći deo hranljivih supstanci iz majčinog mleka i/ili adaptiranog mleka.
Šta voli da gricka vaše dete?